Już trzeci raz jestem w PSK 4. Miła obsługa, świetni fachowcy. Należy im się to wysokie miejsce – mówi Stanisława Juszczak (na zdjęciu w głębi)
Przy sporządzaniu listy 100 najlepszych szpitali publicznych w kraju autorzy brali pod uwagę bezpieczeństwo chorych, zarządzanie, jakość opieki, sprzęt, wykształcenie kadry, posiadane ceryfikaty i ilość skarg. Ocenie poddały się 333 placówki. – Od kilku lat lubelskie szpitale wypadają bardzo dobrze – usłyszeliśmy w „Rzeczpospolitej”. – Te same wysokie lokaty potwierdzają ich ugruntowaną pozycję.
Maksymalnie można było zdobyć 1000 punktów. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie zgromadził 812. Zajął trzecie miejsce. – Z roku na rok wspinamy się w górę. Z dziesiątego miejsca na piąte, a teraz na trzecie – cieszy się Wiesław Przyszlak, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala. – Przed nami są dwa szpitale onkologiczne, czyli jednospecjalistyczne. W rankingu jesteśmy pierwszym wielospecjalistycznym. Sukces tym większy.
Szpital przy Jaczewskiego ma jeden z dwóch w regionie rezonansów magnetycznych. Tylko tutaj są kliniki: neurochirurgii, chirurgii klatki piersiowej, reumatologii i chorób tkanki łącznej. Tylko tutaj na Lubelszczyźnie lekarze przeszczepiają nerki. Klinika laryngologii jest jednym z czterech ośrodków w kraju, które wszczepiają implanty ślimakowe.
Na 13 pozycji uplasował się Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie (774 pkt) – jedyny specjalistyczny ośrodek dla dzieci w regionie. – To setka najlepszych w kraju, więc nasza pozycja jest wysokim wyróżnieniem – ocenia Jolanta Niewiedzioł, zastępca dyr. DSK.
Klinika Hematologii i Onkologii DSK wykonuje przeszczepy szpiku. Leczy wszystkie nowotwory. Wykonuje również bardzo skomplikowane przeszczepianie komórek macierzystych.
Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu zajął 21 lokatę (752 pkt). Ośrodek ma dwie pracownie hemodynamiczne do badań serca. Na wysokim poziomie są oddziały: kardiochirurgii, neurochirurgii, okulistyczny.
W rankingu znalazł się też Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 (55 pozycja). Jako jedyny po tej stronie Wisły robi transplantacje szpiku u dorosłych. Na 76 miejscu jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (658 pkt). Ma jedyne w regionie oddziały: alergologiczny, w którym odczulają na jad owadów, urazów wielonarządowych, rehabilitacji kardiologicznej.
W pierwszej setce znalazły się szpitale z lubelskich peryferii – z Łukowa na 92 miejscu (630 pkt), z Chełma na 97 (618 pkt). Łukowski szpital prowadzi jeden z najlepszych w kraju oddziałów terapii uzależnień dla alkoholików, narkomanów, uzależnionych od hazardu i komputerów.