Prawie 2 tysiące drzew miejskich trafiło pod opiekę specjalistów. Będą oni je opatrywać, przycinać i zabezpieczać, aby pozostały w zdrowiu jak najdłużej.
– Tej jesieni, tak jak co roku nasze drzewa oddaliśmy w ręce specjalistów, którzy kompleksowo usuwają posusz, „opatrują” ubytki i gdy jest to konieczne zakładają wiązania elastyczne stosowane w systemach zabezpieczania koron. Chcemy, by wartościowy lubelski starodrzew pozostał jak najdłużej zdrowy i cieszył nas jeszcze przez wiele lat. Wykonywanie cięć sanitarnych i korygujących w dużym stopniu poprawia stan fitosanitarny drzew. Oprócz tego wykonujemy cięcia techniczne drzew wynikające z przeglądów, które prowadzimy na bieżąco – mówi Blanka Rdest, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
Zabiegi w koronach obejmą ponad 850 drzew rosnących w pasach drogowych i kolejne tyle w parkach miejskich. Specjalistyczne leczenie dotyczy również 70 starych drzew i pomników przyrody.
– Prace przy najcenniejszych okazach prowadzone będą metodą alpinistyczną i będą polegały na wykonaniu cięć sanitarnych i korygujących. W przypadku zabezpieczenia konarów przed wyłamaniem, w koronach drzew zakładane będą certyfikowane wiązania elastyczne – mówi Monika Głazik z urzędu miasta.
Taką specjalistyczną opieką zostaną objęte m.in. topole czarne przy ul. Łopacińskiego i Okrzei, wierzba biała na Błoniach Zamkowych, trzy lipy drobnolistne i topola biała na ul. Krężnickiej (przy Marinie), dęby szypułkowe przy ulicach: Szmaragdowej, Białostockiej, Gdańskiej oraz al. Kraśnickiej, al. Warszawskiej i na Placu Litewskim.