Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2020 r.
13:27

Arcybiskup Stanisław Budzik: Nigdy nie wolno mówić, że wszystko jest stracone [wideo]

Autor: Zdjęcie autora (aa)
Mszę świętą transmitowała TVP3 Lublin
Mszę świętą transmitowała TVP3 Lublin

Epidemia koronawirusa uświadomiła nam, że jesteśmy śmiertelni. – Że nagle nasze życie może się znaleźć w śmiertelnym niebezpieczeństwie – mówił podczas wielkanocnej mszy świętej w archikatedrze metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Msza święta w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – najważniejszego święta chrześcijan była inna niż zawsze, nie tylko w lubelskiej archikatedrze, ale też w innych kościołach i kaplicach w całym kraju i na świecie. Mamy pandemię koronawirusa. Aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa obowiązuje szereg ograniczeń.

– Przeżywamy czas ogólnokrajowej i ogólnoświatowej kwarantanny, w której znaleźliśmy się za sprawą koronawirusa. Nigdy w życiu nie doświadczyliśmy tak surowych ograniczeń naszej wolności, poruszania się – mówił metropolita lubelski.

Przyznał, ze trudno było znaleźć analogię do panującej obecnie sytuacji epidemiologicznej w historii nie tylko Polski ale i całego świata. – Nagle zrozumieliśmy, że nie wszystko od nas zależy. Nie wszystko jest w naszych rękach – zaznaczał arcybiskup Stanisław Budzik. – Odkryliśmy, że jesteśmy ludźmi śmiertelnymi, że nagle nasze życie może się znaleźć w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Lękamy się o chorych. Opłakujemy umarłych. Wspieramy pracowników służby zdrowia, podziwiamy ich bohaterską służbę. Opustoszały nasze ulice i nasze kościoły. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów wierni nie mogą się zgromadzić w kościołach aby uroczyście świętować zmartwychwstanie Chrystusa.

W homilii metropolita zwracał też uwagę, na to że orędzie o zmartwychwstaniu Chrystusa jest nie tylko centralną prawda naszej wiary i Ewangelii.

– To cała Ewangelia o Chrystusie, odkupicielu człowieka wyrażona w dwóch słowach: Chrystus zmartwychwstał. To serce chrześcijańskiej wiary. To wielki jaśniejący boskim światłem drogowskaz postawiony na szlakach naszych ludzkich dróg – mówił arcybiskup Budzik. – Nowe życie, które powstaje z grobu daje nam wszystkim nadzieję życia wiecznego. Ale nie tylko dobra nowina odnosi się do naszego doczesnego życia. Zmartwychwstanie mówi nam, ze w każdej trudnej sytuacji, nawet najbardziej beznadziejnej jest możliwy nowy początek. Nigdy nie wolno mówić, że wszystko jest stracone, że nie da się przywrócić, odbudować, naprawić. Nigdy nie wolno potępiać człowieka, spisać go na straty, bo on może się jeszcze nawrócić. On może zostać jeszcze świętym. Nigdy nie wolno zwątpić w trudnościach, bo Bóg, który daje krzyż jest tym samym Bogiem, który sprawia zmartwychwstanie.

Hierarcha apelował do wiernych by nie dali się zawładnąć lękowi. – Niech nie zniszczy więzów społecznych i rodzinnych. Nie dopuśćmy aby zgasła miłość. Nie pozwólmy umrzeć nadziei – prosił. – Będą wszystkie bardzo potrzebne w tym świecie, który trzeba będzie odbudować kiedy, jak ufam szybko minie pandemia. Do tego dzieła będzie potrzeba odważnych umysłów, sprawnych rąk i gorących serc. Chrystus Zmartwychwstały z wielkanocną chorągwią w ręce prowadzi nas do życia, które się nie kończy. Do życia, w którym nie będzie łez ani bólu, w którym miłość i radość nie będzie zagrożona przez przemijanie i śmierć – mówił metropolita lubelski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty