Każdy z nas może stać się ofiarą wypadku czy zasłabnąć na ulicy. Dlatego warto
mieć przy sobie kartę ICE, którą znają ratownicy na całym świecie.
- Karta pozwala na uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki, choroby, problemy ze zdrowiem, alergie - dodaje Aneta Jasińska, pielęgniarka koordynująca w chełmskim pogotowiu ratunkowym.
Jakie jest zainteresowanie kartą? - Wczoraj Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa zamówiła u nas 230 takich kart - dodaje Pedrycz. - Co tydzień wydajemy również kilkanaście kart pojedynczym osobom.
- Zdecydowaliśmy się na taki krok, bo zdarzały się sytuacje, kiedy potrzebny był szybki kontakt z rodziną naszego pracownika, który uległ jakiemuś wypadkowi - tłumaczy Małgorzata Gnyp, pracownik LSM.
Karta wyglądem przypomina kartę kredytową. To prostokątny kawałek plastiku z nadrukowanymi danymi. Należy ją nosić w kieszeni marynarki czy kurtki. Przydaje się nie tylko w przypadku wypadków komunikacyjnych. Jest niezastąpiona, gdy np. zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność albo nie potrafi podać swoich danych osobowych.
Jak zdobyć kartę ICE?
Wystarczy kupić zdrapkę z kodem dostępu, załogować się na stronie www.pck.org.pl/ice i wpisać swoje dane. Gotowa karta dotrze do nas pocztą. Zdrapki dostępne są w placówkach PCK, a koszt to 5 zł.