W niedzielę (20 grudnia) zaplanowano uroczystości upamiętniające ofiary akcji „niszczenia elit państwa polskiego” przez niemieckiego okupanta.
– Pragniemy godnie uczcić pamięć osób, które po odzyskaniu niepodległości tworzyły w Lublinie i regionie struktury administracji samorządowej, kościelnej, sądownictwa i szkolnictwa i zginęły w czasie zbrodniczej akcji rozpoczętej w 1939 roku z rozkazu kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera aresztowaniem profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – tłumaczą organizatorzy z Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” Muzeum Lubelskiego i Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
W Lublinie władze okupacyjne przeprowadziły masowe aresztowania m.in. nauczycieli, sędziów, adwokatów oraz księży 9, 11, 17 i 23 listopada 1939 roku. Zatrzymanych umieszczono w celach więzienia na zamku. W przeddzień świąt Bożego Narodzenia - na cmentarzu żydowskim przy ul. Siennej - funkcjonariusze 102. batalionu policji niemieckiej rozstrzelali dziesięciu przedstawicieli lubelskiej inteligencji.
20 grudnia, o godz. 11.30 w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Kalinowszczyzna 3) zostanie odprawiona msza w ich intencji. Słowo wprowadzenia wygłosi Barbara Oratowska, kierownik Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”.
Następnie przy pomniku upamiętniającym ofiary egzekucji odbędzie się Apel Pamięci, który poprowadzą przewodnicy PTTK. Na zakończenie ceremonii w hołdzie pomordowanym zostaną złożone wieńce i kwiaty.