Bo kto lepiej zna się na mleku niż kot – tłumaczą organizatorzy programu „Mam kota na punkcie mleka”, który zaczyna się w lubelskich szkołach
Mleko na uczniów czeka, ale nie wszyscy chcą je pić. – Każde dziecko powinno spożywać dziennie 3–4 szklanki mleka, które można zastąpić produktami mlecznymi: jogurtami czy serami – mówi dietetyk Dorota Osóbka. – Tymczasem z badań wynika, że 20 proc. polskich dziewcząt i 23 proc. chłopców w wieku 10–12 lat spożywa mleko lub produkty mleczne 2–3 razy w tygodniu. Starsze dzieci jeszcze rzadziej.
Stąd pomysł na akcję, która ma zachęcić do picia mleka. – Powinniśmy pracować nad nawykami dietetycznymi dzieci, ale także nas, dorosłych – podkreśla Osóbka.
– To rodzice zaopatrują lodówki. To oni układają menu dziecka. To od nich zależy, czy dziecko pójdzie do szkoły po wartościowym śniadaniu, czy kupi w szkolnym sklepiku niezdrową przekąskę – tłumaczy Sylwia Samborska z biura programu „Mam kota na punkcie mleka”.
– Dlatego naszym celem jest poinformowanie dzieci, ale też nauczycieli i rodziców na temat walorów mleka i produktów mlecznych. I zachęcenie do ich spożywania – dodaje.
Organizatorami akcji są Polska Izba Mleka oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Pieniądze na realizację dały m.in. Unia Europejska i polski rząd.
Miej kota na punkcie mleka
Każda szkoła, która zgłosi się do programu, otrzyma bezpłatne materiały: scenariusze gotowych lekcji, gry karciane do wykorzystania w ich trakcie, zestawy ćwiczeń z zadaniami i rebusami, broszury dla uczniów i rodziców.
Powstanie gra internetowa, w której każdy uczeń będzie mógł zostać farmerem: produkować mleko, dostarczać je do mleczarni, a potem do szkoły. Będą konkursy z nagrodami. A raz w roku ogólnopolski „piknik mleczny” dla uczniów z całej Polski. Wszystko z udziałem kota – maskotki akcji.
Program będzie trwał trzy lata. Ma objąć co najmniej 400 szkół z 20 największych polskich miast, w tym Lublina. – Ale każda szkoła, z każdej miejscowości, również może się przyłączyć – zachęca Samborska. – Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej programu. Najpóźniej w tym miesiącu. Z Lublina zgłosiło się pięć szkół.