Starość nie radość - głosi popularne porzekadło. Wiadomo, co się za nim kryje: gorsza niż przed laty sprawność i zdrowie, bagaż nie zawsze przyjemnych doświadczeń i wspomnień, nierzadko źle układające się relacje z młodszymi członkami rodziny, chudy portfel... Jakby dla osłody za te niedogodności i przykrości państwo, władze samorządowe i instytucje przyznają ludziom starszym ulgi przy korzystaniu z niektórych usług. Bywa, że o wielu możliwościach zaoszczędzenia pieniędzy, niemałych jak na emerycką kieszeń, zainteresowani nawet nie mają pojęcia. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który może w tym pomóc
Darmowe leki
2. Dla inwalidów wojennych- przysługują bezpłatnie leki dopuszczone do obrotu w Polsce, oznaczone symbolem Rp. Prawo do bezpłatnego zaopatrzenia w te leki przysługuje też małżonkom inwalidów wojennych pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych uprawnionych do renty rodzinnej.
Ulgi komunikacyjne
50 proc. komunikacja miejska
37 proc. pociągi osobowe i pospieszne, ekspresowe, InterCity, EuroCity
37 proc. autobusy zwykłe i przyspieszone Inwalidzi wojenni II i III grupy
100 proc. komunikacja miejska
37 proc. pociągi osobowe, pospieszne, ekspresowe, InterCity, EuroCity, autobusy zwykłe, przyspieszone i pospieszne Inwalidzi wojenni I grupy
100 proc. komunikacja miejska
78 proc. pociągi osobowe i pospieszne,
37 proc. pociągi ekspresowe, InterCity, EuroCity
78 proc. autobusy zwykłe, przyspieszone i pospieszne
Emeryci
50 proc. komunikacja miejska, od 70 roku życia bezpłatnie
Renciści i emeryci mają prawo do dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą
37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych.
W autobusach PKS emeryci i renciści nie mają zniżek.
Pomoc z Państwowego Funduszu Kombatantów
do spraw Kombatantów, przeznaczone są w szczególności na pomoc pieniężną dla kombatantów i innych osób uprawnionych, które znalazły się w trudnych warunkach materialnych oraz w związku z wydarzeniami losowymi.
Pomoc taka może być również przyznana na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, opłacenie pomocy pielęgnacyjnej, a w stosunku do niewidomych oraz ciężko poszkodowanych inwalidów - kosztów zakupu sprzętu ułatwiającego pracę i życie. Świadczenia te w pierwszej kolejności kieruje się do osób w podeszłym wieku.
Formy pomocy
- Pomoc jednorazowa - w wysokości do 15 proc. najniższej emerytury jest przyznawana kombatantom będącym w trudnej sytuacji materialnej, a także w razie zdarzeń losowych. Może też być przyznana na częściowe pokrycie kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, ułatwiającego pracę i życie oraz pomocniczego w wysokości do 300 proc. najniższej emerytury.
- Pomoc okresowa - przyznawana do wysokości
100 proc. kwoty najniższej emerytury. Przeznaczona jest przede wszystkim na:
• wsparcie w przypadku długotrwałej choroby powodującej wzrost kosztów utrzymania, zakupu leków, środków opatrunkowych oraz dojazdów do ZOZ na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne
• usługi pielęgnacyjne.
Legitymacja seniora podróżnika
PKP oferuje za 75 zł legitymację seniora, poświadczającą uprawnienie do ulgi 50 proc. przy przejazdach jednorazowych w klasie dowolnej pociągów osobowych i pospiesznych oraz do nabywania ulgowych biletów abonamentowych i okresowych.
Legitymacja seniora ważna jest rok od daty wydania lub wskazanej przez nabywcę i nie podlega zwrotowi. Legitymację można nabyć w przedsprzedaży na 60 dni przed pierwszym dniem jej ważności.
Ryczałt energetyczny
Posłuchamy i pooglądamy za darmo
1. które ukończyły 75 lat
2. otrzymujące stały zasiłek lub rentę socjalną z pomocy społecznej
3. niepełnosprawne w stopniu znacznym (całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji), inwalidzi I grupy
4. o stałej lub długotrwałej niezdolności
do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
5. niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu
6. Osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
7. Inwalidzi wojenni i wojskowi
Aby uzyskać zwolnienie, należy przedstawić w urzędzie pocztowym w miejscu stałego pobytu odpowiedni dokument. Zwolnienie od opłaty następuje od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedstawiono dokumenty.
Ulgowe bilety do muzeów
Zwolnienia od podatków lokalnych
Nie możesz chodzić? Listonosz Cię wyręczy
Mają do tego prawo:
- osoby niepełnosprawne z uszkodzeniami narządu ruchu i korzystające z wózka inwalidzkiego,
- osoby z uszkodzonym wzrokiem, posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (I grupa inwalidzka)
Zapotrzebowanie na usługę zgłasza się w urzędzie pocztowym dla miejsca zamieszkania.
Operatorzy świadczący usługi telekomunikacyjne o charakterze powszechnym mają obowiązek zapewnienia osobom niepełnosprawnym dostępu do świadczonych przez siebie usług powszechnych (DzU z 2000 r., nr 73, poz. 852 z późn. zm.)
- zakładanie aparatów publicznych przystosowanych do używania przez osoby niepełnosprawne oraz oferowanie osobom niepełnosprawnym aparatów telefonicznych przystosowanych
do używania przez te osoby.
Rabaty w opłatach za usługi Telekomunikacji Polskiej SA dla osób niepełnosprawnych:
- za przyłączenie do sieci telefonicznej - 50 proc.
- abonament miesięczny - 50 proc.
Do zniżek mają prawo tylko niektóre grupy osób niepełnosprawnych:
- w przypadku uszkodzenia wzroku - tylko gdy osoba ma orzeczony stopień niepełnosprawności (dawna I grupa inwalidzka),
- w przypadku uszkodzenia słuchu lub mowy - tylko gdy osoba ma orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności (dawna I i II grupa).