Ruszają organizowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej debaty nad zmianami w edukacji. Spotkania w Lubelskiem zaplanowano na marzec. Temat: szkolnictwo zawodowe.
Idąc do wyborów PiS zapowiedziało szereg zmian w edukacji: przywrócenie obowiązku szkolnego od 7 lat, likwidację gimnazjów, zmianę podstawy programowej. Na razie wprowadzono tylko pierwszą z nich. Powstanie kolejnych poprzedzić ma ogólnopolska debata nad zmianami.
Grupa 1840 tzw. Ekspertów Dobrych Zmian w Edukacji (nauczycieli i wykładowców akademickich) rozpocznie wkrótce prace m.in. nad organizacją nadzoru pedagogicznego, nowym awansem zawodowym nauczycieli, finansowaniem zadań oświatowych w samorządach, miejscem historii w szkole czy organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Równolegle odbywać się będą wojewódzkie debaty oświatowe. Ministerstwo wyznaczyło cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie i bezpieczeństwo. Na każdy z nich dyskutować będą mieszkańcy czterech województw. W lubelskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i opolskim dyskusja dotyczyć będzie kształcenia zawodowego.
– Naszą intencją jest, aby zaproponowana problematyka była jedynie punktem wyjścia. Dlatego też do udziału w debatach zapraszamy nie tylko samorządowców i nauczycieli, ale też uczniów, rodziców i wszystkich zainteresowanych – podkreśla MEN.
– Chciałabym, abyśmy wspólnie wypracowali dobre zmiany w edukacji – dodaje Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. – Tak szerokiej debaty jeszcze w Polsce nie było. Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami je przedyskutować i zaplanować.
Pod koniec lutego ma ruszyć strona internetowa poświęcona debatom. Znajdą się w niej informacje dotyczące terminów spotkań. Za jej pośrednictwem każdy będzie mógł też przesyłać swoje uwagi, wnioski i spostrzeżenia dotyczące najważniejszych tematów związanych z edukacją w Polsce.
Podsumowanie debat zaplanowano na lipiec. Później, jak zapowiedziała Zalewska, powstanie projekt nowelizacji ustawy. Ma być gotowy we wrześniu.