Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2018 r.
6:44

Lublin: Podziemnego parkingu nie ma do dziś, a Ratusz nie naliczył ani złotówki kary

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Fizycznie nie jest możliwe, by do końca roku powstał tu parking podziemny, bo jego budowa nawet się nie zaczęła
Fizycznie nie jest możliwe, by do końca roku powstał tu parking podziemny, bo jego budowa nawet się nie zaczęła (fot. Maciej Kaczanowski)

4 mln zł kary może nałożyć Ratusz na firmę, która obiecała zbudować podziemny parking przy ul. Świętoduskiej, jeżeli do końca roku nie wykona obiektu w stanie surowym. To, że nie wykona, jest pewne, bo nie wylała nawet fundamentów. Czy tym razem Ratusz sięgnie po kary, czy znów ulegnie i zmieni termin?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niekończąca się opowieść o budowie podziemnego parkingu zaczęła się 13 lat temu. Dokładnie w latach 2005–07 spółka Arkady wzięła od miasta w użytkowanie wieczyste teren między ul. Lubartowską i Świętoduską. Obiecała zbudować podziemny parking i galerię handlową. Fundamenty miały być gotowe jesienią 2008 r., a cały obiekt w stanie surowym do końca roku 2011.

Takie terminy znalazły się w zawartej z miastem umowie, która przewidywała, że jeśli spółka nie zdąży na czas, zapłaci miastu karę. Mimo to podziemnego parkingu nie ma do dziś, a Ratusz nie naliczył Arkadom ani złotówki kary. Zamiast sięgnąć po sankcje, kolejne władze Lublina idą spółce na rękę i dają jej dodatkowy czas zmieniając terminy zapisane w umowie.

Ostatnia wersja umowy zakłada, że podziemny parking będzie gotowy… do końca tego roku. – Jeśli Arkady nie zamkną stanu surowego do końca 2018 r., inwestor zapłaci karę 4 mln zł, z czego 2 mln są zabezpieczone w udziałach spółki, kolejne 2 mln w kamienicy pod adresem Olejna 9/Rybna 6 – informowała nas w czerwcu Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Pytana o to, czy miasto wyegzekwuje kary, czy znów przesunie termin, nie wskazała żadnego z tych scenariuszy: – Decyzje będą podejmowane pod koniec roku w zależności od sytuacji.

Do końca roku pozostały dwa tygodnie. Czy Ratusz zdecyduje się na sięgnięcie po kary? – Umowa jest zawarta do 31 grudnia. Po upływie tego terminu miasto będzie podejmowało działania zgodnie z warunkami obowiązującej umowy – odpowiada Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta.

Jednak fizycznie nie jest możliwe, by do końca roku powstał planowany obiekt, bo jego budowa nawet się nie zaczęła. Dlaczego? – Koszty prac budowlanych znacząco wzrosły i nadal rosną. Oferty trzech firm wykonawczych, które mamy, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły niemal dwukrotnie – odpowiada Marek Woliński z firmy Arkady. – W związku z tym rozmawiamy z instytucją finansującą nad wypracowaniem modelu finansowania, który będzie uwzględniał te zmiany cen.

Spółka ma ważne pozwolenie na budowę. Umożliwia ono stworzenie ponad 300 miejsc parkingowych i jednej kondygnacji handlowej ze sklepem ogólnospożywczym oraz lokalami gastronomicznymi, a wszystko to pod ziemią. Na powierzchni znajdowałby się tylko dwupoziomowy budynek Arkad oraz trójkątny budynek restauracji na rogu Lubartowskiej i Bajkowskiego (dawna Przystankowa), gdzie wcześniej stał budynek z kasami biletowymi i szaletem.

Inwestor zapewnia, że nie wycofuje się z tych planów. – Nie bierzemy pod uwagę rezygnacji z budowy. Prace budowlane chcielibyśmy rozpocząć w pierwszym półroczu przyszłego roku – zapewnia Woliński. Czy Arkady zamierzają kolejny raz poprosić Urząd Miasta o zmianę terminów rozpoczęcia i zakończenia budowy? – Korespondowaliśmy i chcemy rozmawiać z miastem na temat warunków tej umowy, bo niedotrzymanie terminów wynika z przyczyn niezależnych od inwestora – odpowiada przedstawiciel Arkad.

– Dotychczas do odpowiedniego wydziału nie wpłynął wniosek o przedłużenie terminu – stwierdza Mazurek-Podleśna.

Prosili, obiecywali, prosili…

• Pierwotna umowa mówi: fundamenty muszą być na jesień 2008 r., stan surowy do końca roku 2011

• Jesienią 2008 r. Arkady proszą o zmianę terminów tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia badań archeologicznych, skomplikowaniem inwestycji, a nawet „zastosowaniem nowatorskich rozwiązań projektowych”. Ratusz idzie spółce na rękę i w marcu 2009 r. podpisuje nowy akt notarialny. Inwestor zobowiązuje się zacząć budowę przed końcem 2009 r. i zakończyć do grudnia 2012 r.

• Latem 2011 r. Arkady znów proszą o zmianę terminów. Spółka roztacza wizje budowy tunelu mającego łączyć obiekt przy Świętoduskiej z kamienicami przy Olejnej, w których ma powstać reszta kompleksu handlowego. Arkady tłumaczą, że mają problem ze sprawami własnościowymi jednej z kamienic. Ratusz ustala nowe terminy: budowa ma się rozpocząć w 2013 r., zakończyć w 2014 r.

• Późnym latem 2013 r. Arkady zwracają się z kolejną prośbą do prezydenta. Znów proszą o więcej czasu. W sylwestra podpisany zostaje kolejny akt notarialny, który mówi, że budowa musi się zacząć w roku 2017, a obiekt w stanie surowym musi być gotowy do końca roku 2018.

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty