Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 czerwca 2015 r.
17:05

Budżet obywatelski w Lublinie: Nie będzie Mauzoleum Ofiar Komunizmu. Jakie jeszcze projekty odpadły?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Głosowanie na budżet obywatelski w Lublinie potrwa od 1 do 10 października (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
Głosowanie na budżet obywatelski w Lublinie potrwa od 1 do 10 października (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

We wtorek ogłoszono wyniki oceny projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Co piąty pomysł nie przeszedł przez sito. Do głosowania zakwalifikowanych zostało 167 projektów, choć niektóre pod warunkiem, że ich autorzy zgodzą się na poprawki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powody dyskwalifikacji były te same, co poprzednio. Jedne pomysły odpadły bo dotyczyły nieruchomości prywatnych lub spółdzielczych. To dlatego nie będzie można głosować na Monumentalne Mauzoleum Ofiar Komunizmu na pl. Singera, na budowę pasa do skrętu w prawo z ul. Żywnego w Elsnera, albo na wykonanie ul. Mgielnej.

W kilku innych przypadkach miasto tłumaczyło swą negatywną ocenę tym, że daną sprawą już się zajmuje lub zamierza zająć. Tak było w przypadku skrzyżowania ul. Elsnera z al. Kompozytorów Polskich, które według obywatelskiego projektu miałoby być przebudowane na rondo turbinowe. Ratusz poinformował, że skrzyżowanie to chce przebudować w ramach projektu unijnego. Podobnie było z pomysłem na „szpilkostradę” na Starym Mieście, czyli wymianę części nawierzchni tak, by powstał pas, po którym da się chodzić w szpilkach. Odpowiedź miasta: trwają przygotowania do wymiany nawierzchni.

Ale były też inne argumenty. Wyświetlacza przystankowego na Felinie nie będzie, bo nie miasto nie ma tu gruntów, przez które mógłby biec kabel zasilający taką tablicę. Nie będzie głosowania nad oświetleniem nadbystrzyckiej ścieżki rowerowej między Janowską a zalewem, bo brakuje na to miejsca. Tak sami jest z oświetleniem ul. Bławatkowej. A parking przy Wyżynnej byłby niezgody z planem zagospodarowania terenu, podobnie jak ten proponowany między dworkiem na Węglinie a ogrodzeniem kościoła.

Tegoroczne statystyki są od ubiegłorocznych zarazem i gorsze, i lepsze zarazem. Gorsze, bo projektów zgłoszono o jedną trzecią mniej niż przed rokiem. A lepsze, bo w zeszłym roku spośród przedstawionych przez mieszkańców pomysłów na etapie oceny formalnej odpadł co trzeci, a w tym roku co piąty.

Ogółem do głosowania dopuszczonych może być 167 projektów, choć w przypadku niektórych zależy to od tego, czy autorzy zgodzą się na poprawki. – Mogą też porozumieć się z innymi i łączyć pewne projekty ze sobą. Czas na to jest do 7 lipca – mówi Piotr Choroś z Urzędu Miasta. – W połowie lipca opublikujemy ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania, a ich autorzy będą mogli zacząć promocję swoich pomysłów.

Głosowanie potrwa od 1 do 10 października. W ramach budżetu obywatelskiego do podziału jest 15 milionów złotych, z czego 8 mln na projekty „małe” o wartości do 500 tys. zł, a 7 mln na projekty duże warte nie więcej niż 1,5 miliona zł.

Spotkanie w poniedziałek

Wszyscy zainteresowani tegoroczną edycją budżetu obywatelskiego mogą przyjść na spotkanie z urzędnikami, które odbędzie się w poniedziałek w Pałacu Parysów przy Bernardyńskiej 3. Początek o godz. 17.

Ocena wniosków do budżetu obywatelskiego:

Pozostałe informacje

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przzede wszystkim: jakie zarobki?) znajdziemy w województwie lubelskim kuszą zarobkami.

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Walczą o koronę najpiękniejszej. Kto będzie reprezentować Lubelszczyznę w konkursie Miss Polski?

Cztery dziewczyny z województwa lubelskiego trafiły do półfinału Miss Polski 2025. Dwie z nich będą reprezentować Lubelszczyznę w finale konkursu.

Drzwi Otwarte w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie
galeria

Samoloty i plany na przyszłość: Drzwi Otwarte w PANS w Chełmie

Symulator lotów, wojskowy sprzęt i zwiedzanie lotniska, Można się też było zastanowić, czy warto zostać kontrolerem ruchy lotniczego.

Amerykańska giełda papierów wartościowych na Wall Street

Trump nie ma pojęcia o czym mówi – komentuje były doradca Trumpa

To po prostu nie ma sensu, to ekonomiczny analfabetyzm. – Nie wie, jak działają cła ocenił były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton.

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)
film

Jennifer Lopez w Polsce. Ile kosztują bilety? (wideo)

Już 25 lipca Jennifer Lopez wystąpi na PGE Narodowym w Warszawie. Najtańsze bilety kosztują 675,80 złotych.

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Miasto odstąpiło od umowy na stadion żuzlowy. Trzeba pilnie remontować Zygmuntowskie 5

Ratusz oficjalnie odstępuje od umowy z konsorcjum, które miało zaprojektować nowy stadion wielofunkcyjny. Nowiutkiej areny dla żużlowców na razie nie będzie, a licencja dla Motoru na ściganie w Ekstralidze jest zagrożona. Wraca pomysł na modernizację dotychczasowego domu żużla w Lublinie: stadionu przy al. Zygmuntowskich 5.

W pierwszej rundzie Start pokonał Zastal 91:92

W czwartek PGE Start Lublin zagra na wyjeździe z Orlen Zastal Zielona Góra

Sytuacja w ligowej tabeli koszykarzy lubelskiego PGE Start jest bardzo dobra. Duży wpływ na to miała wygrana w ostatniej kolejce z Treflem Sopot. „Czerwono-czarni” pokonali wówczas mistrza Polski 88:87.

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone
edukacja

Demograficzny kryzys puławskiej oświaty. Cztery placówki zagrożone

Nowe boiska, dobrze wyposażone pracownie i zdolni nauczyciele nie wystarczą. Do utrzymania istniejącej sieci szkół i przedszkoli w Puławach potrzebni są uczniowie. A dzieci w mieście rodzi się coraz mniej, co może zmusić samorząd do trudnych decyzji.

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej
NASZ PATRONAT

125 najlepszych uczniów przyjedzie do Lublina, Na finał Olimpiady Geograficznej

Najlepsi młodzi geografowie z całej Polski spotkają się w Lublinie, by zawalczyć o tytuł laureata 51. Olimpiady Geograficznej. Od 10 do 13 kwietnia w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Staszica rozegra się wielki finał, którego stawką będzie nie tylko prestiż, ale i szansa na reprezentowanie Polski na międzynarodowej arenie.

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!
festiwal
30 maja 2025, 19:00

Święto jazzu. Powraca Lublin Jazz Festival!

Po rocznej przerwie na mapę lubelskich festiwali powraca Lublin Jazz Festival, który przez wiele lat kształtował jazzową scenę oraz wyznaczał nowe kierunki. Znamy pierwszych wykonawców. Są to: Otomo Yoshihide New Jazz Quintet oraz Dust Bunny.

Andrzej Duda oraz premier Estonii Kristen Michal

Prezydent o relokacji amerykańskich wojsk z Jasionki: wiedzieliśmy o tym

To nie była dla nas tajemnicą, że Amerykanie mają zamiar relokacji swoich wojsk i przeniesienia ich z Jasionki w inne miejsca w Polsce – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się też do plotek o wycofaniu 10 000 amerykańskicjh żołnierzy z Europy Wschodniej.

Krzesimir Dębski
koncert
7 maja 2025, 19:00

„Nowe w Starym” – koncert pełen emocji w Teatrze Starym w Lublinie

Teatr Stary w Lublinie zaprasza na wyjątkowy koncert, który na pewno, na długo pozostanie w naszej pamięci. W ramach cyklu „Nowe w Starym” wystąpi grupa składająca się z samych znakomitości: Krzesimir Dębski, Czesław „Mały” Bartkowski, Tadeusz Sudnik, Kolor Karol Gadzało oraz Michał Michalec.

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

Cła odwetowe na USA. Unia Europejska podjęła decyzję

UE podjęła w środę decyzję o nałożeniu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone. Stawki w wysokości do 25 proc. obejmą amerykańskie towary o wartości 22 mld euro. Niektóre cła zaczną obowiązywać od połowy kwietnia. To odpowiedź na decyzję Donalda Trumpa o objęciu stali i aluminium dodatkowymi taryfami.

Przeprowadzka z Lubartowa do magazynów w Niemcach ma rozpocząć się po długim weekendzie majowym, a zakończyć do 19 maja
biznes

Koniec z produkcją w Lubartowie. Producent worków na smieci przenosi sie do Niemiec

Znany producent worków na śmieci, lubartowska Stella Pack, przenosi ich produkcję poza miasto: do przestronnych hal firmy Panattoni Park w podlubelskich Niemcach.

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty