![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Mogła służyć do przechowywania pożywienia i płodów rolnych. Prace archeologiczne w tym miejscu trwają.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Wraz z początkiem nowego roku rozpoczęły się roboty budowlane związane z budową drogi ekspresowej S19 Lublin – Lubartów od węzła „Lubartów Północ (wraz z węzłem) do węzła Lublin – Rudnik (bez węzła). W ramach inwestycji prowadzone są również badania archeologiczne. W zeszłym tygodniu zakończono ich pierwszy etap – dotyczący kopca, na którym posadowiona była kapliczka w Ciecierzynie. Według relacji mieszkańców Ciecierzyna w okolicy kapliczki znajdowane były kości ludzkie, które mogą wskazywać, że w tym miejscu usytuowana była, niezidentyfikowana dotychczas mogiła.
– W trakcie obecnie przeprowadzonych badań sondażowych udało się zarejestrować dwa obiekty ziemne. Na tym etapie badań nie natrafiono na kości ludzkie, natomiast jednym z obiektów okazała się jama zasobowa związana z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych – tłumaczy Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w mediach społecznościowych.
W przekroju jama miała kształt zbliżony do trapezu, a jej dno było zabezpieczone gliną. Kształt jak i wykończenie zdaniem archeologów wskazują, że w przeszłości pełniła ona rolę piwniczki do przechowywania pożywienia i płodów rolnych. Odkryty obiekt można wiązać z kulturą pucharów lejkowatych (3900 – 2800 p.n.e.). Podobne jamy zarejestrowane zostały w trakcie badań prowadzonych w 2010 r. na pobliskim stanowisku nr 9 w Pliszczynie.
Jak zapewnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków - badania archeologiczne w Ciecierzynie będą kontynuowane.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)