Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 października 2011 r.
13:07
Edytuj ten wpis

Dokument BBC: Nie znalazła perspektyw w Lublinie, pracuje w magazynie w Anglii (wideo)

0 45 A A
Fragment filmu BBC. Anna z Lublina szuka pracy w Anglii
Fragment filmu BBC. Anna z Lublina szuka pracy w Anglii

Brytyjska telewizja BBC wyemitowała program pokazujący życie imigrantów w Wielkiej Brytanii. Jedną z głównych bohaterek jest 24-letnia Anna z Lublina, absolwentka socjologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Poruszający film dokumentalny "Young, Foreign and Over Here" opowiada o młodych ludziach, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszego życia. Film pokazuje zmagania kilku osób - m.in. Polaków, Czechów i Węgra. Niestety okazuje się, że Anglia nie jest ziemią obiecaną.

Imigranci stykają się z inną kulturą. Żeby coś osiągnąć, muszą zaczynać od zera. Odbijać niemal od dna. Bo ich wykształcenie, czy doświadczenie przywiezione do Wielkiej Brytanii nikogo tutaj nie obchodzi. Wręcz są skreślani za wygląd, czy zły akcent.

Już na początku dowiadujemy się, że co roku do Wielkiej Brytanii przyjeżdża 35 tys. osób w poszukiwaniu lepszego życia. Aż dwie trzecie pochodzi z Polski. Autorzy przedstawiają nam 24-letnią Annę. Mieszkanka Lublina spędza swoje ostatnie godziny w rodzinnym mieście, by za chwilę wyjechać do Anglii. - Gdy zdałam sobie sprawę, że wyjeżdżam na dobre, miałam kilka nieprzespanych nocy. Jadę do Anglii, bo tam łatwo się żyje. Łatwo znaleźć pracę. Nie chcę tu skończyć za 50 lat - tłumaczy w filmie Anna.

W Polsce 24-latka skończyła socjologię, ale - jak podkreśla narrator filmu - mimo to swoje perspektywy musi wiązać z Anglią, a nie Polską.

Przy okazji dowiadujemy się, że Lublin to jedno z najbiedniejszych polskich miast. Pokazane są blokowiska i dworzec PKS. Na krótką chwilę pojawia się deptak.

Anna jedzie do Wielkiej Brytanii jednym z 20 autobusów przewożących imigrantów każdego dnia. Podróż trwa 27 godzin. - Zostawienie wszystkiego za sobą jest trochę smutne. Będę tęsknić za rodziną i przyjaciółmi - mówi dziewczyna w BBC.

Na miejscu okazuje się, że jej życie odwróciło się do góry nogami. Wcześniej żyła w spokojniej dzielnicy, a teraz w zupełnie obcym i gwarnym Nottingham. - To miejsce jest inne od tego, w którym mieszkałam dotychczas. Olbrzymi ruch na ulicach, głośno. W Polsce mieszkałam w bardzo cichym i spokojnym sąsiedztwie. Natomiast Nottingham to jedno z najniebezpieczniejszych miast w Anglii. W Lublinie czułam się bezpieczniej.

Anna opowiada, że kiedy przyjechała, w 6-pokojowym mieszkaniu było 19 osób. Ale i tak miała więcej szczęścia niż inny Polak Antoni, którego poznała. W małym i obskurnym mieszkaniu pogryzły go pluskwy.

Poszukiwania pracy w wymarzonym Human Resources nie przyniosły efektów. Anna musiała podjąć pracę, której w Polsce nigdy by nie podjęła. - Pakuję w magazynie różne rzeczy. Czuję się, jak robot. Po miesiącu pracy tutaj chyba będę musiała pójść do psychologa.

Dziewczyna zarabia 200 funtów tygodniowo i nie jest zadowolona ze swojego losu. - To jak krok wstecz. Mam studia, doświadczenie, a przy tym chyba najgorszą pracę, jaką miałam w swoim życiu. To smutne że imigranci z Polski, Litwy czy innych krajów wschodnich nie mogą znaleźć pracy zgodnej ze swoimi kwalifikacjami, tylko pracują poniżej ich wykształcenia - skarży się w dokumencie.


Fragment filmu:



Mimo to bohaterka z Lublina jest pełna nadziei. Wspomina swoich znajomych, którzy wyjechali do Anglii i po pięciu latach mają tam swój własny dom.

- W Polsce po 5 latach pracy nie stać cię na dom. W Anglii nie trzeba pracować tak dużo i tak długo, by się czegoś dorobić - stwierdza.

Po jakimś czasie życie Anny zaczyna się układać. Zarabia pieniądze, może sobie pozwolić na zaoczne studia na Nottingham Trent University.

Losy pozostałych bohaterów dokumentu kończą się różnie. Węgier wydał wszystkie pieniądze i wrócił rozgoryczony na wieś do swojego kraju. Podczas dosyć żenującej rozmowy kwalifikacyjnej w jednej z firm wytykano mu jego wygląd (przyszedł w kaszkiecie i dżinsach). Chłopak tłumaczył, że ma garnitur, ale aktualnie jest brudny. Podobny los spotkał Rosjankę.

Czeszce i Słowakowi częściowo się udało. Pracują w kuchni, i dzięki temu mają pieniądze na lekcje aktorstwa. A Antoni z Polski wozi rikszą turystów. Podobnie jak Anna, wybrnął z trudnej sytuacji. Udało mu się nawet dostać na wymarzone studia.


Macie jakieś doświadczenia z pracy za granicą? Piszcie na forum poniżej.

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty