Dzisiaj ogłoszony został kolejny projekt planu zagospodarowania terenów wzdłuż ul. Jana Pawła II niedaleko skrzyżowania z ul. Armii Krajowej. Miejscy planiści chcą tu dopuścić nową zabudowę, już nie tylko usługową, ale również wielorodzinną
Przygotowywany w Ratuszu plan zagospodarowania na nowo określi przeznaczenie gruntów pomiędzy ul. Jana Pawła II a parkiem, zarezerwowanych dotąd pod nową szkołę, której miasto nie zamierza już budować. Chodzi o teren, który zaczyna się naprzeciw skrzyżowania z Tymiankową i ciągnie aż do ronda. Dzisiaj rosną tutaj krzewy i drzewa, część gruntu jest zajęta pod parking, często stoi tutaj drogówka z radarem.
Co może tutaj wyrosnąć
Urząd Miasta pokazał dzisiaj już drugi projekt planu zagospodarowania tego terenu. Poprzednia wersja, ogłoszona wiosną ubiegłego roku, nie przewidywała budowy mieszkań. Teraz, na wniosek właścicieli nieruchomości, planiści z Ratusza uwzględnili w projekcie także mieszkania, ale zastrzegli, że nie mogą one zająć więcej niż 49 proc. powierzchni użytkowej nowej zabudowy.
Podstawowym przeznaczeniem terenu mają być usługi. Zgodnie z ogłoszonym wczoraj projektem mogłyby tu powstać biura, restauracje, sklepy o powierzchni sprzedaży nie większej niż 2 tys. mkw., ale też np. akademiki.
Jak wysoko, jak daleko
Maksymalna wysokość budynków została ustalona na 20 m wzdłuż ul. Jana Pawła II, zaś bliżej wąwozu byłaby ograniczona do 16 m. Projekt dopuszcza wybudowanie pomieszczeń technicznych wystających nawet 2,5 m ponad wspomnianą wysokość, ale mogłyby one zająć najwyżej 15 proc. dachu.
Planiści zastrzegli również, że w budynku musi być stworzony prześwit umożliwiający przejście z parku na przystanek komunikacji miejskiej. Dodajmy, że przyszłe budynki nie mogłyby ingerować w urządzoną część parku.
Dojazd do nowej zabudowy ma być poprowadzony równolegle do ul. Jana Pawła II i ma się zaczynać od skrzyżowania naprzeciw ul. Tymiankowej.
Ile ma być parkingów
Inwestor zabudowujący ten teren ma być zobowiązany do zapewnienia określonej liczby miejsc parkingowych. W przypadku mieszkań musi to być minimum jedno miejsce postojowe na każdy lokal o powierzchni do 50 mkw. Na średnie mieszkania (do 70 mkw.) musiałoby przypadać przynajmniej 1,2 miejsca parkingowego, zaś na większe lokale 1,5 miejsca. Jeżeli jednak deweloper zechce tu zbudować dom studencki, to zdaniem planistów wystarczające będzie zapewnienie 0,9 miejsca parkingowego na 10 pokoi.
W planie wskazane zostały też miejsca pod parkingi: jeden bliżej ronda, drugi naprzeciw Tymiankowej. Miejscom postojowym mają towarzyszyć drzewa: jedno na 10 samochodów.
A co będzie z zielenią?
Nowy plan ma zapewnić ochronę tylko jednemu z rosnących tu drzew. Wskazany przez Ratusz dąb nie mógłby zostać wycięty.
Pozostała roślinność, w tym drzewa, może być usunięta. W zamian miasto wyznacza pas „zieleni towarzyszącej” pomiędzy drogą dojazdową a nowym budynkiem (lub budynkami). Planiści wymagają posadzenia w tej strefie roślinności wysokiej, średniej i niskiej, ale zarazem dopuszczają wyznaczenie tu miejsc parkingowych.
W wyznaczonym tak obszarze zieleni „powierzchnia biologicznie czynna” musiałaby zajmować minimum 55 proc., ale za „biologicznie czynny” uważany bywa nawet parking z nawierzchnią z plastikowej kratki z ziemią, w której teoretycznie może rosnąć trawa.
Można zgłaszać uwagi
Wszyscy zainteresowani przyszłością tego terenu już w najbliższy czwartek będą mogli porozmawiać z miejskimi planistami podczas publicznej dyskusji w siedzibie Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin (ul. Wieniawska 14, sala 1206, godz. 16.00).
Każdy może też zgłosić swoje uwagi do projektu planu. Można to zrobić wysyłając pismo do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin). Można też skorzystać z korespondencji elektronicznej (mail: planowanie@lublin.eu, system ePUAP: /UMLublin/SkrytkaESP), ale wtedy trzeba się koniecznie posłużyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.
Uwagi będą przyjmowane do 10 lutego. Zgłaszając swoje zastrzeżenia, trzeba podać swoje imię, nazwisko i dokładnie wskazać nieruchomość, której dotyczy pismo.