Dr Marek Florek odnalazł osiem nagrobków rycerzy, którzy uczestniczyli w wyprawach zbrojnych do Ziemi Świętej. Ich płyty nagrobne są w kościołach w Wąchocku, Sandomierzu i Radomiu
Badaczowi udało się ustalić, że to płyty nagrobne przedstawicieli rycerstwa sandomierskiego – uczestników wypraw krzyżowych z połowy XII i XIII wieku. Widoczne są na nich same miecze, a także miecze w towarzystwie innych przedmiotów – zazwyczaj lasek pielgrzymich, a w jednym przypadku toporka.
Zabytki pochodzą z kościoła św. Wacława w Radomiu, z kościoła dominikańskiego św. Jakuba w Sandomierzu i klasztoru Cystersów w Wąchocku. Poza nimi z ziem polskich znany jest jeszcze tylko jeden taki nagrobek, odkryty w Strzelinie na Dolnym Śląsku.
– Miecz, będący w średniowieczu podstawowym i najważniejszym atrybutem rycerza, a jednocześnie ze względu na swój kształt budzący skojarzenie z krzyżem, w sposób szczególny nadawał się do umieszczenia na nagrobku rycerza krzyżowca – wyjaśnia dr Florek.
Podobne płyty nagrobne znane są z Anglii, Szkocji, Francji, Niemiec, Austrii, a także Chorwacji. Wszędzie wiązane są z uczestnikami wypraw krzyżowych bądź członkami zakonów rycerskich, przede wszystkim joannitów i templariuszy.