Po cyklu spacerów pora na debaty. W poniedziałek, 18 września, w Domu Kultury LSM z mieszkańcami osiedla (i wszystkimi zainteresowanymi) spotkają się uczestnicy Lubelskich Spotkań Plastycznych 1976-1979
– Lubelskie Spotkania Plastyczne były niewątpliwie jednym z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń dotyczących sztuki w przestrzeni publicznej w Lublinie – nie ma wątpliwości Rafał Lis z Lubelskiej Pracownik Mozaiki.
Ponad 40 lat temu na terenie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej powstały dzieła, z których duża część wybija się poziomem artystycznym. Przez dekady znaczny odsetek tych prac przestał istnieć i w konsekwencji teren siedmiu osiedli zdobią głównie obiekty rzeźbiarskie.
Swoją fascynacją rzeczami, które pozostawili po sobie artyści w latach 1976-1979, Lis próbuje zarazić innych. Przez całe lato oprowadzał po osiedlach LSM szlakiem „Tego, co zostało”, każdego kto miał na to ochotę. Spacerów było osiem, chętnych nie brakowało.
Teraz pora na „Sąsiedzkie debaty”. Pierwsze spotkanie dotyczące Lubelskich Spotkań Plastycznych już w poniedziałek, 18 września w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4A) o godz. 17.
– Będą ludzie bezpośrednio zaangażowani w LSP i tłumacz języka migowego – zachęca Lis. – Przedstawimy proces powstania i realizacji prac oraz omówimy stan obiektów, które pozostały w przestrzeni publicznej. Wspólnie zastanowimy się też, jakie kroki możemy podjąć w celu zachowania dzieł oraz jak promować Spotkania wśród mieszkańców miasta i kraju.
Udział w debacie potwierdzili m.in. prof. Lechosław Lameński, Grażyna Czapska, Pani Alicja Lejcyk-Kamińska (sekretarz Lubelskich Spotkań Plastycznych), Barbara i Stanisław Bałdygowie (uczestnicy LSM), Stefan Ciechan (fotograf dokumentujący LSP), Aleksandra Gończyńska.
Dla tych, którym data poniedziałkowego spotkania nie pasuje, zaplanowano kolejnie: 25 września – o tej samej porze i w tym samym miejscu, ale już bez udziału gości.
Powstaje też strona poświęcona Lubelskim Spotkaniom Plastycznym (www.forma-otwarta.pl). – Dlatego szukam ludzi, którzy dysponują jakimikolwiek - a najchętniej archiwalnymi - zdjęciami obiektów, które powstały podczas tego wydarzenia – mówi Lis. – Będę za nie bardzo wdzięczny, a ten projekt na pewno na tym zyska.
PRZYJDŹ, ZOBACZ, SFOTOGRAFUJ
Warto się również wybrać na jeden z plenerów fotograficznych pod okiem doświadczonego fotografa Marcina Pietruszy. Ich głównym tematem są obiekty powstałe podczas Lubelskich Spotkań Plastycznych. Plenery dedykowane są początkującym fotografom i osobom zaczynającym przygodę z aparatem. Zajęcia dla dorosłych i młodzieży od lat 15. Zapisy na cały cykl lub pojedyncze spacery: rafal7lis@gmail.com. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Uczestnicy proszeni są o zabranie własnego sprzętu fotograficznego.
TERMINY I MIEJSCE SPOTKAŃ
19.09, godz. 17 – róg. ul. Zana i Filaretów (hala Globus)
26.09, godz. 17 – Dom Kultury LSM
28.09, godz. 17 – Dom Kultury LSM