Zgromadzenie wierzycieli Biomed-Lublin opowiedziało się za przyjęciem propozycji układowych. Decyzja ta otwiera spółce drogę do realizacji programu restrukturyzacyjnego i dalszego rozwoju.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Decyzja w tej sprawie zapadła 10 czerwca. Lubelskie przedsiębiorstwo jest jednym z pierwszych w Polsce, które może rozwiązać swoje problemy w oparciu o nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego.
Za propozycjami przedstawionymi przez Biomed-Lublin zagłosowało zdecydowana większość biorących udział w głosowaniu wierzycieli. Zwolennikami układu była m.in. PARP, jeden z największych wierzycieli Biomedu. Zgodnie z nowymi regulacjami, aby układ został przyjęty, musiała go zaakceptować połowa wierzycieli, reprezentujących co najmniej 67 proc. wartości zobowiązań.
– To duży sukces. Jesteśmy prawdopodobnie pierwszą firmą w Polsce, która skutecznie wdrożyła rozwiązania jakie daje nowe prawo restrukturyzacyjne – mówi Mark Preston, członek zarządu ds. restrukturyzacji Biomed-Lublin.
W myśl przyjętych uzgodnień, zobowiązania spółki będą regulowane w ramach pięciu grup. Pierwszą z nich stanowią instytucje – głównie banki – które nie będąc stroną układu mają zabezpieczone zobowiązania w środkach trwałych przedsiębiorstwa. Druga grupa to podmioty publiczno-prawne, których wierzytelności spółka spłaci w ciągu 12 miesięcy od zatwierdzenia układu. Do trzeciej grupy zaliczono podmioty, wobec których zobowiązania przekraczają 50 000 zł, a które mają być uregulowane w ciągu 6 miesięcy od zatwierdzenia układu. Czwartej grupie wierzycieli spółka zaoferowała spłatę w ciągu 7 lat od marca 2017 r. Piątą grupę stanowią obligatariusze, których zobowiązania spółka ureguluje w ciągu 36 miesięcy, w zdefiniowanym cyklu.
Jak informuje spółka, dzięki przyjętemu układowi roszczenia wierzycieli zostaną zaspokojone w stopniu istotnie wyższym, niż miałoby to miejsce w przypadku upadłości firmy. Okres spłaty zobowiązań każdej z grup może być także krótszy. Podmioty, których nie satysfakcjonują przyjęte warunki, mają też możliwość odsprzedania wierzytelności.
Nowe regulacja pozwalają spółce zachować zarząd własny nad posiadanym majątkiem. Plan naprawczy przewiduje m.in. sprzedaż części aktywów, koncentrację na podstawowej działalności oraz zmianę formuły realizacji projektu budowy zakładu frakcjonowania osocza.
Biomed-Lublin działa na rynku od 1944 r. Produkuje szereg kluczowych dla polskiego systemu opieki zdrowotnej leków i szczepionek.