Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 kwietnia 2023 r.
6:46

Mieszkaniec Lublina stawia pytanie: Czy strażnikom miejskim należy się mandat?

0 A A
Strażnicy miejscy pilnują wjazdu na Stare Miasto
Strażnicy miejscy pilnują wjazdu na Stare Miasto (fot. DW)

Straż Miejska dyżuruje w samochodzie przed wjazdem na Stare Miasto. Silnik pojazdu cały czas pracuje. Normalnie za coś takiego jest mandat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Patrol – dzień w dzień – patrol Straży Miejskiej ustawia się w okolicy ulicy Noworybnej, bo od tej strony można wjechać na Stare Miasto w Lublinie. Ale nie każdy ma takie prawo, bo wjazd jest zarezerwowany dla posiadających stosowne zezwolenie. Na koniec marca wydanych było ich 997. W tym 169 dla mieszkańców i 207 dla działających w obrębie dzielnicy firm. Pozostałe 621 to pozwolenia dotyczące m.in.: ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego, hoteli, instytucji kultury, remontów czy wjazdów czasowych.

>>Kamery na Starym Mieście weryfikują tablice rejestracyjne<<

Kamery plus patrol

Od dawna już radni dzielnicowi alarmowali, że nie każdy stosuje się do tych zasad i wielu kierowców wjeżdża na Stare Miasto, mimo że nie ma takiego prawa.

Wyjściem z sytuacji jest system kamer. Urządzenia odczytują numery rejestracyjne pojazdów – zarówno tych wjeżdżających jak i wyjeżdżających. Obraz z kamer trafia do modułu analitycznego, który porównuje dane z listą pojazdów uprawnionych do wjazdu. W przypadku braku pozwolenia dyżurny Straży Miejskiej na miejsce wysyła patrol.

>>403 mandaty w miesiąc<<

System kosztował 100 tys. zł a pieniądze pochodziły z miejskiej rezerwy celowej dla rad dzielnic.

– Widzimy znaczną poprawę – powiedział nam niedawno Michał Makowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Stare Miasto i wskazywał, że miejsca postojowe są wreszcie dostępne dla mieszkańców. - Do tej pory, choć za to płacili, to często nie mieli gdzie zaparkować, bo na dostępnych miejscach stały auta bez uprawnień. Wystarczy krótki spacer po dzielnicy, żeby zauważyć, że aut jest mniej – ocenił.

Przez pierwszy miesiąc po uruchomieniu kamer monitorujących wjazd na Stare Miasto, strażnicy wystawili tu więcej mandatów niż w całym ubiegłym roku. - Od 1 do 30 marca za wjazd na teren Starego Miasta nałożyliśmy 403 mandaty karne na łączną kwotę 74,5 tys. zł – podał Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie.

Jednak kamery to nie jedyne zabezpieczenie i stąd obecność wspomnianego patrolu Straży Miejskiej. – Stoją tak codziennie, cały dzień. W skodzie – zwraca uwagę jeden z Czytelników i nie ma nic przeciwko obecności strażników.

Silnik pracuje

Zwraca jednak uwagę na inną sprawę. – Przez te godziny silnik samochodu jest cały czas włączony. Samochód stoi także z włączonymi „kogutami”  – dodaje i w środę zamienił dwa słowa z funkcjonariuszami. Zapytał, czemu samochód jest „na chodzie”. – Niewiele się dowiedziałem oprócz tego, że jest jakieś zarządzenie komendanta w tej sprawie – dodaje mężczyzna.

Problem w tym, że zgodnie z przepisami silnik samochodu nie może pracować podczas postoju. Zgodnie z art. 60 Prawa o ruchu drogowym kierującemu zabrania się „pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (…).”

A art. 2 tego prawa precyzuje, że postój z włączonym silnikiem nie może trwać dłużej niż 1 minutę.

Nadkomisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie potwierdza, że takie zachowanie to wykroczenie karane 100-złotowym mandatem. Ale są wyjątki i tak właśnie tłumaczy się Straż Miejska.

Sylwia Kuc ze SM w Lublinie przytacza wspomniany art. 60. ­– Który daje służbom możliwość postoju samochodem z włączonym silnikiem podczas wykonywania czynności służbowych – mówi funkcjonariuszka i posiłkuje się ministerialnym rozporządzeniem w sprawie kontroli drogowej. – Wskazuje, że podczas postoju pojazdu w miejscu, w którym obowiązuje taki zakaz – a tak jest w tym przypadku – muszą być w pojeździe włączony świetlny sygnał alarmowy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty