Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2018 r.
18:54

Jarmark Jagielloński 2018. Tak bawiliśmy się w sobotę. Co nas czeka w niedzielę?

Autor: Zdjęcie autora agdy

Piątek był idealny na wędrówkę między straganami. Sobota zachęcała do tańca. Niedziela jest po to, by zobaczyć co się
przegapiło

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kto w ciągu dnia zaglądał na plac koło klasztoru dominikanów (kiedyś nazywany przy Teatrze Andersena) widział scenę i solidną przestrzeń wyłożoną deskami do tańca. Po godz. 22 to samo miejsce okazywało się zbyt ciasne by pomieścić wszystkich
tancerzy i publiczność. Podczas nocnych potańcówek nie ma co marzyć o tańcach z figurami, bo jest taki tłum!

Tańczenie zaczęło się uroczyście. – Jaki macie ładny hejnał – skomentował ktoś w sobotę w tłumie. Hejnał o godz. 22? Tak, w czasie Jarmarku Jagiellońskiego takie sytuacje się zdarzają. Potem był chodzony na rozgrzewkę, na lekko licząc 60 par. Skoczniejsze tańce miały jeszcze większe wzięcie. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego która jako pierwsza grała do nogi zbierała zasłużone pochwały.

A orkiestra to: Joanna Glińska, Cecylia Korona, Milena Siczek, Marzena Makaruk, Julia Herman-Iżycka, Sebastian Pikula, Julia Szafraniec, Jan Tarkowski, Adam Mart, Jakub Chamryga, Kamil Królik, Jakub Korona, Monika Domaciuk, Ewelina Prokopiuk, Eliasz Kuśmierz, Michał Kalita, Mateusz Borny, Olga Koziel, Sebastien Beliah, Grażyna Pluta, Katarzyna Goc. Prowadzący: Maciej Filipczuk, Przemysław Łozowski, Marcin Kowalczuk, Ewa Grochowska.

Kto chciał fachowo wypaść na parkiecie mógł się zapisać na warsztaty. W niedzielę ostatnie spotkanie uczestników zajęć. Przedmiot wykładowy: polskie tańce tradycyjne.

- Trzeba mieć jakieś zainteresowania, jakąś pasję – mówi jedna z uczestniczek zajęć Katarzyna, pytana po co młodym ludziom nauka polskich tańców tradycyjnych. Jest tu ze znajomymi: Wioletą (przyszła lekarz weterynarii) i Kubą (przyszły architekt). Dziewczyny zaczynają opanowywać kroki mazurka i dopiero uczą się jak po oberkowych obrotach nie tracić równowagi i głowy. Kuba mówi, że jest  już niezłym tancerzem i w ogóle interesuje się muzyka ludową. – Gram na fagocie, skrzypcach, gitarze. Jeździłem po wsiach na Powiślu, okolicach Garwolina i rozmawiałem ze starszymi muzykami, zbierałem dawne melodie. Ciekawe rzeczy opowiadali, na przykład o umiejętności grania oberka przez ponad godzinę przy wykorzystaniu krótkiego motywu muzycznego. Jak się zakładali kto tak potrafi zagrać do tańca. To się nazywało ober godzina 10 – wspomina student.

Zajęcia do muzyki na żywo – przygrywa kapela Katarzyny Zedel - trwają od godz. 15 do 18.

Sobota była bardzo taneczna, bo artyści występujący na dziedzińcu zamkowym zapraszali do porzucenia krzeseł i wspólnej zabawy. Monsieur Doumani i Violons Barbares okazali się mistrzami w rozruszaniu widowni. Niezwykłym doświadczeniem jarmarkowym jest wizyta w metafizycznym zakątku. Brać udziału nie można ale można popatrzeć i niedziela jest ostatnią okazją (godz. 10-13 i 14-17).

W krużgankach klasztoru dominikanów od czwartku trwają zajęcia, które są najważniejszymi na tegorocznym jarmarku. W tym roku bohaterką jest koronka a tam właśnie trwa Letnia Szkoła Koronkarstwa. Już sam fakt, że koronkarskich tradycji jest kilka daje pojęcie o złożoności problemu. Uczestniczki zapisując się na zajęcia mogły wybierać czy będzie je uczyła pani Eugenia Wieczorek (Jarocin) – koronka czółenkowa (frywolitka); pani Czesława Lewandowska (Ostrołęka) – kurpiowska koronka szydełkowa wykonywana ściegiem siatkowym; pani Mariola Wojtas (Koniaków) – koniakowska koronka szydełkowa; pani Irena Sapiejka (Sieradz) – sieradzka koronka szydełkowa wykonywana ściegiem siatkowym czy pani Magdalena Cięciwa (Marcinkowice) – zakopiańska koronka klockowa.

Wszystkie nauczycielki mają profesury z oczek, słupków, węzełków, nitek wierzchnich i pedagogiki z psychologią. Cierpliwie
tłumaczą, pokazują, liczą i chwalą nawet drobne postępy.

Niby Jarmark Jagielloński trwa ale tu jakoś inaczej. Można chodzić w ciszy między salami i stołami przy których siedzą kobiety. Z anielską cierpliwością pokonują kolejne złośliwości nitek, szpilek, szydełka i czółenka. Najbardziej dynamicznie jest w grupie zakopiańskiej koronki klockowej. Ta technika wymaga specjalnych stanowisk pracy, słychać stukanie drewnianych elementów na których nawinięte są nici. Prowadząca podchodzi do uczestniczek zajęć. Najwięcej się dzieje.

Po wizycie na zajęciach Letniej Szkoły Koronkarstwa nikt nie będzie narzekał na ceny gotowych koronek na jarmarku. Koronkową serwetę natychmiast przeliczy na tygodnie pracy.

Inne koronkowe niedzielne warsztaty: godz. 10-12 patio ul. Grodzka 7 warsztaty koronki czółenkowej (frywolitki) prowadzi Teresa Buczyńska; godz. 12.30-14 warsztaty wykonywania koronki teneryfowej – przy stoisku Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej; godz. 12-15 na błoniach wielkoskalowa koronka – wspólne wykonywanie plenerowej instalacji inspirowanej koronką – ŻyWa Pracownia.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty