Jutro zacznie się nabór projektów do drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Wnioski będzie można zgłaszać przez miesiąc, a jesienią zostaną one poddane pod głosowanie. W tym roku w ten sposób podzielonych ma być 15 milionów złotych
– Cennik jest zmodyfikowany względem tego zeszłorocznego – przyznaje Piotr Choroś z Urzędu Miasta. W poprzedniej wersji podany był koszt samego drzewka, bez jego posadzenia. Sprawa z pozoru jest błaha, ale już przy projekcie zakładającym posadzenie tysiąca drzew różnica była spora.
Koszt realizacji naszego pomysłu ma duże znaczenie, bo – tak jak w zeszłym roku – miasto dzieli projekty na duże i małe. Ale dzieli je w inny sposób, niż ostatnio.
W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego nie była określona minimalna wartość małego projektu. W nowej edycji nie można zgłosić pomysłu wartego mniej, niż 50 tys. zł. Za projekt duży uznany zostanie ten, którego wartość wyniesie co najmniej pół miliona i złotówkę. Podobnie jak w zeszłym roku nie można "zaszaleć” zgłaszając pomysł o wartości powyżej 1,5 miliona.
Zgłaszając projekt mały trzeba zebrać pod nim 20 podpisów poparcia, a pod dużym 40. Nowością w tym roku jest zastrzeżenie, że osoby popierające projekt zgadzają się na jego ewentualną modyfikację albo wycofanie przez autorów.
Pomysły od mieszkańców Ratusz zacznie przyjmować już jutro.– Przyjmować będą je filie Biura Obsługi Mieszkańców, można przysyłać je też pocztą – informuje Choroś. Ratusz zapowiada też cykl spotkań informacyjnych w bibliotekach.
Termin zgłaszania pomysłów minie 15 maja. Do 15 czerwca urzędnicy mają sprawdzić wszystkie wnioski pod kątem formalnym. Odpadną np. te, które nie spełnią wspomnianych wymogów, albo będą dotyczyć inwestycji na prywatnych nieruchomościach.
Tak przesiane projekty zostaną poddane pod głosowanie, które potrwa od 1 do 10 października. I tu też są zmiany. W zeszłym roku każdy mieszkaniec miał osiem głosów, z czego maksymalnie trzy mógł oddać na projekty duże, a pięć na małe. W tym roku każdy ma tylko dwa głosy: jeden na projekt duży i jeden na mały.
Jest też jeszcze jedno nowe zastrzeżenie. Na terenie jednej dzielnicy mogą być zrealizowane nie więcej niż trzy projekty małe i jeden duży. Miasto przyznaje sobie też prawo do dokonywania zmian w projekcie "z przyczyn obiektywnych”, albo z powodu przekroczenia oszacowanej wartości.
Na projekty duże miasto rezerwuje w tej edycji