Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2018 r.
12:52

"Energia z węgla to najgorsza perspektywa. Węgiel nas zabija"

0 45 A A

– Scenariusz zagłębia węglowego we wschodniej części województwa lubelskiego, to perspektywa najgorsza – uważa Krzysztof Gorczyca, prezes lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Andrzej Duda prosto ze szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach udał się do jednej z kopalni gdzie zapewnił górników, że dopóki będzie prezydentem RP to „nie pozwoli na zamordowanie polskiego górnictwa”.

- Można by tę wypowiedź sparafrazować, że pan prezydent nie pozwoli, aby spalanie węgla przestało zabijać Polaków. Nie ma w tym żadnej przesady - węgiel nas zabija. I bardzo dużo kosztuje. Górnictwu należy się sprawiedliwa transformacja, ale to tylko jedna z branż gospodarki. Dziś już wcale nie tak liczna.

• Jakby nie liczyć, sporo do węgla dopłacamy…

- Dopłacamy miliardy i cały czas kłócimy się z Komisją Europejską, żeby nam jeszcze trochę pozwoliła podopłacać. Pomijając gigantyczne koszty zewnętrzne uzależnienia od węgla, na przykład zdrowotne, dokładamy wprost z podatków, ale też w cenie prądu. Mechanizm rynku mocy wprowadzony niedawno sprawia, że w rosnących cenach prądu są dopłaty do inwestycji energetycznych, które nigdy się nie zwrócą, nigdy na siebie nie zarobią, nigdy nie będą dochodowe.

• Mimo to, nie tylko nie rezygnujemy, ale będziemy budować nowe kopalnie.

- Jeszcze w czasach Gierka sobie wymyślono, że Lubelskie to będzie taki drugi Śląsk. To nigdy się nie udało. Mamy Bogdankę, która stała się pomnikiem dobrze zarządzanego górnictwa. I mamy plany. Jeden bardzo konkretny - Australijczyków na kopalnię Jan Karski. I drugi – kopalnia Karolina obok Poleskiego Parku Narodowego. To projekt bardzo kontrowersyjny z przyczyn przyrodniczych.

Wszystkie one realizują scenariusz zagłębia węglowego we wschodniej części województwa. Z punktu widzenia regionu to perspektywa fatalna. Patrząc na to, co się dzieje na świecie, na tempo odchodzenia od węgla, dadzą pracę na kilkanaście lat, a potem zostaniemy z pogórniczym regionem ze wszystkimi jego problemami społecznymi i ekologicznymi.

• Mieszkańcy terenów, gdzie te kopalnie są planowane, wcale jednak nie protestują. A lokalna władza się cieszy, bo „dla gminy to rozwój”.

- To jest myślenie w perspektywie jednej-dwóch kadencji pomijające problemy, które przyjdą później. Jeśli samorządowcy nie mają szerszych horyzontów to czego oczekiwać od zwykłych ludzi? Choć w różnych gminach jest różnie. Inaczej, gdy wójt ma na oku perspektywę podatków, jakie zapłaci kopalnia, inaczej taki Cyców, który będzie miał szkody górnicze, ale pieniędzy z podatków już mniej. Tam takiego entuzjazmu nie było. Również kopalnia w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego ma wielu oponentów wśród mieszkańców.

Abstrahując już nawet od tego, że zmienia się klimat i ocean zaleje gdzieś wyspy, to często pomija się najważniejsze bogactwo naturalne, czyli wodę. Kopalnie to potężne ssawki, które marnują jej ogromne ilości. Zużywają mnóstwo wody na cykl produkcyjny, zmieniają stosunki wodne.

Wokół Bogdanki powstał rozległy lej depresyjny. W perspektywie następnych dekad woda staje się nie mniej strategiczna niż surowce energetyczne. Już mówi się o stepowieniu Lubelszczyzny. W tej sytuacji fundowanie jeszcze paru takich ssawek to coś, co odbije nam się czkawką trwająca dłużej niż zyski z wydobycia węgla.

Bo nawet nie dojdziemy do momentu, że go już nie będzie. Przestanie być potrzebny. Jakichkolwiek prezydent bajek by nie odpowiadał, że mamy węgla 200 lat, nie zmieni to trendu światowego. Węgiel to przeszłość, to XIX-XX wiek. Dziś to już nie jest ani branża perspektywiczna, ani rozwojowa.

• Ale będziemy go sobie spalać, a wymaganą przez UE zieloną energię kupimy za granicą.

- Tymczasem już dziś w hurcie energia z wiatru bywa na giełdach o połowę tańsza niż ta z elektrowni węglowych. Tu i teraz, w Polsce.

• W tej Polsce, w której rząd planuje złomować wszystkie lądowe wiatraki, które nam jeszcze zostały.

- Dokładnie tak wygląda nasze gospodarcze myślenie. Dla regionu ważny jest też aspekt odpadów węglowych. Miliony ton rocznie z samej Bogdanki. W przypadku rozwoju wydobycia to zostanie zwielokrotnione.

• Gdzie to trafia?

- Część na hałdy, a 2-3 miliony łupków każdego roku jest wożone ciężarówkami po regionie w ramach tzw. rekultywacji. Nikt nad tym za bardzo nie panuje.

• Co się dalej dzieje z łupkami?

- Jest wiele stanowisk naukowych, że jeśli nie mają styczności z wodą i powietrzem to dla środowiska są neutralne. Ale my od kilku lat prowadzimy monitoring takich miejsc i widzimy, jak łupek ląduje w wodzie, albo latami leży niczym nieprzykryty. Bardzo często dorzucane są tam śmieci, np. całe tiry azbestu, części elektronicznych itd. Świetny sposób na to, by coś ukryć. To częste zjawisko.

• Myślisz, że rozmowy na katowickim szczycie rzeczywiście coś zmienią? Padają tam mocne słowa: „Czas ucieka”, „Stoimy nad przepaścią”.

- Gospodarze wydarzenia raczej temu nie sprzyjają. Od górniczej orkiestry na otwarciu rozpoczynając... Ale trudno mi cokolwiek prorokować. Dla mnie najważniejsze, by do ludzi dotarło, że nas tutaj zmiany klimatu też dotyczą.

Będzie cieplej, ale to wcale nie oznacza, że będzie więcej okazji do kąpania się w jeziorze. Będzie więcej powodzi i huraganów, więcej upałów i długotrwałych susz. Będzie trudniej cokolwiek uprawiać, a jeziora nam zakwitną. Przyjdą do nas setki tysięcy uchodźców, których tak się boimy. Fala migracji sprzed dwóch lat to zaledwie namiastka tego, co może się wydarzyć za 5-10 lat gdy w Afryce subsaharyjskiej z powodu zmiany klimatu już się nie będzie dawało żyć. To nie będzie się działo na wyspach Kiribati, ale tutaj, w województwie lubelskim.

Pozostałe informacje

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

Foliopak kurierski to bardzo popularne opakowanie wykorzystywane do przesyłek. Jednak zwykły model foliowy niekoniecznie jest przyjazny dla środowiska. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają na wyszukiwanie rozwiązań pozwalających lepiej zatroszczyć się o naszą planetę. Jednym z nich jest foliopak eko – oto powody, dla których warto na niego postawić!

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Umawianie wizyt i konsultacje lekarskie online – niezbędnik pacjenta

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Zaginęła pani Krystyna z gminy Lubartów. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach 65-latki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty