Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lutego 2005 r.
21:22
Edytuj ten wpis

Fabryka przerobiona na złom

0 1 A A

Z przemysłowego molocha, który zatrudniał tysiące pracowników, została sterta żelastwa, na wpół rozebrana hala główna i 50 mln zł długów. To jednak, jak się okazuje, łakomy kąsek. W walce o lubelską odlewnię żeliwa ścierają się interesy najważniejszych i najbogatszych ludzi w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na czwartkowej sesji Rady Miasta Lublina radny Roman Szot złożył interpelację, w której zapytał prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego, dlaczego starania o utworzenie na terenie dawnej odlewni Lubelskiego Parku Przemysłowego utknęły w martwym punkcie. - Upływa już drugi termin składania wniosków o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Proszę o wyjaśnienie przyczyny zaniechań - docieka Szot.

Łakomy kąsek

Znajdujący się w fatalnej kondycji finansowej zakład kupił od skarbu państwa w 1999 roku kielecki Centrostal. Firma zapłaciła za odlewnię 8 milionów złotych, kilka milionów wydała na inwestycje. Ale już pod koniec 1999 roku okazało się, że nie ma szans na uratowanie fabryki i odlewnia znalazła się w stanie likwidacji. Jej pierwszym likwidatorem był, do 2002 r., ostatni prezes "Ursusa” Tomasz Kozar. W 2000 roku powstała spółka Centrozłom, której prawie wszystkie udziały należały do odlewni. Centrozłom zajął się… wyprzedażą majątku dawnego socjalistycznego molocha. We władzach spółki (istnieje do dzisiaj) zasiadali m.in. Tomasz Kozar, prorektor UMCS Jan Pomorski (członek rady nadzorczej, wcześniej był też w radzie nadzorczej samej odlewni), znany lubelski adwokat i kolejny likwidator odlewni Tomasz Drozd i Janusz Studenny - człowiek znany w lubelskich kręgach biznesowych, powiązany m.in. z byłym przewodniczącym sejmiku Konradem Rękasem.
Od połowy 2000 roku Centrozłom kupował od odlewni pozyskiwany w fabryce złom. Obie spółki działały pod tym samym adresem, miały tych samych pracowników. Skutek powołania Centrozłomu był jednak taki, że pieniądze za złom z rozbieranej głównej hali zakładu - zamiast trafiać do wierzycieli dawnego molocha - znikały w... Centrozłomie. A zobowiązania dawnego "Ursusa” rosły i liczono je już w dziesiątkach milionów złotych.

Prokurator prześwietli

Działalnością Centrozłomu i kolejnych likwidatorów odlewni (w 2002 roku został nim mecenas Tomasz Drozd) interesuje się prokuratura. Sprawdza m.in., jak to się stało, że sprzedane pod koniec 2000 r., za nieco ponad pół miliona złotych, maszyny do produkcji odlewów po kilkakrotnej odsprzedaży warte były już ponad 12 milionów złotych. Na transakcjach zarobił Centrostal.
Wkrótce kielecka firma (była w fatalnej kondycji finansowej) zaczęła sprzedawać po trochu swoje udziały w odlewni. W 2002 roku ich część kupił prywatny przedsiębiorca Ryszard Grzyb, a w następnym roku właściciel firmy spod Częstochowy Przemysław Sztuczkowski. Obaj zapłacili po 200 tys. zł za 40 proc. udziałów. Zakład miał trzech właścicieli, choć dla nikogo nie było tajemnicą, że dalej rządzi w nim Centrostal.

Park przemysłowy na gruzach

W czasie, kiedy dawna fabryka była powoli rozbierana na złom, jej terenem zainteresowały się władze miasta, uczelnie i szef Lubelskiej Fundacji Rozwoju, prof. Andrzej Kidyba. We wrześniu 2003 roku miasto, LFR i będąca w likwidacji odlewnia podpisały porozumienie w sprawie utworzenia na jej gruzach Lubelskiego Parku Przemysłowego. W porozumieniu czytamy, że park ma "pobudzać lokalną przedsiębiorczość, pozyskiwać inwestorów zewnętrznych, kreować nowe miejsca pracy poprzez zapewnienie korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej”.
Miastu i fundacji udało się przekonać do tego pomysłu Agencję Rozwoju Przemysłu, która była kolejnym sygnatariuszem porozumienia. ARP zaryzykowała najwięcej - dała pieniądze na przygotowanie wstępnych planów całego przedsięwzięcia.
Pomysłodawcy parku chcieli starać się o środki unijne na jego budowę. Mają na to coraz mniej czasu - tegoroczny termin zgłaszania projektów, takich jak park, upłynął 24 lutego br. Być może w tym roku będzie jeszcze jeden nabór - tego na razie nie wiadomo.

Historia odlewni

Początki lubelskiej odlewni żeliwa "Ursus” to wczesne lata 70. W zamysłach planistów miał to być supernowoczesny zakład zaopatrujący w żeliwo państwa bloku komunistycznego. Wybudowaną na powierzchni 12 hektarów halę główną wyposażono w niezwykle drogi sprzęt - budowa pochłonęła z budżetu państwa w sumie około 100 milionów dolarów, z czego trzy czwarte to pożyczka w zachodnich bankach. Pracę w zakładzie miało - w czasach jego świetności, czyli w drugiej połowie lat 80. - ponad 3 tysiące osób. Tych, którzy żyli z odlewni dostarczając surowce, zapewniając transport i obsługę zakładu, trudno policzyć.
Świetność odlewni skończyła się wraz z upadkiem ustroju. Okazało się, że lubelskie żeliwo nie może konkurować na światowych rynkach - jest zbyt drogie. W latach 90. produkcja stawała kilka razy - fabryce wyłączano prąd
za niezapłacone rachunki. Zwalniano ludzi. W 1999 roku władze spółki postawiły zakład w stan likwidacji.
Dlaczego miastu nie udaje się przeforsować koncepcji parku? Kto odpowiada za to, że hala odlewni jest dalej rozbierana na części? Ile pieniędzy za złom wyciągnięto już z upadającego molocha, a ile złomu jeszcze można sprzedać? Czytaj jutro w Dzienniku.

Pozostałe informacje

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty