Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lutego 2005 r.
21:22
Edytuj ten wpis

Fabryka przerobiona na złom

Z przemysłowego molocha, który zatrudniał tysiące pracowników, została sterta żelastwa, na wpół rozebrana hala główna i 50 mln zł długów. To jednak, jak się okazuje, łakomy kąsek. W walce o lubelską odlewnię żeliwa ścierają się interesy najważniejszych i najbogatszych ludzi w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na czwartkowej sesji Rady Miasta Lublina radny Roman Szot złożył interpelację, w której zapytał prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego, dlaczego starania o utworzenie na terenie dawnej odlewni Lubelskiego Parku Przemysłowego utknęły w martwym punkcie. - Upływa już drugi termin składania wniosków o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Proszę o wyjaśnienie przyczyny zaniechań - docieka Szot.

Łakomy kąsek

Znajdujący się w fatalnej kondycji finansowej zakład kupił od skarbu państwa w 1999 roku kielecki Centrostal. Firma zapłaciła za odlewnię 8 milionów złotych, kilka milionów wydała na inwestycje. Ale już pod koniec 1999 roku okazało się, że nie ma szans na uratowanie fabryki i odlewnia znalazła się w stanie likwidacji. Jej pierwszym likwidatorem był, do 2002 r., ostatni prezes "Ursusa” Tomasz Kozar. W 2000 roku powstała spółka Centrozłom, której prawie wszystkie udziały należały do odlewni. Centrozłom zajął się… wyprzedażą majątku dawnego socjalistycznego molocha. We władzach spółki (istnieje do dzisiaj) zasiadali m.in. Tomasz Kozar, prorektor UMCS Jan Pomorski (członek rady nadzorczej, wcześniej był też w radzie nadzorczej samej odlewni), znany lubelski adwokat i kolejny likwidator odlewni Tomasz Drozd i Janusz Studenny - człowiek znany w lubelskich kręgach biznesowych, powiązany m.in. z byłym przewodniczącym sejmiku Konradem Rękasem.
Od połowy 2000 roku Centrozłom kupował od odlewni pozyskiwany w fabryce złom. Obie spółki działały pod tym samym adresem, miały tych samych pracowników. Skutek powołania Centrozłomu był jednak taki, że pieniądze za złom z rozbieranej głównej hali zakładu - zamiast trafiać do wierzycieli dawnego molocha - znikały w... Centrozłomie. A zobowiązania dawnego "Ursusa” rosły i liczono je już w dziesiątkach milionów złotych.

Prokurator prześwietli

Działalnością Centrozłomu i kolejnych likwidatorów odlewni (w 2002 roku został nim mecenas Tomasz Drozd) interesuje się prokuratura. Sprawdza m.in., jak to się stało, że sprzedane pod koniec 2000 r., za nieco ponad pół miliona złotych, maszyny do produkcji odlewów po kilkakrotnej odsprzedaży warte były już ponad 12 milionów złotych. Na transakcjach zarobił Centrostal.
Wkrótce kielecka firma (była w fatalnej kondycji finansowej) zaczęła sprzedawać po trochu swoje udziały w odlewni. W 2002 roku ich część kupił prywatny przedsiębiorca Ryszard Grzyb, a w następnym roku właściciel firmy spod Częstochowy Przemysław Sztuczkowski. Obaj zapłacili po 200 tys. zł za 40 proc. udziałów. Zakład miał trzech właścicieli, choć dla nikogo nie było tajemnicą, że dalej rządzi w nim Centrostal.

Park przemysłowy na gruzach

W czasie, kiedy dawna fabryka była powoli rozbierana na złom, jej terenem zainteresowały się władze miasta, uczelnie i szef Lubelskiej Fundacji Rozwoju, prof. Andrzej Kidyba. We wrześniu 2003 roku miasto, LFR i będąca w likwidacji odlewnia podpisały porozumienie w sprawie utworzenia na jej gruzach Lubelskiego Parku Przemysłowego. W porozumieniu czytamy, że park ma "pobudzać lokalną przedsiębiorczość, pozyskiwać inwestorów zewnętrznych, kreować nowe miejsca pracy poprzez zapewnienie korzystnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej”.
Miastu i fundacji udało się przekonać do tego pomysłu Agencję Rozwoju Przemysłu, która była kolejnym sygnatariuszem porozumienia. ARP zaryzykowała najwięcej - dała pieniądze na przygotowanie wstępnych planów całego przedsięwzięcia.
Pomysłodawcy parku chcieli starać się o środki unijne na jego budowę. Mają na to coraz mniej czasu - tegoroczny termin zgłaszania projektów, takich jak park, upłynął 24 lutego br. Być może w tym roku będzie jeszcze jeden nabór - tego na razie nie wiadomo.

Historia odlewni

Początki lubelskiej odlewni żeliwa "Ursus” to wczesne lata 70. W zamysłach planistów miał to być supernowoczesny zakład zaopatrujący w żeliwo państwa bloku komunistycznego. Wybudowaną na powierzchni 12 hektarów halę główną wyposażono w niezwykle drogi sprzęt - budowa pochłonęła z budżetu państwa w sumie około 100 milionów dolarów, z czego trzy czwarte to pożyczka w zachodnich bankach. Pracę w zakładzie miało - w czasach jego świetności, czyli w drugiej połowie lat 80. - ponad 3 tysiące osób. Tych, którzy żyli z odlewni dostarczając surowce, zapewniając transport i obsługę zakładu, trudno policzyć.
Świetność odlewni skończyła się wraz z upadkiem ustroju. Okazało się, że lubelskie żeliwo nie może konkurować na światowych rynkach - jest zbyt drogie. W latach 90. produkcja stawała kilka razy - fabryce wyłączano prąd
za niezapłacone rachunki. Zwalniano ludzi. W 1999 roku władze spółki postawiły zakład w stan likwidacji.
Dlaczego miastu nie udaje się przeforsować koncepcji parku? Kto odpowiada za to, że hala odlewni jest dalej rozbierana na części? Ile pieniędzy za złom wyciągnięto już z upadającego molocha, a ile złomu jeszcze można sprzedać? Czytaj jutro w Dzienniku.

Pozostałe informacje

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Utrudnienia na ulicy Wallenroda. Od środy zamknięty jest odcinek tej ulicy. Dojazd do szkoły czy domu kultury będzie możliwy z innej strony.

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

Ulica Jaspisowa po zmroku jest bardzo niebezpieczna
galeria

Wąsko, bez chodnika i latarni. Radna interweniuje po naszym tekście

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach na ulicy Jaspisowej w dzielnicy Węglin Południowy. Teraz sprawą zainteresowała radna miejska, które proponuje ratuszowi kilka rozwiązań.

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty