Ponad 50 pracowników lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i lekarzy ze szpitali klinicznych zostało uhonorowanych. Uroczystość przypadła akurat w dzień św. Łukasza, który jest patronem lekarzy i pracowników służby zdrowia.
W środę, 18 października w auli UM, uroczyście odznaczono medyków i nauczycieli akademickich za ich pracę i poświęcenie. Przyznane zostały Krzyże Zasługi, medale za długoletnią służbę, a także medale Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaczenia honorowe za zasługi dla ochrony zdrowia.
– Warto zwrócić uwagę, że chociażby w pandemii szpitale SPSK4 i SPSK1 miały ogromny wkład w walkę z koronawirusem. SPSK1 był tym podmiotem, który zapewniał obsługę m.in. szpitala tymczasowego, który miał ogromne znaczenie, czego niestety część osób nie rozumie. To wielki wysiłek organizacyjny plus do tego to, co teraz widzimy, czyli dynamiczny rozwój w wielu aspektach głównie z wykorzystaniem technologii cyfrowych do diagnostyki, ale również do innych procesów – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
– Znakomite centrum symulacji na skalę krajową to ostatnie dobre wieści na temat właśnie m.in. tego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Uniwersytet i szpitale są bardzo ważnymi elementami całego systemu służby zdrowia na terenie naszego województwa, ale również Polski, a w niektórych dziedzinach Europy i świata. To świadczy o poziomie kształcenia, funkcjonowania w zakresie wysokospecjalistycznych procedur medycznych czy badań naukowych – wylicza wojewoda.
Złotym Krzyżem Zasługi odznacza się osoby, które szczególnie działały na rzecz rozwoju medycyny. W gronie wyróżnionych znalazł się wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 (obecnie zastępca kierowinika).
– To wielki przywilej i można powiedzieć trochę podsumowanie, dlatego że teraz kliniką kieruje prof. Terlecki. Uważam, że za czasów mojego skromnego kierowania trochę poszliśmy do przodu i klinika jest dobrze widziana w Polsce i za granicą. Prof. Terlecki kontynuuje tę moją drogę i z tego powodu jestem najbardziej zadowolony. To jest ukoronowanie tych już kilkudziesięciu lat pracy. Jestem szczególnie dumny z takiej operacji, którą przeprowadziliśmy już kilkanaście lat temu. Po raz pierwszy na świecie wszczepiliśmy sztucznie wyhodowaną ludzką tętnicę i to był pierwszy zabieg na świecie i na pewno był to duży sukces, bo wyprzedziliśmy Amerykanów. Ten pacjent nadal żyje i funkcjonuje z tą protezą, którą wszczepiliśmy – wspomina prof. dr hab. Tomasz Zubilewicz z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii USK nr 1, UM w Lublinie.
Srebrnym krzyżem zaś została uhonorowana dziekan Wydziału Farmaceutycznego UM, dla której jest to ogromny wyraz uznania i ukoronowanie pracy.
– Przede wszystkim praca na Uniwersytecie Medycznym, praca ze studentami jest dla mnie wyróżnieniem, marzeniem w zasadzie od najmłodszych lat. Marzyłam o takim zajęciu, takiej pracy, takim powołaniu. Także jest to dla mnie ogromny zaszczyt, przyjemność i wspaniały dzień na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Oprócz wyróżnień, które są bardzo ważne, ważne są każde słowa wdzięczności, które otrzymujemy od studentów, którzy opuszczają mury tej uczelni i naszego wydziału. Słyszę od młodych ludzi, że bardzo dobrze wspominają swoją Alma Mater i swoich nauczycieli – zaznacza prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała, dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.