Gotowy jest projekt planu zagospodarowania części Kośminka w rejonie ul. Sulisławickiej. Ratusz uznał, że należy tu zachować obecny charakter zabudowy. Ale na części terenu możliwa będzie budowa nowych bloków mieszkalnych.
Plan zagospodarowania to dokument, który przesądza o tym, co może powstać na poszczególnych terenach, wytycza strefy pod bloki, domy jednorodzinne, usługi, parkingi, wyznacza też przebieg dróg. Określa także dozwoloną wysokość zabudowy.
Wczoraj Ratusz ogłosił projekt planu dla obszaru, którego granicami są: Droga Męczenników Majdanka, ul. Krańcową, ul. Dywizjonu 303, Robotnicza, Wilcza i ogrodzenie dawnego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
Teren usług, sportu i rekreacji
Miejscy planiści, którzy określali przeznaczenie poszczególnych kwartałów ulic, przede wszystkim kierowali się tym, co już w danym miejscu istnieje. Tu, gdzie stoją domy jednorodzinne, wyznaczali strefy zabudowy jednorodzinnej. W miejscu ziemnego toru rowerowego wytyczyli „teren usług sportu i rekreacji” i nie ma mowy o jego zabudowaniu.
– Projekt planu wyłożony do konsultacji pełni funkcję prewencyjną, ma chronić jego obszar przed niepożądanymi zmianami w zagospodarowaniu i użytkowaniu, takimi jak nadmierna intensywność i skala zabudowy, czy konfliktogenna funkcja – ogłosiła wczoraj Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta.
Na mapie są też miejsca, które plan dopuszcza nieco większą niż obecnie zabudowę. Obszar u zbiegu ul. Tetmajera i ul. Kosmonautów (zajęty przez szkołę podstawową i pogotowie opiekuńcze) został w projekcie planu określony jako „teren usług publicznych”. Projekt teoretycznie umożliwi rozbudowę tych placówek lub wymianę budynków na większe, byle nie wyższe niż 15 metrów, mające najwyżej trzy piętra. Dziś podstawówka ma dwa piętra, pogotowie tylko jedno. Zabudowa nie może jednak zająć więcej niż 20 proc. działki budowlanej.
Nie więcej niż 3 piętra
Podobnie jest z terenem zajętym przez Szkołę Policealną Pracowników Służb Społecznych. Również tu plan miałby pozwolić na 15 metrów, nie więcej niż trzy piętra. Także w tym miejscu obowiązywać miałby zapis, że powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 20 proc. działki budowlanej. Nowy obiekt usługowy (do 12 m wysokości, maksymalnie dwa piętra) mógłby powstać na rogu Wilczej i Długiej.
Zaproponowany plan zagospodarowania umożliwiałby też wymianę istniejącej zabudowy u zbiegu Drogi Męczenników Majdanka i ul. Sulisławickiej naprzeciw sklepu Lidl. Mogłyby tu powstać bloki mieszkalne, bo projekt planu wyznacza tu strefę zabudowy wielorodzinnej, mającej nie więcej niż trzy piętra i maksymalnie 12 m wysokości. Na każde mieszkanie miałoby tutaj przypadać jedno miejsce postojowe, niezależnie od metrażu lokalu.
Dodajmy, że już teraz możliwa jest budowa dwóch bloków mieszkalnych na działce przy Drodze Męczenników Majdanka 65/Dulęby 24. Taką inwestycję przewiduje wydana już przez Urząd Miasta decyzja o warunkach zabudowy. Inwestor może ją „skonsumować”.
Masz uwagi?
Aby projekt planu zagospodarowania stał się obowiązującym prawem, musi być przyjęty przez Radę Miasta. Ale przed przekazaniem go do radzie, Urząd Miasta musi umożliwić mieszkańcom zgłaszanie uwag do projektu. Właśnie ten etap zaczął się wczoraj.
Uwagi można przekazywać urzędnikom do 25 października. Można to robić listownie (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub mailem (planowanie@lublin.eu). Przy zgłaszaniu uwagi trzeba podać swoje dane i określić precyzyjnie teren, którego dotyczy pismo.
Każdy zainteresowany będzie mógł również wziąć udział w publicznej dyskusji z miejskimi planistami, którzy przygotowali projekt.
Dyskusję zaplanowano na 28 września (Ratusz, sala 2, godz. 13), ale żeby się na nią dostać, trzeba się zapisać do 24 września (81 466 23 00 lub planowanie@lublin.eu).