Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 lipca 2024 r.
6:44

Barometr Rozwoju Miast 2024. Lublin daleko, ale z potencjałem na przyszłość

Autor: Zdjęcie autora Oprac. RED
0 0 A A

Barometr Rozwoju Miast 2024, autorski projekt przygotowany, zrealizowany i sfinansowany przez Fundację Łódź – pierwszy Think Tank miejski w Polsce Lublinowi większej satysfakcji nie przynosi. Kozi Gród wyróżnia się w nim wprawdzie jako miasto o dynamicznie rozwijającym się środowisku edukacyjnym, wysokim poziomie zaangażowania społeczności lokalnej oraz potencjale na przyszłość, ale na tym koniec. Ostatecznie w gronie 19. ujętych w zestawieniu największych miast w kraju zajął dopiero 13. miejsce. Jeśli uwzględnimy poziom szczęścia mieszkańców Lublina to jest jeszcze gorzej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Barometr Rozwoju Miast 2024 kompleksowo analizuje funkcjonowanie i możliwości rozwoju największych polskich miast. Raport opracowany został przez zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Roberta Kozielskiego, dr hab. Michała Mackiewicza i dr. Jacka Pogorzelskiego i stanowi jedno z najobszerniejszych opracowań tego typu. Badaniem objęto finalnie 20 miast. Wybrano do niego stolice województw, sejmików itp., ale także miasta, które z perspektywy dynamiki zmian czy znaczenia w regionie warte były uwzględnienia. Z analiz wyłączono jednak Warszawę, co było działaniem świadomym. Miało ono na celu uniknięcie zniekształcenia wyników przez wpływ miasta znacznie większego, zasobniejszego, o innym potencjale i uwarunkowaniach.

– Miasta to przede wszystkim ludzie – ze swoimi planami, relacjami, ambicjami, emocjami, sympatiami i antypatiami, wymaganiami i ograniczeniami. Jednocześnie współczesne miasta, podobnie jak realizujący w nich swoje marzenia i aspiracje ludzie, mierzą się z wieloma wyzwaniami. W efekcie miasta stanowią złożone systemy – społeczne, ekonomiczne, prawne, infrastrukturalne, administracyjne, edukacyjne, środowiskowe i inne. Systemy, od których właściwego funkcjonowania zależy jakość życia w mieście, rozwój bądź regres miast, a w rezultacie ich przyszłość. Zarządzanie i rozwój tak złożonych organizmów jest więc zadaniem niezwykle trudnym. Wymagającym od włodarzy miast unikalnych kompetencji, ale także wrażliwości, wizjonerstwa, determinacji, wytrwałości, wreszcie staranności i wysokich standardów etycznych. Wsparciem tych wysiłków jest wiedza oraz rozumienie skali i dynamiki zmian, kluczowych aktywów, deficytów i możliwości ich adresowania – podkreślają autorzy Barometru Rozwoju Miast 2024.

Raport ujawnia, że najlepszym miastem pod względem rozwoju jest Kraków, który zdobył najwyższe miejsce w rankingu. Kolejne miejsca zajęły Gdańsk i Wrocław. Czwarte, nieco pechowe miejsce, bo poza podium, zajął Poznań.

Lublin powodów do dumy nie ma, bo uplasował się dopiero na 13. miejscu w gronie 19. ujętych w rankingu miast. Na przykład Rzeszów, do którego często ostatnio porównywane jest nasze miasto, bije je o głowę, w klasyfikacji znalazł się pięć pozycji wyżej, na 8. pozycji. Gorzej od Lublina wypadły: Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Białystok, Łódź i Kielce, które zamykają zestawienie.

Zebrane dane pozwoliły autorom zbudować ranking „szczęśliwych miast”, a właściwie miast, których mieszkańcy odczuwają najwyższy poziom pozytywnych doświadczeń, najniższy poziom negatywnych doświadczeń, wskazują na dobrą atmosferę, dynamizujący się rozwój miasta, wysoką estetykę, dobrą atmosferę, poziom życia itp. Biorąc wszystkie te emocje i odczucia pod uwagę najbardziej „szczęśliwym miastem” w Polsce jest Gdańsk, na drugim miejscu uplasował się Wrocław, a na trzecim – Kraków. Wyniki pierwszych trzech miast są więc zbieżne, choć z inną kolejnością, z ogólnym rankingiem rozwoju miast.

Lublin zajął dopiero 14. miejsce (gdy uwzlędnimy Warszawę to nawet 15). Miasta o najniższym odczuwanym poziomie szczęścia to Kielce, Łódź i Gorzów Wielkopolski. Autorz barometrru wskazują także należy na dwa miasta, w których wskaźnik poziomu szczęścia różni się znacząco od rankingu ogólnego. - Pierwszym z nich jest Poznań, gdzie mieszkańcy, mimo wysokiego miejsca w rankingu ogólnym, nie należą do najbardziej szczęśliwych wśród badanych miast. Drugim jest Szczecin, w którym miejsce w rankingu ogólnym nie oddaje znacznie pozytywniejszych emocji i odczuć związanych z miastem i toczonym w nim życiu przez Szczecinian - czytamy w raporcie.

Za co Lublin został pochwalony?

Lublin wyróżnia się w tym raporcie jako miasto o dynamicznie rozwijającym się środowisku edukacyjnym i wysokim poziomie zaangażowania społeczności lokalnej. Jak po podkreślają autorzy Barometru Lublin ma potencjał na przyszłość, przed sobą wiele możliwości rozwoju. Mimo obecnej pozycji w rankingu, raport identyfikuje konkretne obszary, które przy odpowiednich działaniach mogą znacząco poprawić sytuację miasta i podnieść jakość życia mieszkańców. To wyzwanie, ale i szansa na dynamiczny rozwój!

Mocne strony Lublina według autorów Barometru to:

  • baza rozwoju: Lublin ma solidne podstawy do dalszego rozwoju infrastruktury i zasobów społecznych. Wzmocnienie tych obszarów może przyspieszyć rozwój miasta.
  • dobrostan mieszkańców: inwestycje w poprawę warunków mieszkaniowych i infrastruktury życiowej mogą znacząco podnieść poziom zadowolenia mieszkańców. Przy odpowiednich działaniach, jest to obszar, który może szybko przynieść widoczne rezultaty.
  • praca i perspektywy utrzymania się: Lublin ma duży potencjał wzrostu gospodarczego. Skupienie się na przyciąganiu nowych inwestycji oraz wspieraniu lokalnych przedsiębiorców może stworzyć nowe miejsca pracy i podnieść poziom zatrudnienia w mieście.
  • zarządzanie miastem: Lublin wykazuje solidną bazę administracyjną, na której można budować dalsze innowacje w zarządzaniu miastem. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz zwiększenie transparentności i zaangażowania mieszkańców w procesy decyzyjne może znacząco podnieść efektywność zarządzania.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kylian Mbappe i jego koledzy nie powalają stylem gry na Euro. Czy przebudzą się w meczu z Portugalią?

Euro 2024: Zostało osiem drużyn. Kto z kim zagra w ćwierćfinałach?

Hiszpania, Niemcy, Francja, Portugalia, Anglia, Szwajcaria, Holandia i Turcja to komplet ćwierćfinalistów Euro 2024. Walka o półfinał rozpocznie się już w piątek i od razu kibiców czeka prawdziwy europejski klasyk. A później? Powinno być równie ciekawie

Reprezentacja Turcji przed Euro 2024 przegrała w meczu towarzyskim z Polską, ale na niemieckiej imprezie doszła już do ćwierćfinału

Euro 2024: Wielkie emocje w Lipsku. Turcja gra w ćwierćfinale - stoper i bramkarz bohaterami

Reprezentacja Turcji ostatnim ćwierćfinalistą Euro 2024. Drużyna Vincenzo Montelli pokonała w Lipsku po bardzo zaciętym meczu Austrię. Bohaterami meczu zostali stoper i bramkarz ekipy znad Bosforu

Wilfredo Leon od poniedziałku jest zawodnikiem Bogdanki LUK Lublin

Ile Wilfredo Leon będzie zarabiał w Bogdance LUK Lublin?

W poniedziałek Bogdanka LUK potwierdziła transfer XXI wieku w PlusLidze. Do drużyny z Lublina dołączył siatkarz reprezentacji Polski i jeden z najlepszych zawodników na świecie – Wilfredo Leon. Jak wiadomo za gwiazdę trzeba jednak zapłacić, jak za gwiazdę. Według informacji Przeglądu Sportowego Leon będzie zarabiał około 3,5-4 milionów złotych. A takich pieniędzy ponoć w Polsce jeszcze się nie płaciło.

Motor Lublin znów zapunktował w Ektralidze U24

Motor Lublin znów zapunktował w Ektralidze U24

W poniedziałek niespodzianka i zwycięstwo nad liderem, a we wtorek kolejny punkcik dopisany na swoje konto. Motor Lublin w ramach 11. rundy Ekstraligi U24 zremisował na swoim torze z Falubazem Zielona Góra

virgil van Dijk i jego koledzy bez większych problemów ograli we wtorek Rumunię

Euro 2024: Holandia zdecydowanie lepsza od Rumunii. Rezerwowy zaliczył wejście smoka

Wreszcie dobry występ reprezentacji Holandii podczas mistrzostw Europy. „Pomarańczowi” kiepsko zaczęli mecz 1/8 finału z Rumunią, bo o dziwo, to rywale mieli przewagę przez pierwszy kwadrans. Drużyna Ronalda Koemana szybko przejęła jednak inicjatywę, zdobyła gola i chociaż bardzo długo raziła nieskutecznością, to w końcówce dołożyła dwie bramki i wygrała 3:0.

Gwiazdy disco polo w Turobinie
patronat
7 lipca 2024, 15:00

Gwiazdy disco polo w Turobinie

Solaris, Roxait i Motif to gwiazdy tegorocznej IV Turobińskiej Gali Folkloru i Disco Polo, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę w Turobinie.

Święto Ułanów w Kraśniku
6 lipca 2024, 15:00

Święto Ułanów w Kraśniku

Już w najbliższy weekend, w dniach 6-7 lipca w Kraśniku odbędą się doroczne obchody święta 24 Pułku Ułanów.

Niebezpieczne spotkania na drogach: giną zwierzęta, zagrożeni są też ludzie

Niebezpieczne spotkania na drogach: giną zwierzęta, zagrożeni są też ludzie

Tylko w miniony weekend w powiecie krasnostawskim doszło do 3 wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Policja apeluje o zdjęcie nogi z gazu w rejonach lasów i pól

Arkadiusz Szczepański

Lublin. Czy mieszkańcy os. Prusa czują się bezpiecznie

Ponad 90 proc. zapytanych osób nie zna swojego dzielnicowego i nawet nie wie kto nim jest. Lubelski Lider Bezpieczeństwa znowu zapytał mieszkańców LSM co sądzą o bezpieczeństwie na swoim osiedlu.

Tracą klientów przez znak zakazu. Zmiany nie będzie

Tracą klientów przez znak zakazu. Zmiany nie będzie

Najemcy pawilonu handlowego przy ulicy Warszawskiej tracą klientów. Ale zmiany oznakowania się nie doczekają.

Jesteś bez pracy? Duże pieniądze spłyną na walkę z bezrobociem
galeria

Jesteś bez pracy? Duże pieniądze spłyną na walkę z bezrobociem

Blisko 98 mln złotych dostały urzędy pracy z regionu. Pieniądze mają pomóc w aktywizacji bezrobotnych, w tym organizacji staży czy szkoleń

Krasnystaw Rocks
6 lipca 2024, 18:00

Krasnystaw Rocks

Po kilku latach przerwy powraca „Krasnystaw Rocks!”, czyli krasnostawski przegląd zespołów rockowych. W najbliższą sobotę (6 lipca) od godziny 18:00 w Rynku Miejskim zabrzmi rockowa nuta.

W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane

Stracili nawet pół tysiąca miejsc pracy. Zabrakło działek

Deficyt dużych, uzbrojonych terenów inwestycyjnych to jeden z kluczowych problemów lubartowskiego Ratusza. Przez brak działek miasto każdego roku traci potencjalnych inwestorów. Urzędnicy przyznają, że czterech z nich mogło zatrudnić nawet 500 osób.

Na koncie miał 6 listów gończych i Europejski Nakaz Aresztowania

Na koncie miał 6 listów gończych i Europejski Nakaz Aresztowania

Policjanci z komisariatu w Terespolu zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który przed organami ścigania ukrywał się w Holandii. Teraz 3 lata spędzi w więzieniu

Górnik Łęczna dotarł na obóz do Kielc. W środę kolejny sparing

Górnik Łęczna dotarł na obóz do Kielc. W środę kolejny sparing

Piłkarze Górnika Łęczna przebywają na obozie w Kielcach, a już w środę zagrają kolejny mecz kontrolny w ramach letniego okresu przygotowawczego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

390,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

390,00 zł

Komunikaty