Koło Gospodyń Miejskich we Włodawie zwyciężyło w naszym plebiscycie „Koło Gospodyń 2017”, zdobywając 724 głosy. W trzeciej edycji naszego konkursu uczestniczyło w sumie 28 kół i stowarzyszeń
- Bardzo się cieszymy z tej wygranej - mówi Elżbieta Wołoszun, przewodnicząca Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie. - Rozesłałyśmy SMS-y, rozdzwoniły się telefony. W sumie tak bardzo nie liczyłyśmy na wygraną. Muszą przyznać jednak, że bardzo wsparli nas włodawianie, choć nie tylko oni. Duże wsparcie miałyśmy też w burmistrzu Włodawy i Urzędzie Miejskim. Na portalach internetowych były zamieszczone ogłoszenia o naszym udziale w plebiscycie.
Trzeci raz
Już po raz trzeci szukaliśmy przedsiębiorczych i odważnych pań, wzorowych gospodyń, które działają na rzecz integracji lokalnej społeczności. Angażują się w życie społeczne i kulturalne.
W tegorocznym plebiscycie wzięło udział 28 kół gospodyń - wiejskich, jedno miejskie oraz stowarzyszenia i zespoły śpiewacze z terenu całego województwa lubelskiego. Na zgłoszenia czekaliśmy do 5 października. Do 18 października trwało zaś głosowanie. Można było oddawać głosy za pomocą SMS-ów jak też kuponów, które były codziennie drukowane w naszej gazecie.
Najwięcej głosów zdobyło Koło Gospodyń Miejskich z Włodawy, wyprzedając następne uczestniczki naszego plebiscytu o ponad 300 głosów.
Dożynki, warsztaty i tradycje
Zwycięskie koło zwane jako „Zosie Samosie” powstało jesienią 2016 r. Głównym celem włodawskiego KGM było wszechstronne wspieranie kobiet w różnym wieku, o różnych doświadczeniach zawodowych jak też życiowych. - Kiedy zaczynałyśmy, do koła należało 15 pań - mówi przewodnicząca Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie. - Obecnie mamy 23 osoby czynnie działające w kole. Pomagają nam też panowie, których nazywamy Jaśkami.
Wśród członkiń koła są zarówno emerytki, panie aktywne zawodowo, samotne matki i rolniczki. - To są nie tylko panie z Włodawy, ale też i okolic - wyjaśnia przewodnicząca KGM we Włodawie.
Gospodynie miejskie organizują spotkania i warsztaty m.in. kulinarne - dotyczące np. tradycyjnego wyrobu wędlin czy też ogrodnicze - z cięcia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych. Biorą udział w dożynkach, kiermaszach i festynach. Świetnie gotują, o czym można było się przekonać na tegorocznym Festiwalu Trzech Kultur. Poza tym chętnie włączają się w działalność wolontarystyczną i charytatywną. Współpracują ze szkołami, stowarzyszeniami i lokalnymi instytucjami kultury.
Panie podkreślają, że istotnym elementem ich działań jest korzystanie z wiedzy i umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie, pielęgnowanie lokalnych tradycji i łączenie ich z nowymi formami rękodzieła, gdyż „Zosie Samosie” wiedzą, że „bez korzeni nie ma skrzydeł”.
„Zosie Samosie” mogą poszczycić się nagrodami na V Festiwalu Kresowych Smaków i Talentów 2016 i Festiwalu Kulinarnym i Energii Kobiecej Kresowe Smaki i Talenty 2017. W tym roku wszystkie panie należące do KGM we Włodawie bez względu na wiek rozpoczęły naukę w szkole policealnej na kierunku florystyka. Również w tym roku, już po raz drugi, były organizatorkami Zjazdu Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich powiatu włodawskiego.
KOŁO gospodyń 2017
1. Koło Gospodyń Miejskich we Włodawie - 724 głosy
2. Stowarzyszenie nasza Przykwa - 417 głosów
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Przybysławskiej - 341 głosów
W naszym plebiscycie oddano w sumie 2362 głosy.