Trwa sezon na kupowanie szkolnych wyprawek. Ponad połowa rodziców zaopatruje w nie swoje dzieci w największych sklepach. W niektórych ruch jest już wzmożony, w innych dopiero spodziewana jest „gorączka zakupów”
Szkoła coraz bliżej, zakupy coraz większe
- Szkolne zakupy zrobiłam w jednym z lubelskich marketów. Ruch był wzmożony - mówi nam pani Magda, mama dziewcząt w wieku 12 i 18 lat. Część rodziców woli jednak, aby ich dzieci cieszyły się jeszcze wakacjami i nie myślały o zbliżającym się wielkimi krokami roku szkolnym.
Mniej niż 400 złotych
- Na razie nie zaobserwowaliśmy „szału zakupowego”. Największego ruchu spodziewamy się pod koniec sierpnia albo nawet na początku września, gdyż tym razem rok szkolny rozpoczyna się późno (4 września - przyp. aut.). Przygotowaliśmy już oczywiście katalogi, w których polecamy nasze produkty - mówi pracowniczka jednego z lubelskich sklepów Auchan.
W tym roku wydatki poniesione przez rodziców będą niższe niż w ubiegłych latach - wynika z opublikowanej niedawno ankiety PAYBACK Opinion Poll. Większość rodziców, którzy dokonali już zakupów dla swoich dzieci, wydała na nie mniej niż 400 złotych.
W ubiegłym roku taka kwota okazała się wystarczająca tylko dla 38 proc. rodziców. - Na zakupy dla jednej z córek wydałam około 300 złotych, ale mogłabym zmieścić się w mniejszej kwocie - dodaje pani Magda.
Darmowe podręczniki
Do zmniejszenia wydatków na wyprawki szkolne przyczyniło się przede wszystkim rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od roku szkolnego 2017/2018 podręczniki dla uczniów szkół podstawowych oraz uczniów istniejących jeszcze klas gimnazjów, są finansowane z budżetu państwa.
- Jeszcze kilka lat temu do szkolnych zakupów przygotowywałam się kilka miesięcy wcześniej. Tym razem jest inaczej - mówiła nam niedawno Weronika Pasiczek, matka trójki dzieci z Lublina.
- Pokrycie kosztów zakupu podręczników jest odczuwalne. Z tego względu, w porównaniu z ubiegłym rokiem, także wydałam mniej pieniędzy na wyprawkę. Jeśli chodzi jednak o ceny akcesoriów, takich jak zeszyty, długopisy, linijki, gumki, nożyczki czy ołówki, nie zauważyłam większej różnicy - przyznaje z kolei pani Magda.
Pomocne 500+
Zaoszczędzone pieniądze rodzice przeznaczają przeważnie na dodatkowe zajęcia oraz odzież dla swoich pociech. Najczęściej udaje im się zaoszczędzić 100-200 złotych, zaś co czwartemu rodzicowi nawet 200-300 złotych.
Dla znacznej części rodziców pomocne okazało się świadczenie 500+. Co piąty rodzic, któremu ono przysługuje, pokrywa z niego wydatki związane z wyprawką szkolną - wynika z ankiety PAYBACK Opinion Poll.
Statystyki
Przed początkiem nowego roku szkolnego rodzice często przy okazji decydują się także na zakup nowych biurek czy foteli dla swoich dzieci.
Przy tego typu zakupach warto wziąć pod uwagę porady specjalistów.
80 proc. dzieci w Polsce ma złe nawyki dotyczące postawy ciała. Często wynikają one właśnie ze złego doboru bądź ustawienia biurka oraz fotela - Sytuacja jest zatrważająca, a moim zdaniem będzie jeszcze gorsza - mówi Jarosław Napiórkowski, Kierownik Działu Fizjoterapii Ambulatoryjnej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. - Jeśli trzy błędy, czyli złe nawyki postawy ciała, występują jednocześnie, możemy już mówić o wadzie postawy. Szacuje się, że takie wady ma co piąte polskie dziecko. Kilkadziesiąt lat temu nikt nie uwierzyłby w takie statystyki - dodaje fizjoterapeuta z niemal 40-letnim stażem.
Złe nawyki
Zdaniem Napiórkowskiego niewłaściwe przyzwyczajenia dzieci nabywają już w przedszkolu.
- Z tego względu uważam, że w szkołach powinno zatrudniać się fizjoterapeutę, który mógłby skorygować złe nawyki albo możliwie szybko skierować dziecko na rehabilitację. Należy też ograniczyć liczbę zwolnień z zajęć wychowania fizycznego, które powinny być ostatecznością – uważa.
Wady postawy w znacznej mierze wynikają też z faktu, że większość dzieci spędza długie godziny przed komputerem. Właśnie dlatego rodzice powinni zwrócić uwagę na to, żeby dzieci prawidłowo układały ciało przed ekranem. O czym należy pamiętać?
• Klawiatura i monitor powinny być ustawione względem siebie w płaszczyźnie strzałkowej, czyli w jednej linii. W innym wypadku złe przyzwyczajenia mogą prowadzić nawet do powstawania skoliozy
• Fotel, na którym siedzi dziecko, powinien być prawidłowo wyprofilowany. Ważne jest, aby miał podparcie pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa
• Po pół godzinie pracy przed komputerem, należy zrobić 5-minutową przerwę. Można poświęcić ten czas np. na gimnastykę
• Regularnie należy się starać rozluźniać mięśnie. Ich zbytnie napięcie także przyczynia się do powstawania problemów zdrowotnych