Lublin

12 kwietnia 2022 r.
18:25

Dworca autobusowego w Lublinie nie można zburzyć. Można go tylko przenieść

Przeszklona hala dworca autobusowego wpisana do rejestru zabytków. Zgodnie z decyzją konserwatora modernistyczny budynek może jednak zostać przeniesiony w inne miejsce. To pójście na rękę właścicielowi nieruchomości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Procedura związana z objęciem budynku dworcowego ochroną konserwatorską rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. 25 marca została wydana decyzja w tej sprawie, która uprawomocniła się w poniedziałek.

– Postępowanie w sprawie wpisu zabytku do rejestru zostało wszczęte z urzędu, z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe tego obiektu – przypomina Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Ochroną została jednak objęta tylko główna hala dworca wraz ze zdobiącą jedną ze ścian charakterystyczną mozaiką z barwionego szkła, bez dwóch skrajnych części gmachu, które na przestrzeni lat były przebudowywane i straciły swoje modernistyczne walory. Do rejestru nie został wpisany także grunt pod budynkiem. Oznacza to, że halę będzie można zdemontować i przenieść w inne miejsce.
Te dwa zapisy sugerowali eksperci z Krakowa w opinii przygotowanej na potrzeby postępowania przez właściciela terenu przy al. Tysiąclecia. Marszałkowska spółka Lubelskie Dworce sprzeciwiała się objęciu dworca ochroną.

– Nam zależało na tym, żeby go ochronić. Gdyby nie ten wpis, najpewniej wkrótce czekałaby go zagłada. Ale trzeba było pójść na kompromis, dlatego nie wpisaliśmy do rejestru działki – mówi Kopciowski. 

– Z naszej perspektywy to komplikuje sytuację i może utrudnić zadanie potencjalnemu przyszłemu inwestorowi. To nie jest dobre rozwiązanie – mówi Andrzej Wójtowicz, wiceprezes Lubelskich Dworców. Nie kryje jednak ulgi, że konserwator uwzględnił uwagi z przygotowanej przez spółkę ekspertyzy.

Tu trzeba wspomnieć, że teren przy al. Tysiąclecia niedługo zmieni swoje przeznaczenie. Funkcja dworcowa zostanie przeniesiona do powstającego Dworca Metropolitalnego (zakończenie jego budowy się opóźni i jest planowane na wiosnę przyszłego roku), a przyszłość gruntów zajmowanych przez obecny dworzec PKS nie jest jeszcze znana. W grę wchodzi ich sprzedaż lub inwestowanie w tym miejscu przez właściciela samodzielnie bądź w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jeśli chodzi o ewentualne przeniesienie hali dworcowej, rozważanych jest kilka scenariuszy. W grę wchodzi np. ustawienie jej na terenie Lubelskich Dworców położonym bliżej ronda Dmowskiego lub przekazanie którejś z lubelskich uczelni. – Ale to są tylko pomysły, które na razie pozostają w sferze marzeń – zaznacza Wojtowicz.

Inne marzenia ma konserwator. – Być może znajdzie się inwestor, który zechce zachować halę i zaadaptować do swoich potrzeb. Najważniejsze, że mamy pewność, że budynek nie przestanie istnieć w przestrzeni publicznej, mało istotne czy w tym, czy w innym miejscu – podsumowuje Dariusz Kopciowski.

Według wstępnych szacunków Lubelskich Dworców, koszt przeniesienia części dworcowego gmachu w inne miejsce zamknąłby się przedziale 800 tys. zł – 1,5 mln zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty