Barometr Rozwoju Miast 2024, autorski projekt przygotowany, zrealizowany i sfinansowany przez Fundację Łódź – pierwszy Think Tank miejski w Polsce Lublinowi większej satysfakcji nie przynosi. Kozi Gród wyróżnia się w nim wprawdzie jako miasto o dynamicznie rozwijającym się środowisku edukacyjnym, wysokim poziomie zaangażowania społeczności lokalnej oraz potencjale na przyszłość, ale na tym koniec. Ostatecznie w gronie 19. ujętych w zestawieniu największych miast w kraju zajął dopiero 13. miejsce. Jeśli uwzględnimy poziom szczęścia mieszkańców Lublina to jest jeszcze gorzej.
Barometr Rozwoju Miast 2024 kompleksowo analizuje funkcjonowanie i możliwości rozwoju największych polskich miast. Raport opracowany został przez zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Roberta Kozielskiego, dr hab. Michała Mackiewicza i dr. Jacka Pogorzelskiego i stanowi jedno z najobszerniejszych opracowań tego typu. Badaniem objęto finalnie 20 miast. Wybrano do niego stolice województw, sejmików itp., ale także miasta, które z perspektywy dynamiki zmian czy znaczenia w regionie warte były uwzględnienia. Z analiz wyłączono jednak Warszawę, co było działaniem świadomym. Miało ono na celu uniknięcie zniekształcenia wyników przez wpływ miasta znacznie większego, zasobniejszego, o innym potencjale i uwarunkowaniach.
– Miasta to przede wszystkim ludzie – ze swoimi planami, relacjami, ambicjami, emocjami, sympatiami i antypatiami, wymaganiami i ograniczeniami. Jednocześnie współczesne miasta, podobnie jak realizujący w nich swoje marzenia i aspiracje ludzie, mierzą się z wieloma wyzwaniami. W efekcie miasta stanowią złożone systemy – społeczne, ekonomiczne, prawne, infrastrukturalne, administracyjne, edukacyjne, środowiskowe i inne. Systemy, od których właściwego funkcjonowania zależy jakość życia w mieście, rozwój bądź regres miast, a w rezultacie ich przyszłość. Zarządzanie i rozwój tak złożonych organizmów jest więc zadaniem niezwykle trudnym. Wymagającym od włodarzy miast unikalnych kompetencji, ale także wrażliwości, wizjonerstwa, determinacji, wytrwałości, wreszcie staranności i wysokich standardów etycznych. Wsparciem tych wysiłków jest wiedza oraz rozumienie skali i dynamiki zmian, kluczowych aktywów, deficytów i możliwości ich adresowania – podkreślają autorzy Barometru Rozwoju Miast 2024.
Raport ujawnia, że najlepszym miastem pod względem rozwoju jest Kraków, który zdobył najwyższe miejsce w rankingu. Kolejne miejsca zajęły Gdańsk i Wrocław. Czwarte, nieco pechowe miejsce, bo poza podium, zajął Poznań.
Lublin powodów do dumy nie ma, bo uplasował się dopiero na 13. miejscu w gronie 19. ujętych w rankingu miast. Na przykład Rzeszów, do którego często ostatnio porównywane jest nasze miasto, bije je o głowę, w klasyfikacji znalazł się pięć pozycji wyżej, na 8. pozycji. Gorzej od Lublina wypadły: Olsztyn, Gorzów Wielkopolski, Bydgoszcz, Białystok, Łódź i Kielce, które zamykają zestawienie.
Zebrane dane pozwoliły autorom zbudować ranking „szczęśliwych miast”, a właściwie miast, których mieszkańcy odczuwają najwyższy poziom pozytywnych doświadczeń, najniższy poziom negatywnych doświadczeń, wskazują na dobrą atmosferę, dynamizujący się rozwój miasta, wysoką estetykę, dobrą atmosferę, poziom życia itp. Biorąc wszystkie te emocje i odczucia pod uwagę najbardziej „szczęśliwym miastem” w Polsce jest Gdańsk, na drugim miejscu uplasował się Wrocław, a na trzecim – Kraków. Wyniki pierwszych trzech miast są więc zbieżne, choć z inną kolejnością, z ogólnym rankingiem rozwoju miast.
Lublin zajął dopiero 14. miejsce (gdy uwzlędnimy Warszawę to nawet 15). Miasta o najniższym odczuwanym poziomie szczęścia to Kielce, Łódź i Gorzów Wielkopolski. Autorz barometrru wskazują także należy na dwa miasta, w których wskaźnik poziomu szczęścia różni się znacząco od rankingu ogólnego. - Pierwszym z nich jest Poznań, gdzie mieszkańcy, mimo wysokiego miejsca w rankingu ogólnym, nie należą do najbardziej szczęśliwych wśród badanych miast. Drugim jest Szczecin, w którym miejsce w rankingu ogólnym nie oddaje znacznie pozytywniejszych emocji i odczuć związanych z miastem i toczonym w nim życiu przez Szczecinian - czytamy w raporcie.
Za co Lublin został pochwalony?
Lublin wyróżnia się w tym raporcie jako miasto o dynamicznie rozwijającym się środowisku edukacyjnym i wysokim poziomie zaangażowania społeczności lokalnej. Jak po podkreślają autorzy Barometru Lublin ma potencjał na przyszłość, przed sobą wiele możliwości rozwoju. Mimo obecnej pozycji w rankingu, raport identyfikuje konkretne obszary, które przy odpowiednich działaniach mogą znacząco poprawić sytuację miasta i podnieść jakość życia mieszkańców. To wyzwanie, ale i szansa na dynamiczny rozwój!
Mocne strony Lublina według autorów Barometru to:
- baza rozwoju: Lublin ma solidne podstawy do dalszego rozwoju infrastruktury i zasobów społecznych. Wzmocnienie tych obszarów może przyspieszyć rozwój miasta.
- dobrostan mieszkańców: inwestycje w poprawę warunków mieszkaniowych i infrastruktury życiowej mogą znacząco podnieść poziom zadowolenia mieszkańców. Przy odpowiednich działaniach, jest to obszar, który może szybko przynieść widoczne rezultaty.
- praca i perspektywy utrzymania się: Lublin ma duży potencjał wzrostu gospodarczego. Skupienie się na przyciąganiu nowych inwestycji oraz wspieraniu lokalnych przedsiębiorców może stworzyć nowe miejsca pracy i podnieść poziom zatrudnienia w mieście.
- zarządzanie miastem: Lublin wykazuje solidną bazę administracyjną, na której można budować dalsze innowacje w zarządzaniu miastem. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz zwiększenie transparentności i zaangażowania mieszkańców w procesy decyzyjne może znacząco podnieść efektywność zarządzania.