Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lutego 2018 r.
6:41

Krucha pamięć o arcybiskupie Życińskim. Od sześciu lat na skwerze nie ma tabliczki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 51 A A
Skwer abp. Józefa Życińskiego
Skwer abp. Józefa Życińskiego (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Imię abp. Józefa Życińskiego chce nadać nowej drodze grupa miejskich radnych, mimo że zmarły siedem lat temu metropolita patronuje już skwerowi w centrum. Skwer nosi jego imię od sześciu lata, ale do dziś nie doczekał się tabliczki z nazwą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jego kazania stanowiły drogowskazy dla mieszkańców Polski i Lublina, którego przewodnikiem duchowym był przez ostatnich czternaście lat życia – pisał prezydent Krzysztof Żuk w uzasadnieniu uchwały o nadaniu śródmiejskiemu skwerowi imienia abp. Józefa Życińskiego, zmarłego nagle metropolity lubelskiego, jednej z bardziej wyrazistych postaci ówczesnego Kościoła.

Prezydencką propozycję Rada Miasta przyjęła 23 lutego 2012 r. i to bez żadnej dyskusji, jednomyślnie. W efekcie imię abp. Józefa Życińskiego otrzymał skwer (na zdjęciu) znajdujący się koło budynku będącego wówczas Teatrem w Budowie, nieopodal Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Trwającą dziesiątki lat inwestycję wreszcie dokończono i wielkie gmaszysko przestało być Teatrem w Budowie, a stało się Centrum Spotkania Kultur. Nową nazwę otrzymał również plac, który dotąd był skwerem Życińskiego. Na wniosek prezydenta radni nazwali go placem Teatralnym.

Ratusz tłumaczył, że taka nazwa „podkreśla wielofunkcyjność powstającego w tym miejscu centrum kulturalnego”. Tą samą uchwałą „przesunięto” skwer Życińskiego w pobliskie krzaki. Znowu nie było dyskusji, a radni byli „za” jednomyślnie. Było to w listopadzie 2015 r.

Od tamtej pory abp. Życiński nazywany przez prezydenta „przewodnikiem duchowym” nie doczekał się najskromniejszej nawet tabliczki informującej o skwerze jego imienia, a i sam placyk nie wygląda zbyt okazale (ma tu stanąć pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora KUL, wystawiany przez uczelnię z okazji jej 100-lecia).

Prędzej niż tabliczki możemy się doczekać... ulicy noszącej imię zmarłego metropolity.

Takie uhonorowanie arcybiskupa proponują radni Wspólnego Lublina, którzy złożyli oficjalne pismo do prezydenta miasta. Oczekują, że prezydent przygotuje projekt uchwały nadającej imię Życińskiego nowej drodze na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino. To już trzeci pomysł na nazwę tej samej drogi. Radni PO proponują, by była to al. Tadeusza Mazowieckiego, a radni PiS chcą ul. Danuty Siedzikówny „Inki”.

Ostateczna decyzja i tak będzie należeć do Rady Miasta. Tej samej, która uznała we wrześniu, że jedna ul. Witolda Pileckiego to za mało (bo mała i na uboczu) i na dokładkę nazwała jego imieniem nowe rondo u zbiegu al. Solidarności oraz al. Sikorskiego. Na skrzyżowaniu odbyła się nawet uroczystość, po której trudno mieć wątpliwości co do tego, kto jest patronem ronda. Tutaj tabliczki z nazwą są aż dwie.

Pozostałe informacje

Ratusz w Zamościu

Urzędnicy nikogo nie obsłużą. Będzie ewakuacja

Półgodzinną przerwę w obsłudze interesantów będą mieć dzisiaj urzędnicy w Zamościu. Lepiej więc w ogóle się tam nie wybierać między godz. 13 a 13.30.

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym
ZDJĘCIA
galeria

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym

W środę gościem w Lublinie był jeden z najlepszych polskich lekkoatletów – Adam Kszczot. Odwiedził trzy szkoły podstawowe: SP nr 28, 53 i 58, ale poprowadził też trening w Parku Ludowym.

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg
BIAŁA PODLASKA

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg

44-latek przechodząc przez tory w miejscu niedozwolonym wpadł pod ruszający pociąg. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty