Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 października 2023 r.
20:00

Za poświęcenie i pracę. Nagrody dla lubelskich medyków

0 A A

Ponad 50 pracowników lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i lekarzy ze szpitali klinicznych zostało uhonorowanych. Uroczystość przypadła akurat w dzień św. Łukasza, który jest patronem lekarzy i pracowników służby zdrowia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę, 18 października w auli UM, uroczyście odznaczono medyków i nauczycieli akademickich za ich pracę i poświęcenie. Przyznane zostały Krzyże Zasługi, medale za długoletnią służbę, a także medale Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaczenia honorowe za zasługi dla ochrony zdrowia.

– Warto zwrócić uwagę, że chociażby w pandemii szpitale SPSK4 i SPSK1 miały ogromny wkład w walkę z koronawirusem. SPSK1 był tym podmiotem, który zapewniał obsługę m.in. szpitala tymczasowego, który miał ogromne znaczenie, czego niestety część osób nie rozumie. To wielki wysiłek organizacyjny plus do tego to, co teraz widzimy, czyli dynamiczny rozwój w wielu aspektach głównie z wykorzystaniem technologii cyfrowych do diagnostyki, ale również do innych procesów – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

– Znakomite centrum symulacji na skalę krajową to ostatnie dobre wieści na temat właśnie m.in. tego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Uniwersytet i szpitale są bardzo ważnymi elementami całego systemu służby zdrowia na terenie naszego województwa, ale również Polski, a w niektórych dziedzinach Europy i świata. To świadczy o poziomie kształcenia, funkcjonowania w zakresie wysokospecjalistycznych procedur medycznych czy badań naukowych – wylicza wojewoda.

Złotym Krzyżem Zasługi odznacza się osoby, które szczególnie działały na rzecz rozwoju medycyny. W gronie wyróżnionych znalazł się wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 (obecnie zastępca kierowinika).

– To wielki przywilej i można powiedzieć trochę podsumowanie, dlatego że teraz kliniką kieruje prof. Terlecki. Uważam, że za czasów mojego skromnego kierowania trochę poszliśmy do przodu i klinika jest dobrze widziana w Polsce i za granicą. Prof. Terlecki kontynuuje tę moją drogę i z tego powodu jestem najbardziej zadowolony. To jest ukoronowanie tych już kilkudziesięciu lat pracy. Jestem szczególnie dumny z takiej operacji, którą przeprowadziliśmy już kilkanaście lat temu. Po raz pierwszy na świecie wszczepiliśmy sztucznie wyhodowaną ludzką tętnicę i to był pierwszy zabieg na świecie i na pewno był to duży sukces, bo wyprzedziliśmy Amerykanów. Ten pacjent nadal żyje i funkcjonuje z tą protezą, którą wszczepiliśmy – wspomina prof. dr hab. Tomasz Zubilewicz z Katedry i Kliniki Chirurgii Naczyń i Angiologii USK nr 1, UM w Lublinie.

Srebrnym krzyżem zaś została uhonorowana dziekan Wydziału Farmaceutycznego UM, dla której jest to ogromny wyraz uznania i ukoronowanie pracy.

– Przede wszystkim praca na Uniwersytecie Medycznym, praca ze studentami jest dla mnie wyróżnieniem, marzeniem w zasadzie od najmłodszych lat. Marzyłam o takim zajęciu, takiej pracy, takim powołaniu. Także jest to dla mnie ogromny zaszczyt, przyjemność i wspaniały dzień na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Oprócz wyróżnień, które są bardzo ważne, ważne są każde słowa wdzięczności, które otrzymujemy od studentów, którzy opuszczają mury tej uczelni i naszego wydziału. Słyszę od młodych ludzi, że bardzo dobrze wspominają swoją Alma Mater i swoich nauczycieli – zaznacza prof. dr hab. n. farm. Grażyna Biała, dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty