Radni sejmiku przyjęli projekt wydatków województwa na przyszły rok. Są miliony na inwestycje, ale to wynika – podkreśliła opozycja – z nieudanego roku 2013, w którym przerwano wiele budów.
Z kolei wydatki to 1 miliard 860 milionów złotych. 70 procent tej sumy (ok. 1,3 mld zł) pochłoną inwestycje, głównie związane z infrastrukturą drogową.
– Bo to jest to, czego najbardziej oczekują mieszkańcy. Będziemy realizować inwestycje rozpoczęte w tym roku i w latach ubiegłych – mówi marszałek województwa Krzysztof Hetman i zapewnia, że dopuszczalny wskaźnik zadłużenia nie zostanie przekroczony.
Najwięcej pieniędzy, bo blisko 360 milionów złotych, trafi na budowę drogi wojewódzkiej nr 747 z Konopnicy do Kamienia wraz z mostem przez Wisłę.
Ogromna kwota – bo aż ponad 200 milionów złotych – zostanie przeznaczona na realizację projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. To długo oczekiwany projekt cywilizacyjny, którego celem jest zwiększenie dostępu do Internetu instytucji publicznych, przedsiębiorstw i mieszkańców, zwłaszcza tych zagrożonych "wykluczeniem cyfrowym”.
Dzięki pieniądzom województwa życiem zatętnią nowe lub rozpoczęte budowy. I tak np. 115 milionów pochłonie przebudowa 26-kilometrowego odcinka drogi nr 835 z Frampola do Wysokiego. Z kolei za 35 milionów złotych zostaną wybudowane nowe ścieżki rowerowe.
Będą kontynuowane budowy, m. in.: Centrum Spotkania Kultur (96 mln zł), Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (57 mln zł), Lubelskiego Centrum Konferencyjnego (43 mln zł) i nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego (39 mln zł).
Budżet poparli członkowie rządzącej koalicji PO-PSL oraz Grzegorz Kurczuk z Twojego Ruchu. Od głosu wstrzymali się radni PiS i SLD. Decyzję wstrzymującą rajcy tłumaczyli niezrealizowanymi założeniami tegorocznego budżetu. Wymieniali inwestycje drogowe, mówili o przerwanej budowie LCK i siedziby UM.
– Dzisiaj wiemy, że kumulacja środków następująca w 2014 roku wynika po prostu z nieudanego roku 2013 – mówi Andrzej Pruszkowski, przewodniczący klubu radnych PiS.
– Mamy obiekcje, czy w przyszłym roku Zarząd Województwa zdąży zrealizować te wszystkie założenia, stąd zdecydowaliśmy się wstrzymać od głosu – dodaje Irena Kurzępa, szefowa klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
– Jestem zadowolony, że budżet został przyjęty bez ani jednego głosu sprzeciwu. To pokazuje, że w sprawach najważniejszych dla regionu potrafimy zawrzeć konsensus – ocenia marszałek Hetman.