Na pytania naszych Czytelników dotyczące opłat i zaległości w płaceniu abonamentu radiowo-telewizyjny odpowiadał Paweł Szast, asystent prawny z kancelarii Lex Generis przy ul. Sądowej 2/3 w Lublinie.
– Nie. Opłaty abonamentowe to świadczenia, które przedawniają się po pięciu latach. Dlatego jeżeli nie wyrejestrował pan odbiornika, to Poczta Polska może żądać opłat za pięć lat wstecz, czyli w praktyce od chwili, kiedy przestał pan opłacać abonament. Nie ma znaczenia to, że opłacał go pan wcześniej przez wiele lat.
• Półtora tygodnia temu odebrałem upomnienie. Nie płaciłem z powodu trudnej sytuacji finansowej. Co mam zrobić?
– Od daty doręczenia takiego upomnienia mamy siedem dni na złożenie odwołania. Musi pan usprawiedliwić to, dlaczego nie złożył pan odwołania w tym terminie. Należy też wysłać listem poleconym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o umorzenie zaległej opłaty abonamentowej lub o rozłożenie jej na raty.
Podpisaną kopię tego wniosku wraz z potwierdzeniem nadania oraz wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, trzeba wysłać do Poczty Polskiej na jej adres w Bydgoszczy. Jeżeli w pana rodzinie dochód w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 504 zł, to KRRiT powinna rozpatrzyć pana wniosek pozytywnie.
• Prowadzę własną działalność gospodarczą. Czy jest szansa, że zostanę zwolniona z takich opłat?
– Osobie fizycznej, która prowadzi własną działalność gospodarczą, nie przysługuje zwolnienie z opłaty abonamentowej. Przedsiębiorcy w praktyce nie są zwalniani z opłat administracyjnych lub sądowych.
• Czy muszę wpuszczać do domu pracownika poczty, który chce sprawdzić czy mam radio albo telewizor?
– Nie ma takiego obowiązku i nie powoduje to żadnych konsekwencji prawnych.