Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 sierpnia 2019 r.
14:50

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie"

Autor: Zdjęcie autora łm

- Rośnie liczba pacjentów potrzebujących pomocy, pododdział przynosi dochody, a jego likwidacja jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść szpitala - uważają pracownicy Pododdziału Onkologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Są zaniepokojeni wdrażanym planem naprawczym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że 30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie, pisaliśmy kilka dni temu.  Jest to jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

– To wynik analizy ekonomiczno-medycznej. W związku z bardzo trudną sytuacją finansową szpital szuka oszczędności – tłumaczył nam Grzegorz Borek, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala. – Na razie mówimy o planach, wymaga to jeszcze akceptacji rady społecznej szpitala.

W sobotę do naszej redakcji przyszedł list w tej sprawie. Jest anonimowy - podpisany "Pracownicy Pododdziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. S.K. Wyszyńskiego".

Według autora, likwidacja onkologii to duży błąd i działanie na niekorzyść pacjentów, bo rośnie liczba zachorowań, o czym świadczyć może m.in. częsty brak wolnych miejsc na oddziale. - W ostatnich latach rozwój chemioterapii jest wyjątkowo dynamiczny, w każdym szpitalu powstają nowe oddziały chemioterapii ze względu na konieczność skojarzonego leczenia prawie wszystkich nowotworów - czytamy. - Pomimo znacznego zwiększenia liczby łóżek służących do chemioterapii w Lublinie (COZL dysponowało dotychczas 25 łóżkami, obecnie jest około 70) nadal brakuje miejsc do leczenia chemioterapią (chorzy leżą na korytarzu).

Autor listu podkreśla także, że Pododdział Onkologii "wypracowywał zysk dochodzący nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie". Apeluje, by "nie niszczyć, a tworzyć możliwości optymalnego leczenia dla dobra chorych ludzi".

Szpital wojewódzki ma największe długi ze wszystkich szpitali marszałkowskich. Jego zobowiązania przekraczają 347 mln zł.

 

Pełna treść listu:

 

Lublin, 23.08.2019

W związku z zamiarem likwidacji Pododdziału Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. S.K. Wyszyńskiego, czujemy się w obowiązku przedstawić obecne wskazania do leczenia chemicznego i zarys sytuacji placówek zajmujących się tym problemem.

W ostatnich latach rozwój chemioterapii jest wyjątkowo dynamiczny, w każdym szpitalu powstają nowe oddziały chemioterapii ze względu na konieczność skojarzonego leczenia prawie wszystkich nowotworów. W Lublinie powstaje duży ośrodek kompleksowego, pełnoprofilowego leczenia nowotworów-Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednocześnie powstał nowy ośrodek radio i chemioterapii leczenia raka przy PSK1. W PSK4 także został utworzony nowy Oddział Chemioterapii. Pomimo znacznego zwiększenia liczby łóżek służących do chemioterapii w Lublinie (COZL dysponowało dotychczas 25 łóżkami, obecnie jest około 70) nadal brakuje miejsc do leczenia chemioterapią (chorzy leżą na korytarzu).

W takiej sytuacji likwidacja Pododdziału Onkologii w dużym Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. S.K. Wyszyńskiego jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść tego szpitala, tym bardziej, że Pododdział jest dochodowy. Ten mały Pododdział (liczący 18 łóżek stacjonarnych i 6 foteli do chemioterapii dziennej, w wyniku wdrażania planu naprawczego, miał ulec zmniejszeniu do 6łóżek stacjonarnych i 6 foteli do podawania chemioterapii dziennej), jest konieczny do sprawnego funkcjonowania całego szpitala specjalistycznego.

Z leczenia chemicznego korzystają chorzy z innych oddziałów, głównie z Oddziału Chirurgii Piersi, Chirurgii Ogólnej, Gastrologii, Interny, Urologii, Laryngologii, Ginekologii. Pododdział służy więc wewnętrznym potrzebom szpitala-1855 to liczba łącznych hospitalizacji w Pododdziale Onkologicznym w 2018 roku. Leczenie raka piersi w każdym przypadku wymaga postępowania skojarzonego z udziałem chemioterapii. Jaki jest sens istnienia Oddziału Chirurgii Piersi bez Pododdziału Onkologicznego. Pododdział Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym należy jeszcze raz podkreślić-służy potrzebom tego szpitala, który jest dużym specjalistycznym szpitalem wojewódzkim i trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie bez Pododdziału Onkologii. Już przed powstaniem tego Pododdziału (2007) była prowadzona chemioterapia w Oddziale Chorób Wewnętrznych. Łatwo zniszczyć dobrze funkcjonujący i dochodowy Pododdział, trudniej będzie go odtworzyć, co wydaje się nieuniknione.

Dyrektor szpitala powinien działać na jego korzyść, starać się szczególnie w szpitalu specjalistycznym, pozyskiwać nowych specjalistów i tworzyć nowe oddziały wąskospecjalistyczne. Działając z takim przeświadczeniem, że szpital jest kopią innych szpitali, należałoby go w całości zlikwidować.

W Pododdziale Onkologii nie pracują lekarze zatrudnieni z zewnątrz, ale lekarze którzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym pracują od 12 lat.

Pododdział Onkologii wypracowywał zysk dochodzący nawet do kilkuset tysięcy złotych rocznie. Starajmy się nie niszczyć, a tworzyć możliwości optymalnego leczenia dla dobra chorych ludzi. Żaden z zainteresowanych ordynatorów nie popiera koncepcji likwidacji Pododdziału Onkologii i połączenia Oddziału Gastrologii z Oddziałem Chorób Wewnętrznych.

W dniu 31.01.2019 w czasie zebrania ordynatorów i podsumowania działalności wszystkich oddziałów szpitala wojewódzkiego, Pododdział Onkologii był wymieniony jako jeden z pięciu najlepiej funkcjonujących oddziałów z propozycją przyznania premii (analiza sporządzona przez zewnętrznego eksperta).

Pracownicy Pododdziału Onkologii
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego
im. S.K. Wyszyńskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty