Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 sierpnia 2018 r.
18:54

Jarmark Jagielloński 2018. Tak bawiliśmy się w sobotę. Co nas czeka w niedzielę?

Autor: Zdjęcie autora agdy
29 5 A A

Piątek był idealny na wędrówkę między straganami. Sobota zachęcała do tańca. Niedziela jest po to, by zobaczyć co się
przegapiło

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kto w ciągu dnia zaglądał na plac koło klasztoru dominikanów (kiedyś nazywany przy Teatrze Andersena) widział scenę i solidną przestrzeń wyłożoną deskami do tańca. Po godz. 22 to samo miejsce okazywało się zbyt ciasne by pomieścić wszystkich
tancerzy i publiczność. Podczas nocnych potańcówek nie ma co marzyć o tańcach z figurami, bo jest taki tłum!

Tańczenie zaczęło się uroczyście. – Jaki macie ładny hejnał – skomentował ktoś w sobotę w tłumie. Hejnał o godz. 22? Tak, w czasie Jarmarku Jagiellońskiego takie sytuacje się zdarzają. Potem był chodzony na rozgrzewkę, na lekko licząc 60 par. Skoczniejsze tańce miały jeszcze większe wzięcie. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego która jako pierwsza grała do nogi zbierała zasłużone pochwały.

A orkiestra to: Joanna Glińska, Cecylia Korona, Milena Siczek, Marzena Makaruk, Julia Herman-Iżycka, Sebastian Pikula, Julia Szafraniec, Jan Tarkowski, Adam Mart, Jakub Chamryga, Kamil Królik, Jakub Korona, Monika Domaciuk, Ewelina Prokopiuk, Eliasz Kuśmierz, Michał Kalita, Mateusz Borny, Olga Koziel, Sebastien Beliah, Grażyna Pluta, Katarzyna Goc. Prowadzący: Maciej Filipczuk, Przemysław Łozowski, Marcin Kowalczuk, Ewa Grochowska.

Kto chciał fachowo wypaść na parkiecie mógł się zapisać na warsztaty. W niedzielę ostatnie spotkanie uczestników zajęć. Przedmiot wykładowy: polskie tańce tradycyjne.

- Trzeba mieć jakieś zainteresowania, jakąś pasję – mówi jedna z uczestniczek zajęć Katarzyna, pytana po co młodym ludziom nauka polskich tańców tradycyjnych. Jest tu ze znajomymi: Wioletą (przyszła lekarz weterynarii) i Kubą (przyszły architekt). Dziewczyny zaczynają opanowywać kroki mazurka i dopiero uczą się jak po oberkowych obrotach nie tracić równowagi i głowy. Kuba mówi, że jest  już niezłym tancerzem i w ogóle interesuje się muzyka ludową. – Gram na fagocie, skrzypcach, gitarze. Jeździłem po wsiach na Powiślu, okolicach Garwolina i rozmawiałem ze starszymi muzykami, zbierałem dawne melodie. Ciekawe rzeczy opowiadali, na przykład o umiejętności grania oberka przez ponad godzinę przy wykorzystaniu krótkiego motywu muzycznego. Jak się zakładali kto tak potrafi zagrać do tańca. To się nazywało ober godzina 10 – wspomina student.

Zajęcia do muzyki na żywo – przygrywa kapela Katarzyny Zedel - trwają od godz. 15 do 18.

Sobota była bardzo taneczna, bo artyści występujący na dziedzińcu zamkowym zapraszali do porzucenia krzeseł i wspólnej zabawy. Monsieur Doumani i Violons Barbares okazali się mistrzami w rozruszaniu widowni. Niezwykłym doświadczeniem jarmarkowym jest wizyta w metafizycznym zakątku. Brać udziału nie można ale można popatrzeć i niedziela jest ostatnią okazją (godz. 10-13 i 14-17).

W krużgankach klasztoru dominikanów od czwartku trwają zajęcia, które są najważniejszymi na tegorocznym jarmarku. W tym roku bohaterką jest koronka a tam właśnie trwa Letnia Szkoła Koronkarstwa. Już sam fakt, że koronkarskich tradycji jest kilka daje pojęcie o złożoności problemu. Uczestniczki zapisując się na zajęcia mogły wybierać czy będzie je uczyła pani Eugenia Wieczorek (Jarocin) – koronka czółenkowa (frywolitka); pani Czesława Lewandowska (Ostrołęka) – kurpiowska koronka szydełkowa wykonywana ściegiem siatkowym; pani Mariola Wojtas (Koniaków) – koniakowska koronka szydełkowa; pani Irena Sapiejka (Sieradz) – sieradzka koronka szydełkowa wykonywana ściegiem siatkowym czy pani Magdalena Cięciwa (Marcinkowice) – zakopiańska koronka klockowa.

Wszystkie nauczycielki mają profesury z oczek, słupków, węzełków, nitek wierzchnich i pedagogiki z psychologią. Cierpliwie
tłumaczą, pokazują, liczą i chwalą nawet drobne postępy.

Niby Jarmark Jagielloński trwa ale tu jakoś inaczej. Można chodzić w ciszy między salami i stołami przy których siedzą kobiety. Z anielską cierpliwością pokonują kolejne złośliwości nitek, szpilek, szydełka i czółenka. Najbardziej dynamicznie jest w grupie zakopiańskiej koronki klockowej. Ta technika wymaga specjalnych stanowisk pracy, słychać stukanie drewnianych elementów na których nawinięte są nici. Prowadząca podchodzi do uczestniczek zajęć. Najwięcej się dzieje.

Po wizycie na zajęciach Letniej Szkoły Koronkarstwa nikt nie będzie narzekał na ceny gotowych koronek na jarmarku. Koronkową serwetę natychmiast przeliczy na tygodnie pracy.

Inne koronkowe niedzielne warsztaty: godz. 10-12 patio ul. Grodzka 7 warsztaty koronki czółenkowej (frywolitki) prowadzi Teresa Buczyńska; godz. 12.30-14 warsztaty wykonywania koronki teneryfowej – przy stoisku Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej; godz. 12-15 na błoniach wielkoskalowa koronka – wspólne wykonywanie plenerowej instalacji inspirowanej koronką – ŻyWa Pracownia.

Pozostałe informacje

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty