Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2018 r.
20:06

Lublin: Uhonorowani za ratowanie Żydów w czasie wojny [zdjęcia]

Honorowe obywatelstwo Izraela i tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata nadano we wtorek mieszkańcom Lubelszczyzny, którzy podczas ostatniej wojny ratowali swoich żydowskich sąsiadów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Instytut Yad Vashem w Jerozolimie od 1963 r. przyznaje tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” bohaterom, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom. To najwyższe rangą izraelskie odznaczenie cywilne, które do początku tego roku przyznano 26973 osobom, w tym 6863 Polakom. We wtorek dołączyli do nich kolejni.

– Okres II wojny światowej splamił relacje między Polakami a Żydami. Ale historie takie jak te, to promyk nadziei przechodzący przez okrutną historię wojenną – mówiła podczas uroczystości w Ośrodku Brama Grodzka „Teatr NN” Tal Ben-Ari Yaalon, wiceambasador Izraela w Polsce.

Pośmiertnie tytuł otrzymał Antoni Teklak. W jego imieniu medal odebrali żyjący członkowie rodziny – Anna i Krzysztof Tutka.

– „Tylko ten, kto dał ci duszę, może ją zabrać” – pocieszał Antoni Teklak moją babcię w najczarniejszych godzinach wojny. „Przeżyjesz i założysz rodzinę” – dodawał, gdy płakała, że straciła wszystkich bliskich – opowiadał Amit Hirsch, wnuk ocalonej Geni Kopf.

Genia urodziła się w Turobinie. Miała ośmioro rodzeństwa. Rodzina prowadziła sklep spożywczy. Gdy wybuchła wojna dziewczynka miała 15 lat. Rozpoczęły się prześladowania Żydów. Szalały epidemie. Ojciec rodziny zmarł na dur brzuszny. Żydzi z okolicznych miejscowości zostali deportowani do Izbicy.

– Matka z trudem wiązała koniec z końcem. W tej sytuacji pomagał rodzinie najbliższy sąsiad, Antoni Teklak. Dostarczał żywność, a oni pomagali mu w gospodarstwie. Zaczęli się przyjaźnić – Hirsch relacjonuje historię rodziny. – Kiedy w marcu 1942 r. podczas akcji wysiedleńczej Żydzi zostali spędzeni do synagogi, Genia zdecydowała się na ucieczkę. Upadła na drut kolczasty, pokaleczyła twarz i udawała, że nie żyje.

Wieczorem uciekła do stodoły Antoniego. Pomógł jej, ukrywał dziewczynę w ziemiance. Wychodziła bardzo rzadko. Tylko nocami, żeby umyć się i przejść kilka kroków. Po zakończeniu wojny Teklak musiał ją ponownie nauczyć chodzić. Mimo wyzwolenia ukrywał ją jeszcze wiele dni, gdyż uważał, że jest zbyt niebezpiecznie. Miał rację. Gdy brat nastolatki, jeden z uciekinierów z Sobiboru, poszedł odwiedzić znajomych, u których zostawił trochę pieniędzy, został zamordowany.

– Genia wyjechała w 1951 r. do Izraela. Przez kilka lat korespondowała z Antonim, ale kontakt się urwał, bo mężczyzna bał się, że śledzą go Sowieci – opowiada Hirsch. – Dzięki jego decyzji, by uratować życie żydowskiej nastolatce, nie zginęła cała rodzina Kopf. Dziś żyje 13 potomków Geni.

– Historia mojej babci jest bardzo ważna nie tylko dla naszej rodziny, moich dzieci i dzieci ich dzieci. To historia prawdziwego życia i trudnych wyborów w trudnych czasach wojny – dodaje Orit Hirsch-Matsioulas, wnuczka ocalonej z Holocaustu.

W trakcie uroczystości honorowe obywatelstwo Izraela otrzymali pośmiertnie Anna, Ignacy i Aleksander Jarosz oraz Marianna Jarosz-Krasnodębska i Maksymilian Jarosz. Rodzina otrzymała już w 2001 tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jaroszowie w trakcie wojny mieszkali w podlubelskich Piaskach, mieli tam kamienicę pod wynajem i duże gospodarstwo rolne. Ojciec był urzędnikiem, budowlańcem, należał do elity miasteczka. W rodzinie było ośmioro rodzeństwa, które od początku wojny działało w konspiracji.

– Za pomoc partyzantom Niemcy zamordowali moich czterech braci i dziadka. Ja sama byłam w AK. Miałam pseudonim „Wiochna”. Pomagaliśmy na wiele sposobów. Nosiliśmy żywność i broń. Ktoś obliczył, że dzięki naszej rodzinie uratowano 13 Żydów – wspomina Marianna Krasnodębska z domu Jarosz. – Dlatego z wielkim wzruszeniem i wdzięcznością odebrałam to wyróżnienie.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty