Od czwartku wnioski o „500 plus” będzie można składać nie tylko przez internet, ale też osobiście. W Lublinie czynnych będzie 11 punktów przyjęć. Ratusz obiecuje rodzicom sprawną obsługę i szybkie wypłaty. Nie zanosi się raczej na szturm na urzędowe okienka, bo bardzo wielu rodziców złożyło już wniosek on-line
Budżet mamy zarezerwowany, kadra jest gotowa, będziemy na bieżąco opracowywać wszystkie wnioski – zapewnia Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych. Jej podwładni będą mieć sporo pracy, bo podwoiła się liczba dzieci uprawnionych do „500 plus”. Dotychczas rządowym programem objętych było w Lublinie 28 tys. dzieci, teraz będzie to około 56 tys., bo świadczenie jest obecnie przyznawane na każde dziecko. Dotąd pieniądze na pierwsze dziecko przysługiwały tylko uboższym rodzinom, teraz przysługują wszystkim.
Nabór wniosków na nowych zasadach zaczął się 1 lipca, ale jeszcze do końca bieżącego miesiąca dokumenty będą przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. W taki sposób Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymał już ponad 24 tys. wniosków, czyli ok. 60 proc. spodziewanych. Pierwsi rodzice dostali przelewy już 5 lipca, od tamtej pory miasto wypłaciło już ponad 4 mln zł.
Od czwartku wnioski będzie można składać także osobiście. Na terenie Lublina będzie działać 11 punktów przyjmujących takie dokumenty. Ich adresy i godziny pracy zamieszczamy poniżej. – Jesteśmy przygotowani, żeby zrobić wszystko, aby to przebiegało sprawnie – przekonuje Lipińska. – Jeżeli będzie taka potrzeba, wydłużymy godziny pracy lub będziemy przyjmować dokumenty także w soboty.
Zainteresowani rodzice powinni pamiętać, że jeśli przed końcem września złożą wniosek o objęcie programem dziecka, na które wcześniej nie pobierali świadczenia, to dostaną pieniądze z wyrównaniem wstecz od 1 lipca. Szczegółowe informacje można znaleźć również w internecie na stronie mopr.lublin.eu w zakładce „Program Rodzina 500 +”.
Również od 1 sierpnia możliwe będzie osobiste składanie wniosków o „300 plus” na przygotowanie do roku szkolnego w ramach rządowego programu „Dobry Start”. Teraz dokumenty można składać wyłącznie przez internet. Także ten program działa nieco inaczej niż dotychczas. – Od 1 sierpnia o świadczenie będą mogli się ubiegać również uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych, którzy do tej pory nie posiadali takich uprawnień – informuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Świadczenie przysługuje raz w roku, na dzieci do ukończenia 20. roku życia (w przypadku niepełnosprawnych do 24. roku życia), bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Wnioski można składać tylko do 30 listopada.
Tutaj przyjmą dokumenty
We wszystkie dni tygodnia w godz. 8-15 czynne będą okienka w siedmiu placówkach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie: przy ul. Koryznowej 2d, Lubartowskiej 6-8, Hutniczej 1a, Mieszka I 4, al. Kompozytorów Polskich 8 oraz Nałkowskich 115.
s W poniedziałki i wtorki od godz. 8 do 16.30, a w pozostałe dni robocze od godz. 8 do 15 można będzie przyjść z wnioskiem do czterech Biur Obsługi Mieszkańców: przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Kleeberga 12a oraz Szaserów 13-15.