Ponad 80 kilometrów miejskich rur wodociągowych i kanalizacyjnych ułoży lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
W tym tygodniu MPWiK rozstrzygnie przetarg na opracowanie dokumentacji przetargowych, potrzebnych do zaprojektowania i wykonania tego remontu.
- To pozwoli zorganizować przetarg na wykonanie robót - mówi Małgorzata Malec, koordynująca cały projekt. - Jak dobrze pójdzie, pierwsza łopata zostanie wbita w ziemię jeszcze w te wakacje.
Najważniejsze pytanie czyli gdzie? - To zostanie ustalone przy projektowaniu prac - zaznacza Malec. - Ze względu na duży zakres robót zostaną one podzielone na etapy. Planujemy wymianę dotychczasowych i położenie zupełnie nowych odcinków sieci na łącznej długości ponad 80 kilometrów. Chodzi o główne sieci, ale też o odgałęzienia i przyłącza do poszczególnych budynków.
Roboty będą prowadzone zarówno bezwykopowo, jak i metodą tradycyjnych wykopów. Wybór sposobu prac będzie zależał m.in. od głębokości, na jakiej znajduje się dany rurociąg, stanu ulic czy natężenia ruchu drogowego w konkretnym miejscu. Niewątpliwie w wielu miejscach czeka nas paraliż komunikacyjny. Sieć będzie wymieniana m.in. w centrum miasta, na miasteczku akademickim i Wieniawie. Znamy już pierwsze szczegóły:
• Bronowice i Tatary (łączna długość rurociągów do wymiany i położenia: 24,5 km) - tu prace obejmą dwa obszary, jeden między ul. Fabryczną, Łęczyńską, Firlejowską i Bronowicką, drugi między ul. Hutniczą, Gospodarczą, Mełgiewską i Łęczyńską.
• Kośminek, Podzamcze, os. Nałkowskich (25,2 km) - roboty przewidziano m.in. w rejonie ul. Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Farbiarskiej, Rusałki i Podwala, na obszarze od Nowego Światu aż po ul. Garbarską i Żelazną (wliczając większość ulic dochodzących do Kunickiego), a także w okolicach ul. Romera.
• Wieniawa i centrum (31,2 km) - prace obejmą prawie całą Wieniawę, między ul. Spadochroniarzy i Legionową, Langiewicza i Radziszewskiego, aż po ul. Popiełuszki (w tym Al. Racławickie), znaczną część centrum miasta z ul. Wieniawską, Lubomelską, Chopina, Okopową, Karłowicza, Kościuszki i Peowiaków, a także rejon ul. Jaczewskiego, Obywatelskiej i Probostwo.
Wszystkie prace powinny zostać zakończone do 2012 roku. Łącznie roboty pochłoną prawie pół miliarda zł. Większość (blisko 300 milionów zł) sfinansuje Unia Europejska w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.