Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2015 r.
11:01

Buczek, Bierut, Biernat. Kolejna bitwa o usunięcie tablic po PRL-u

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
„Domek Bieruta” i tablica upamiętniająca lokatora
„Domek Bieruta” i tablica upamiętniająca lokatora

Zaczyna się kolejna bitwa z obecnymi w mieście pamiątkami po Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na celowniku jest m.in. „Domek Bieruta”, gdzie dzieciństwo spędzał późniejszy prezydent kraju i zwolennik więzienia za żarty z władz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do akcji przeciw pamiątkowym tablicom stanęli wczoraj młodzi działacze stowarzyszenia KoLiber. – Żyjemy już w roku 2015, a wiele reliktów pokomunistycznych nadal istnieje w przestrzeni publicznej. Są uhonorowaniem wstydliwego dla naszej historii okresu i zbrodniczego systemu – mówi Nikodem Polak, prezes lubelskiego oddziału stowarzyszenia.

Jako jeden z takich symboli wskazuje tablicę na budynku przy ul. Sierocej. Informuje ona, że w domu tym dzieciństwo i młodość spędzał Bolesław Bierut, późniejszy pierwszy przywódca Polski Ludowej. Za jego rządów surowo karana była tzw. szeptana propaganda, za którą uchodziły nawet żarty z władz. Inną tablicą, która razi członków stowarzyszenia jest ta na Zamku poświęcona Marianowi Buczkowi, działaczowi Komunistycznej Partii Polski.

– Zrobimy zbiórkę podpisów, napiszemy petycję do prezydenta – zapowiada Polak i to od władz miasta oczekuje reakcji. Nie on pierwszy, bo półtora roku temu żądał jej (były już) miejski radny Piotr Krzysztof Kuty. Inny radny, Mieczysław Ryba, nieco wcześniej pytał, czy „dokonany został przegląd Lublina pod tym kątem”. Prezydent wytłumaczył mu, że nie ma podstaw prawnych dla prowadzenia takich rejestrów. I już w zeszłym roku miejski konserwator zabytków mówił, że zamiast wydłubywać tablice ze ścian, lepiej opatrywać je wyjaśnieniem. – Samo usunięcie tablicy sprawi, że będziemy zapominać historię, a przecież nie o to chodzi – podkreślał Hubert Mącik.

Ale i tym, którzy wolą wyrwać historię ze ścian, jak i zwolennikom prostujących ją komentarzy, Ratusz wprost przyznaje, że ma związane ręce. – Tam, gdzie z ustawy dekomunizacyjnej wynikały pewne działania miasta, tam zostały one podjęte – mówi nam Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Reszta jest sferą pewnych emocji, bo o ile sobie dobrze przypominam, to tablice są na kamienicach prywatnych, a ich właścicielom nie możemy niczego nakazać.

Ale i na miejskim budynku młodzi działacze wypatrzyli coś, co im zawadza. Chodzi o Trybunał Koronny i tablicę poświęconą Biernatowi z Lublina, pisarzowi zmarłemu ponad 400 lat przed nastaniem Polski Ludowej. Czym zawinił renesansowy poeta? – Władze komunistyczne nadinterpretowały jego twórczość, używając ją do własnej propagandy – odpowiada szef oddziału stowarzyszenia.

Nie chcą wyrzucać PRL-u

W Kurowie jedna z ulic nosi nazwę 35-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W Rykach komuniści są patronami trzech ulic. W centrum Puław stoi monument poświęcony „polsko-radzieckiemu braterstwu broni”. Spór dotyczący jego usunięcia toczy się od lat. Ale zmian raczej nie będzie, bo nie chcą ich mieszkańcy. (rs)

Kolebka PKWN

Przez cały okres PRL-u Chełm zazdrośnie bronił swojej pozycji jako kolebki komunistycznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Miejscowy Urząd Stanu Cywilnego przy rejestracji nowonarodzonych wydawał oseskom pamiątkowe medale „Urodzonemu w Mieście PKWN”. Podobny „zaszczyt” czekał także nowożeńców. Za dodatkową opłatą mogli liczyć na medal „Zaślubionym w Mieście
PKWN”. (bar)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty