Kolejny nabór ogłosiła Straż Miejska, która tym razem ma do obsadzenia cztery etaty strażników. Zainteresowani taką pracą mogą już składać dokumenty. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 12 stycznia
Nowa rekrutacja została ogłoszona niedługo po zakończeniu poprzedniej, gdy przyjętych zostało 13 nowych strażników. – To uzupełniający nabór, bo po poprzednim odeszły nam cztery osoby: dwie do policji, dwie do innych miejsc – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.
Ile można zarobić
Początkujący strażnik może liczyć „na dzień dobry” na 2700 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego.
Pierwsza umowa zostanie zawarta na 12 miesięcy, a w tym czasie nowy funkcjonariusz będzie pracować pod nadzorem bardziej doświadczonych kolegów. Po takim szkoleniu będzie musiał podejść do wewnętrznego egzaminu. Jeżeli go zda, będzie mógł awansować na stanowisko młodszego strażnika z wynagrodzeniem zasadniczym 3000 zł brutto.
Straż oferuje też „trzynastki”, bezpłatne zajęcia z samoobrony z elementami technik i taktyk interwencji, bezpłatny basen oraz tańsze bilety wstępu na wydarzenia sportowe.
Kogo przyjmują
Kandydaci do pracy w Straży Miejskiej muszą mieć polskie obywatelstwo, ukończone 21 lat i co najmniej średnie wykształcenie. Wymagana jest też sprawność fizyczna i psychiczna. Trzeba też znać podstawy Kodeksu postępowania administracyjnego i kilka ustaw: o utrzymaniu czystości, o strażach gminnych, o pracownikach samorządowych.
Prawo jazdy nie jest obowiązkowe, ale mile widziane, podobnie jak znajomość języków obcych lub języka migowego i wykształcenie wyższe o kierunku prawo, administracja, bezpieczeństwo, ochrona środowiska bądź pedagogika. Jako „dodatkowe atuty” komendant wymienia także znajomość sztuk walki, zasad udzielania pierwszej pomocy, czy też specjalistyczne uprawnienia: ratownika medycznego, ratownika wodnego, czy też sternika motorowodnego.
O pracę nie mogą się starać osoby skazane prawomocnie za umyślne przestępstwo ścigane „z urzędu” lub za umyślne przestępstwo skarbowe.
Jak wygląda nabór
Wymagane dokumenty (wykaz można znaleźć na stronach internetowych Straży Miejskiej) trzeba zapakować w kopertę A4 i dostarczyć do straży nie później niż 12 stycznia (liczy się data stempla pocztowego). Do naboru będą dopuszczone tylko te osoby, których zgłoszenia będą kompletne i poprawne.
– Pierwszym etapem będzie test sprawnościowy – mówi Gogola. Kto zaliczy tor przeszkód, ten będzie mógł przystąpić do egzaminu z wiedzy, w tym ze znajomości wspomnianych wcześniej ustaw. Kto zaliczy egzamin, ten zostanie zaproszony do rozmowy kwalifikacyjnej. A ten, kto wypadnie dobrze, ten dostanie etat. – Chcielibyśmy, żeby te osoby zaczęły pracę już na początku lutego