W Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie zainaugurowano w niedzielę rok akademicki.
W tym roku z oferty WSSP oprócz studentów z Polski skorzystała także duża grupa studentów z odległych stron świata. Studia w WSSP rozpoczęło blisko 750 studentów. Na wszystkich rocznikach łącznie w WSSP studiuje blisko 2000 osób.
Kształcą się na kierunku: fizjoterapia, turystyka i rekreacja, kosmetologia, wychowanie fizyczne (jedyny taki kierunek wśród lubelskich uczelni) i filologia angielska.
– W tym roku pozyskaliśmy więcej studentów niż przed rokiem. Obecnie kształcimy większą liczbę studentów na studiach stacjonarnych. To pozwala lepiej wykorzystać możliwości i potencjał uczelni – powiedział podczas inauguracji rektor WSSP prof. dr hab. Witold Kłaczewski.
– Od dłuższego czasu staramy się zainteresować naszą ofertą studentów zagranicznych. Oferta ta spotka się z żywym zainteresowaniem ze strony studentów pochodzących z najbardziej odległych krajów Azji, Afryki, Ameryki. Mamy także liczną grupę studentów z całej Europy – dodał rektor WSSP
– Nasza uczelnia, tak jak i miasto Lublin jest przyjazna studentom zarówno z kraju, jak i zza granicy. Umiędzynarodowienie naszej uczelni sięga 80 procent studiujących. Dzięki studentom zagranicznym liczba studiujących w WSSP w tym roku wzrosła o 15 procent. Kierunki, jakie prowadzimy na naszej uczelni należą do atrakcyjnych bowiem absolwentom łatwiej znaleźć pracę po zakończonej edukacji – podkreślał kanclerz założyciel WSSP doc. Henryk Stefanek.
Oferta edukacyjna WSSP i prowadzone również zajęcia w języku angielskim na kierunku turystyki i rekreacji, wychowania fizycznego i fizjoterapii sprawia, że w szkole chętnie podejmują naukę studenci ze wszystkich kontynentów i najbardziej odległych zakątków świata z blisko 40 państw, w tym z Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Belgii, Białorusi, Bangladeszu, Bułgarii, Chin, Ekwadoru, Francji, Hiszpanii, Indii, Indonezji, Iranu, Iraku, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Kenii, Libanu, Libii, Łotwy, Malezji, Maroka, Nepalu, Nigerii, Norwegii, Pakistanu, Portugalii, Rosji, Turcji, Ugandy, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Wielkiej Brytanii, Włoch, Zimbabwe.
Ciekawą ofertą WSSP są też studia w programie 2+1. W ramach tego programu studenci mają możliwość edukowania się przez dwa lata w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej i rok w uczelniach w Wielkiej Brytanii, z którymi współpracuje WSSP. Po ukończeniu studiów, studenci otrzymują dwa dyplomy – ukończenia WSSP i uczelni brytyjskiej, co otwiera im większe możliwości zatrudnienia w krajach europejskich.
W ramach programu Erasmus + studenci maja szansę studiować oraz przebywać na stażach w renomowanych uczelniach, a także odbywać praktyki studenckie w krajach europejskich, m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Łotwie, Turcji, Portugalii, Słowenii, na Cyprze i we Włoszech. Już wiadomo, że tym roku akademickim na praktyki zagraniczne wyjedzie kilkudziesięcioosobowa grupa studentów.
Bardzo dobre efekty przynosi także współpraca na polu naukowym. Kadra naukowa WSSP uczestniczy w licznych międzynarodowych konferencjach, badaniach naukowych, wykładach i odbywa staże w cenionych w Europie Uniwersytetach. Jest też organizatorem konferencji oraz wspólnych projektów naukowych w swojej siedzibie w Lublinie.
W trakcie inauguracji roku akademickiego nie zabrakło wyróżnień. Rektor WSSP prof. dr hab. Witold Kłaczewski oraz kanclerz założyciel WSSP doc. Henryk Stefanek medalami Wincentego Pola za zasługi dla uczelni uhonorowali: prof. dr. hab. Mariana Semczuka, dr. Waldemara Jurkiewicza – prof. WSSP, dr Danutę Durda, mgr. Jana Jarmołowicza, mgr. inż Mariana Burka, Andrzeja Piekarza.
Dyplomami zaś wyróżniono najlepszych tegorocznych absolwentów WSSP. W gronie tym znaleźli się: Patryk Jeziorski, Lidia Kaczmarska, Marcin Kamiński, Klaudia Kołodziejczyk, Agnieszka Michalczewska, Aleksandra Stefanek, Lucyna Świć i Marta Wójtowicz.
W trakcie inauguracji wykład pt. „Utwory Wincentego Pola w twórczości kompozytorów polskich” wygłosiła dr Grażyna Połuszejko – starszy kustosz Muzeum Lubelskiego. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Wiktorii Pasławskiej przy akompaniamencie Małgorzaty Krzemińskiej-Sribniak.