Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 marca 2016 r.
14:43

Lublin: Za kilka dni zamkną plac Litewski, dookoła pojawi się płot

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Plac Litewski w Lublinie będzie zamknięty. Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Plac Litewski w Lublinie będzie zamknięty. Fot. Wojciech Nieśpiałowski

7 lub 11 kwietnia zacznie się przebudowa pl. Litewskiego. Wtedy też teren zostanie ogrodzony. Około 16 maja na stałe zamknięta zostanie część Krakowskiego Przedmieścia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie daty padły po dzisiejszym podpisaniu przez miasto umowy z firmą Budimex, która za 48,8 miliona złotych ma zmienić oblicze placu.

Będzie wielki płot

– Prace musimy zacząć od ogrodzenia placu – zapowiada Andrzej Urbański, koordynator projektu z warszawskiej firmy Budimex.

Płot stanie tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż ul 3 Maja, później będzie biegł przy fasadach budynków UMCS. Zarówno do Instytutu Psychologii, jak i do Wydziału Politologii będzie się wchodzić tylnymi drzwiami od ul. Radziwiłłowskiej.

Za ogrodzeniem znajdzie się też jezdnia biegnąca wzdłuż hotelu Europa. Ta, przy której jest postój taksówek. Dostępny będzie wyłącznie chodnik przy budynku hotelu, który ma zapewniać dojście do ul. Radziwiłłowskiej.

Płot na razie nie „wchłonie” pomników, ale zaraz po obchodach Święta Konstytucji 3 Maja także one znajdą się za ogrodzeniem. Nie będzie ono jeszcze wtedy sięgać do samego Krakowskiego Przedmieścia i nadal będzie można korzystać z chodnika wzdłuż placu, ale tylko do połowy maja.

Znikną autobusy

W połowie maja zamknięta zostanie jezdnia Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Kapucyńską, bo odcinek ten ma być zamieniony w deptak. Płot będzie przestawiony tak, że pieszym pozostanie tylko jeden chodnik, ten wzdłuż Poczty Głównej. Jezdnia zostanie na stałe zamknięta, co oznacza, że zarówno sprzed poczty, jak i sprzed Baobabu znikną przystanki komunikacji miejskiej.

Autobusy dziennych linii 3, 4, 7, 13 i 55 będą skręcać z Krakowskiego Przedmieścia w ul. Kołłątaja i Hempla, gdzie wyznaczony zostanie nowy przystanek. – Będzie się znajdował za budynkiem Centrum Kultury przy wjeździe do parkingu podziemnego – tłumaczy Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Autobusy jadące w przeciwnym kierunku będą korzystać z istniejącego już przystanku przy sklepie Społem.

Taki objazd może być kłopotliwy dla kierowców przegubowych autobusów obsługujących linię 55, więc Zarząd Transportu Miejskiego zastrzega, że nie jest wykluczone wyznaczenie też drugiego objazdu przez Lipową i Okopową. Właśnie tymi ulicami mają kursować wszystkie linie nocne, których nowym punktem przesiadkowym stanie się pl. Wolności.

Tylko wzdłuż poczty

Kolejnym etapem, zapowiadanym na początek września, będzie zamknięcie chodnika Krakowskiego Przedmieścia wzdłuż Poczty Głównej. Jak wtedy będziemy chodzić między ul. 3 Maja a starą częścią deptaka? – Ruch pieszych zostanie przeniesiony na nowo wykonaną część z ułożoną już kostką granitową przy Baobabie i pomniku Unii Lubelskiej – tłumaczy koordynator projektu.

Na wszelki wypadek

Przedstawione dziś informacje o tym, jak duży teren zostanie zamknięty za ogrodzeniem nijak mają się do wcześniejszych zapowiedzi, że nie czeka nas „powtórka z Ogrodu Saskiego”, który na wiele miesięcy zamknięto i otoczono płotem. Dlaczego cały plac jednak będzie zamknięty? Wykonawca tłumaczy to względami bezpieczeństwa i tym, że na placu będą prowadzone wykopy i będą się po nim poruszać maszyny. – Robotnicy wiedzą jak poruszać się po placu budowy – mówi Andrzej Urbański. – Jeśli nie ogrodzimy go szczelnie, to nie będzie możliwe prowadzenie prac budowlano-montażowych.

Ogrodzenie stanąć ma również wokół placu Krąpca, ale nadal będą tu dostępne chodniki wzdłuż ul. Radziwiłłowskiej i Staszica. Najdłużej będzie stać płot przy fontannie.

Co najpierw, co potem

Od czego, po ogrodzeniu terenu, zacznie się przebudowa? Od usunięcia drzew. Potem robotnicy zabiorą się za demontaż starej fontanny, w której rejonie skrywają się w ziemi fundamenty istniejącej tu niegdyś cerkwi. – Te fundamenty musimy odkryć i zrobić dokumentację fotograficzną – stwierdza Szczepański. Potem pamiątki te mają zostać zabezpieczone i zasypane ziemią.

Równocześnie pracownicy będą rozbierać nawierzchnię placu. Część kostki brukowej ma być wykorzystana przez miasto w innych miejscach. Następnie przyjdzie czas na podziemne instalacje, później nowe nawierzchnie i fontannę.

Zasadnicza część robót ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Próbne uruchomienie fontanny planowane jest na październik. – W przyszłym roku, do 30 kwietnia, planujemy tak naprawdę tylko prace wykończeniowe i związane z małą architekturą – informuje Radosław Górski, dyrektor ds. budowlanych w firmie Budimex.

Zagra, zapluszcze

Główną atrakcją ma być nowy wodotrysk, który będzie nie tylko strzelać strumieniami wody, ale też odtwarzać muzykę, czy też świecić, a wszystko to według zadanego przez komputer scenariusza. Mało tego, na ekranie z wody będzie można wyświetlać ruchome obrazy. Jedną z atrakcji ma być prezentacja złożona ze starych fotografii pl. Litewskiego. – To kawał historii Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta i proponuje, by mieszkańcy poszperali w swych archiwach i udostępnili swoje fotografie.

Nowych fontann będzie więcej. Wbudowane będą w nawierzchnię nowej części deptaka, a koło hotelu Europa powstać ma wodotrysk w kształcie spirali.

Inne zmiany

W wyniku przebudowy placu deptak Krakowskiego Przedmieścia będzie ciągnąć się do ul. 3 Maja. Po stronie hotelu Europa staną podświetlane meble letniej kawiarni, stacja meteorologiczna zostanie przesunięta, w miejscu starego szaletu powstanie nowy, z udogodnieniami dla niepełnosprawnych, w tym z windą. W kamienną nawierzchnię wmontowane będą specjalne gniazda, do mocowania podświetlanych gablot wystawowych.

Z placu Litewskiego całkowicie znikną samochody, a jest ich sporo, bo w samo południe naliczyliśmy tu dzisiaj dokładnie 39 pojazdów. Parkowania już tu nie będzie. – Musimy się pogodzić z tym, że plac nabiera innego charakteru – podkreśla prezydent. Z parkingów na pl. Litewskim korzystają w znacznym stopniu pracownicy i studenci UMCS. Ubytek miejsc ma być zrekompensowany uczelni przez miasto po stronie Radziwiłłowskiej. Ale to nie jest największym zmartwieniem uczelni.

Brzydkie kaczątka

UMCS musi się uporać z poprawą wyglądu dwóch swoich budynków, by przy odnowionym placu Litewskim nie stały jak brzydkie kaczątka. – Zwłaszcza Instytut Psychologii jest w opłakanym stanie – przyznaje Stanisław Michałowski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia nie ma na razie pieniędzy, by spod starych tynków wydobyć urok architektury. – Nie możemy sięgać po fundusze unijne na rewitalizację, musimy szukać ich w innych źródłach – dodaje. I choć nie tłumaczy, skąd chce zdobyć pieniądze, deklaruje, że „postara się”, by budynki zostały odnowione na przyszły rok.

Co z zielenią?

– Do wycinki mamy przeznaczonych 81 drzew i 593 mkw. krzewów – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Liczby te dotyczą nie tylko pl. Litewskiego, ale całego terenu inwestycji, w tym pl. Krąpca. Usuwane mają być zarówno drzewa chore, jak i te kolidujące z projektami przebudowy. – Jest część drzew, które „wyrastają nam” w planowanej fontannie.

Wycinka musi być poprzedzona badaniami ornitologicznymi. Chodzi o sprawdzenie, czy na drzewach nie gniazdują ptaki, bo 1 marca zaczął się okres ochronny, a ze względu na przeciągający się przetarg nie było możliwe wycięcie drzew przed tą datą.

Ratusz zapewnia, że po przebudowie na placu będzie więcej drzew niż obecnie. Mowa jest o dwóch strefach ogrodowych. Pierwsza będzie po stronie hotelu Europa. – Planujemy tu nasadzenia dużych drzew, klonów kulistych – mówi Szczepańska. – Drugi ogród będzie mniej więcej wzdłuż ul. 3 Maja, będzie wyposażony m.in. w dwa place zabaw i ścianki wspinaczkowe. Zieleń zostanie podświetlona – dodaje. Będzie tu również drewniany taras mający się stać miejscem organizacji imprez.

Miasto mówi też, że „dużej korekcie” poddana ma być zieleń na pl. Krąpca, co ma wydobyć walory architektoniczne stojącego tu pałacu. Drzewa pojawią się wzdłuż nowej części deptaka. – Stanie tu szpaler klonów kulistych, one również będą iluminowane – zapowiada Szczepańska.

Tak ma wyglądać plac Litewski po przebudowie
Za ogrodzeniem znajdzie się jezdnia biegnąca wzdłuż hotelu Europa. Dostępny będzie wyłącznie chodnik przy budynku hotelu, który ma zapewniać dojście do ul. Radziwiłłowskiej
Płot stanie tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż ul 3 Maja
Zarówno do Instytutu Psychologii UMCS, jak i do Wydziału Politologii UMCS nie będzie się wchodzić od frontu, ale tylnymi drzwiami od ul. Radziwiłłowskiej
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

Co na ferie w Puławach? Dom Chemika z ofertą dla dzieci i dorosłych

W poniedziałek, 17 lutego, rozpoczynają się ferie zimowe. Z tej okazji Puławski Ośrodek Kultury przygotował specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży. Będą warsztaty artystyczne, wyjazdy na narty oraz spotkania z nowoczesną technologią.

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Goście przegrywają i grają w dziesiątkę. Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Biznes i Finanse -> Usługi -> Wykonam

Sprzedam oprogramowanie w wersji elektronicznej

Lublin

97,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

149,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne
Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Ogłoszenie o przetargu nieruchomości

Lublin

2 576 546,00 zł

Komunikaty