Pomiar ciśnienia, tętna czy masy ciała. Te podstawowe parametry można już za darmo sprawdzić w samoobsługowym kiosku profilaktycznym, który powstał w lubelskim NFZ. Wydrukowane na miejscu wyniki można skonsultować z doradcą.
– Jako osoba, która ma za sobą leczenie onkologiczne, wiem najlepiej, jak ważne są regularne badania. Pomiary wykonane w kiosku, jeżeli odbiegają od normy, mogą być sygnałem, że w organizmie coś nie działa prawidłowo. W takiej sytuacji powinno się szybko skonsultować z lekarzem – podkreśla Henryka Salachna, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek, która w poniedziałek korzystała z kiosku. – Kiosk jest bardzo łatwy w obsłudze. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale warto się wygodnie ubrać – dodaje Iwona Szuster z Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek.
– Skuteczna profilaktyka to systematyczna kontrola stanu zdrowia. Podstawowe parametry, takie jak masa ciała, ciśnienie krwi, tętno – pozwalają ocenić funkcjonowanie organizmu – mówi dr hab. n. o zdr. Anna Pacian, p.o. kierownik Zakładu Edukacji Zdrowotnej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Dodaje: - Warto pamiętać, aby regularnie monitorować funkcjonowanie swojego organizmu i jak najwcześniej reagować na niepokojące sygnały.
W kiosku profilaktycznym, z którego można już korzystać w siedzibie lubelskiego NFZ przy ul. Nadstawnej, można sprawdzić m.in. masę ciała, indeks masy ciała (BMI), skład ciała czy ciśnienie tętnicze. Te podstawowe pomiary są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych (m.in. cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, retinopatia). Wyniki pomiarów są drukowane na miejscu i można je skonsultować z profesjonalnym doradcą (doradcy nie interpretują wyników, przedstawiają jedynie zakres norm dotyczących konkretnych pomiarów).
Aby skorzystać z pomiarów w kiosku profilaktycznym i usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia, wystarczy zapisać się przez stronę internetową lubelskiego NFZ lub Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Kiosk jest czynny w godz. 9-12.30 i 13-15.30.
Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.