![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
LUBLIN Najpiękniejszą książką roku 2015 w kategorii literatura piękna została publikacja lubelskiego wydawnictwa Episteme, a za najpiękniejsze wydawnictwo bibliofilskie i katalog uznano kalendarz lubelskiej fundacji Alpha. I to nie jedyne laury dla związanych z Lublinem książek, które uhonorowano
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Polskie Towarzystw Wydawców Książek nagradza co roku Najpiękniejsze Książki Roku. W czwartek jurorzy ogłosili werdykt. O prestiżowe nagrody walczyło 113 firm wydawniczych, które nadesłały 207 tytułów opracowanych przez twórców (ilustratorów, grafików, typografów) zamieszkałych na stałe w Polsce.
– Dziękujemy w sposób wyjątkowy Małgosi Rybickiej, która od wielu lat przygotowuje nasze kalendarze i Panu Wojciechowi Guz z Petit, drukarni, która je wydaje. Dziękujemy! – pisze na swojej stronie Fundacja Alpha z ulicy Cichej w Lublinie. Fundacja, która pomaga dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem wydała w zeszłym roku publikację „O melomanie, który wyleczył zapominanie”. Wydawnictwo zostało uznane za najładniejsze w kategorii Katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne.
Nagrodę w dziale Literatura piękna przyznano tomikowi „Edessy" [Poemat sowizdrzalski] Edy Ostrowskiej. Projekt graficzny i skład: Tadeusz Smołka i Rafał Rola/Studio Format. Wydawca: Wydawnictwo Episteme.
Wyróżnienia w tej samej kategorii zdobyły: książki „Bracia Karamazow” Fiodor Dostojewski. Projekt graficzny i skład: Idalia Smyczyńska i Robert Zając/Kolektyw kilku.com. Wydawca: Centrum Kultury oraz książka obrazkowa „Dopóki niebo nie płacze” Iwony Chmielewskiej. Józef Czechowicz (wiersze), Abram Zylberberg (zdjęcia). Koncepcja książki i ilustracje: Iwona Chmielewska, opracowanie graficzne: Maria Szczodrowska i Radek Staniec. Wydawca: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.
W dziale Albumy wyróżnienie otrzymały publikacje „Maria Polakowska-Prokopiak projekt i opracowanie graficzne: Natalia Prokopiak-Latosińska”. Wydawca: Wydział Artystyczny UMCS oraz „Ot Kot. Andrzej Kot” – Jarosław Koziara, Grzegorz Józefczuk (tekst); idea i koncepcja albumu: Jarosław Koziara. Wydawca: Wydawnictwo Tararara Jarosław Koziara; skład i łamanie: Piotr Wysocki.
Oprócz tego Jarosław Koziara został wyróżniony Nagrodą Honorową za ideę i koncepcję książki „Ot Kot. Andrzej Kot”.
Z 7. Warszawskich Targów Książki można było wyjechać z nagrodą, wyróżnieniem lub nominacją.
Nominację z działu Podręczniki, materiały edukacyjne i szkoleniowe przyznali jurorzy lubelskiej publikacji. To „Drewniany skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość” – praca zbiorowa; opracowanie graficzne i skład: Tomasz Smołka i Rafał Rola/Studio Format. Wydawca: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Nominacja w kategorii Katalogi, wydawnictwa bibliofilskie i inne przypadła wydawnictwu „Wojna i pokój” – Tomasz Kitliński, Paweł Leszkowicz, Magdalena Linkowska; projekt graficzny i skład: Florentyna Nastaj; wydawca: Galeria Labirynt.
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2016/2016-05/bbcbbd91aa4c5bc48a66f5b578d156c7_v1.jpg)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2016/2016-05/3ef41d36a5657f316a23089939452509_v2.jpg)