266 mln zł mają wydać miejskie wodociągi na inwestycje, dzięki którym wiele osób doczeka się bieżącej wody i pożegna szamba. W planie są m.in. nowe sieci, wymiana starych, czy budowa nowego ujęcia wody. Mimo to unikniemy – przynajmniej przez rok – podwyżek opłat
Bez podwyżek
To, że w przyszłym roku nie wzrosną opłaty za dostawę wody i odprowadzenie ścieków, zapowiedział publicznie prezydent Lublina. Same wodociągi jeszcze tego oficjalnie nie potwierdzają. – Jesteśmy w trakcie kalkulowania taryf – mówi Magdalena Bożko, rzecznik MPWiK.
Ale Ratusz zapewnia, że ceny nie wzrosną. – Nie widzimy potrzeby modyfikacji taryfy – podkreśla Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Oznaczałoby to, że obecne stawki będą obowiązywać do końca lutego 2019 r.
Wielkie plany
Tymczasem już dziś miejskie wodociągi mają oficjalnie ogłosić rozpisany na 6 lat plan (jutro będzie nad nim głosować Rada Miasta) inwestycji opiewających na ponad 266 mln zł. Mają one przynieść poprawę nie tylko mieszkańcom konkretnych ulic, ale całemu miastu. Chociażby dzięki inwestycjom w systemy wykrywające awarię zanim woda z pękniętej rury wypłynie na powierzchnię albo wydatkom na zdalny układ sterowania siecią ułatwiający zapewnienie ciągłości dostaw wody w przypadku awarii.
W planie jest też uruchomienie ujęcia wody w podlubelskiej Turce, które będzie zaopatrywać m.in. szybko rozwijające się osiedla na Rudniku. Mowa również o znaczącej przebudowie oczyszczalni ścieków na Hajdowie, gdzie przewidziano wymianę instalacji mających już ponad 30 lat, czy też nową instalację oczyszczania powietrza odprowadzanego z miejsca, gdzie suszy się osady.
Na Hajdowie powstać ma także elektrownia słoneczna, a cała wytworzona tam energia (planowana produkcja to średnio 2145 MWh rocznie) będzie sprzedawana do sieci dystrybucyjnej.
Rok 2018
Już w przyszłym roku budowane mają być wodociągi w al. Sikorskiego i ul. Emilii Plater, w ciągu al. Unii Lubelskiej oraz w ul. Koło. Na 2018 r. zaplanowano też modernizację starych sieci wodociągowych, zwłaszcza tych z azbestocementu. Takie prace będą prowadzone m.in. w ul. Dubois oraz ul. Partyzantów.
Kanalizacja budowana ma być w przyszłym roku w ul. Koło, Vetterów i Toczyskiego. Remonty starych kanalizacji (bez rozkopywania jezdni, choć nie bez utrudnień dla kierowców) zaplanowano na rok 2018 w al. Unii Lubelskiej, ul. Diamentowej, Bohaterów Monte Cassino, Urmowskiego i Szczecińskiej.
Do tego wszystkiego trzeba też dopisać inwestycje wykonywane przy okazji przebudowy ul. Abramowickiej i ul. Choiny oraz budowy nowego odcinka ul. Dywizjonu 303.
A później...
Wodociągowcy będą towarzyszyć drogowcom także w wielu innych miejscach. W 2019 r. będą budować nowe sieci przy okazji budowy ul. Głównej i ul. Sławinek. W 2021 r. mamy ich spotkać na budowie nowej części ul. Lubelskiego Lipca ’80 i na przedłużeniu ul. Dekutowskiego, zaś w roku 2022 na ul. Dojazdowej.
Co jeszcze jest w planach MPWiK? W latach 2019-20 budowana ma być kanalizacja w ul. Wierzbowej, Lotniczej, Drodze Męczenników Majdanka, Bukowej, Akacjowej, Jesionowej i Topolowej. Na lata 2022 i 2023 przewidziano budowę magistral wodociągowych w Drodze Męczenników Majdanka, ul. Doświadczalnej, Koryznowej i Rumiankowej.
Na rok 2022 zaplanowano wspomnianą już modernizację na Hajdowie, natomiast w roku 2023 gotowa ma być nowa stacja wodociągowa w podlubelskiej Turce, zaś na Rudniku nowa pompownia wody.
Będą utrudnienia
Część planowanych robót utrudni ruch także na innych ważnych ulicach Lublina. Przebudowy sieci prowadzone będą na ul. Bernardyńskiej i Żmigrodzie, na al. Solidarności, Probostwie i Browarnej, na Rusałce i Dolnej Panny Marii, Dożynkowej, al. Warszawskiej, czy też ul. Krężnickiej. We znaki da się kierowcom również przebudowa kanalizacji w ul. Smoluchowskiego.
To nie wszystko
Dzięki inwestycjom zaplanowanym przez MPWiK mieszkańcy wielu ulic doczekają się bieżącej wody i pożegnają szamba. Nowe sieci mają powstać w ul. Wapiennej, Sąsiedzkiej, Przygodnej, Przymieszczańskiej, Mieszczańskiej, Marzanny, Cienistej, Niezapominajki, Głównej, Kmiecej, Mgielnej, Poligonowej, Raginisa, Bołbotta, Gołębiewskiego, Nasturcjowej, Peoniowej, Biskupie, Dojazdowej, Podleśnej, Barwnej, Floriańskiej, Niskiej oraz ul. Białkowska Góra. Natomiast na Kośminku kanalizacji ma się doczekać ul. Wspólna.
Aż 11 km kanalizacji powstanie na Ponikwodzie: w ul. Kolejowej, Wrzosowej, Palmowej, Orzechowej, Majerankowej, Brzozowej, Kminkowej, Sekwojowej, Dożynkowej, Pistacjowej, Daktylowej, Lubczykowej, Żurawinowej, Paprociowej i Trześniowskiej.
Długie odcinki nowych sieci zaprojektowanotakże w ul. Skowronkowej od al. Warszawskiej do granicy Lublina oraz w rejonie Starego Gaju: w Krężnickiej, Lipskiej, Tęczowej, Zagajnikowej, Modrej, Świeżej, Ziołowej, w ulicy Stary Gaj i drodze biegnącej w miejscu starego torowiska.