Zarząd województwa odstąpił od umowy z Polimexem-Mostostal na budowę Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. To kolejna zawieszona inwestycja w Lublinie
- Musieliśmy odstąpić od umowy, bo roboty były tak opóźnione, że nie widać szans na ich dokończenie w terminie - tłumaczy Beata Górka, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego. Warta 90 mln zł (połowę dokłada Unia Europejska) inwestycja miała się skończyć jesienią 2014 r. Górka tłumaczy, że wykonawca uporczywie nie wykonywał prac zgodnie z harmonogramem, a w dodatku zrzuca winę na źle przygotowaną dokumentację żeby mieć pretekst do wstrzymania prac.
–Słyszeliśmy obietnice, że opóźnienia zostaną nadrobione. Tak się nie stało. Natomiast inwestor zastępczy potwierdza prawidłowe wykonanie dokumentacji – mówi Górka. Firma nie odpowiedziała na nasze pytania.
Problemy od dawna
O tym, że Polimex-Mostostal boryka się z kłopotami finansowymi pisaliśmy rok temu. – Jest miesiąc opóźnienia, ale czym to jest dla inwestycji zaplanowanej na trzy lata – mówił marszałek Krzysztof Hetman (PSL) w marcu, podczas wmurowania kamienia węgielnego pod gmach (miesiąc poślizgu firma miała nadrobić do końca 2012 r.).
Co ciekawe, Polimex-Mostostal nadal będzie budował siedzibę Urzędu Marszałkowskiego – gmachu połączonego z LCK. Rzecz w tym, że Centrum dofinansowane jest z pieniędzy unijnych i trzeba je postawić w 2014, a siedzibę urzędu finansuje samorząd województwa i terminy są bardziej elastyczne.
Urząd Marszałkowski ogłosi wkrótce nowy przetarg na dokończenie inwestycji. Jednak – jak wskazują losy innych dużych inwestycji w Lublinie – z szybkim wyborem nowego wykonawcy może mieć kłopoty. Choć umowa z Mostostalem Warszawa na rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej została zerwana prawie rok temu, poszukiwania nowego wykonawcy wciąż trwają – do drugiego etapu przetargu przeszło siedem firm. UMCS rozwiązał umowę z wykonawcą centrum naukowego Ecotech Complex w grudniu 2012 roku. Nowy przetarg został rozstrzygnięty, ale właśnie odwołanie złożył jeden z jego uczestników. Kolejarze nie mogli znaleźć firmy, która do końca roku dokończy przebudowę wiaduktu nad ulicą Unickiego i w tym miesiącu ogłoszą nowy przetarg z terminem do końca 2014 r.
Największe centrum
LCK ma być największym w regionie miejscem do organizacji konferencji, zjazdów i wystaw. Na sześciu kondygnacjach znajdą się m. in. sale wyposażone w nowoczesny sprzęt multimedialny. Największa pomieści ok. 420, a pozostałe na 70 – 120 osób. Wystawy będzie można zorganizować dla ok. 800 zwiedzających osób na dwóch piętrach. Parking (dla 60 samochodów) znajdzie się na trzech kondygnacjach podziemnych. Na parterze ulokuje się Centrum Informacji Turystycznej oraz centrum obsługi inwestora i eksportera. Wodę w LCK podgrzeją kolektory słoneczne, a oczyszczona deszczówka z dachu zostanie użyta do podlewania trawników, mycia chodników czy w toaletach.