Okosmart to nowy projekt Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalnie stworzona aplikacja kosztująca ponad 1 mln zł, będzie pomagać w rozpoznawaniu chorób siatkówki.
Aplikacja jest częścią programu Nauka dla Społeczeństwa II, ma charakter międzynarodowy i multidyscyplinarny. Pomoże ona w postawieniu szybkiej, wstępnej diagnozy choroby siatkówki. Jest to kontynuacja i rozszerzenie projektu Okobus.
To nowatorskie i pionierskie rozwiązanie, które powstało z inicjatywy zespołu badawczego z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w szczególności prof. dr hab. n. med. Roberta Rejdaka i prof. dr hab. n. med. Katarzyny Nowomiejskiej.
– Będziemy analizować cyfrowe zdjęcia dna oka z poradni przyklinicznej i poradni leczenia chorób siatkówki. Tam mamy tysiące zdjęć na podstawie, których będzie opracowana aplikacja sztucznej inteligencji i ten algorytm będzie rozpoznawać zmiany chorobowe na dnie oka. Będzie robił to automatycznie, także będzie wybierał pacjentów podejrzanych o chorobę i na tej podstawie będzie typował pacjentów do dalszej diagnostyki i ewentualnego leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak, prorektor ds. umiędzynarodowienia i cyfryzacji UM w Lublinie, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej UM w Lublinie i współautor projektu Okosmart.
I dodaje: – My podchodzimy do tego bardzo kompleksowo i systemowo, będziemy rozpoznawać wszystkie nieprawidłowości, które mogą się zdarzyć w przebiegu chorób plamki. Objawy są bardzo dobrze scharakteryzowane i opisane, stąd aplikacja ta będzie w stanie wyłapać każdą zmianę chorobową.
Wiedza na temat aplikacji Okosmart zostanie rozpowszechniona wśród okulistów, optometrystów i wśród społeczeństwa. Po zakończeniu projektu, jego rezultaty i efekty będą bazą do stworzenia publikacji naukowych.
– Aplikacja będzie służyć np. na poziomie Okobusa, czy w gabinetach optycznych. W różnych miejscach będzie poszerzona diagnostyka o bardzo drobiazgowe rozpoznawanie wszelkich patologii na dnie oka, a szczególnie w plamce – dodaje prof. Rejdak.
W projekcie będą ze sobą współpracować naukowcy z lubelskiej Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego, naukowcy z Kliniki Okulistyki w Madrycie oraz zespół informatyczny z Politechniki Lubelskiej.
Dofinansowanie w wysokości 1 159 933,50 zł pochodzi z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. 24-miesięczny projekt będzie realizowany w latach 2023-2025.