Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie znalazło się w czołówce rankingu Perspektywy 2021 dla najlepszych techników w kraju. Placówka powtórzyła sukces z ubiegłego roku.
Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. zajęło piąte miejsce – identycznie jak przed rokiem – w zestawieniu najlepszych szkół technicznych w całej Polsce. Jest ono także najlepsze w naszym województwie.
Codzienna praca z uczniem
– Nie robimy nic nadzwyczajnego – mówi Małgorzata Myśliwiec, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie, w skład którego wchodzi Technikum Elektroniczne. – Nasze działania to codzienna praca z każdym uczniem: i tym wybitnie zdolnym i tym słabszym. Obecna sytuacja związana z epidemią sprawia, że mamy okrojone możliwości dlatego informacja, że utrzymaliśmy ubiegłoroczny wynik bardzo nas cieszy. Składają się na nią trzy czynniki. Mamy mądre, zmotywowane i chętne do pracy dzieci oraz zaangażowanych nauczycieli. Nie bez znaczenia jest też bardzo dobrze układająca się współpraca z rodzicami.
Olimpiady i matury
Za najlepsze liceum w regionie uznano I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie, które jest też na 18. miejscu wśród najlepszych liceów w całej Polsce.
– Ponieważ ranking bierze pod uwagę nie tylko osiągnięcia olimpijczyków, ale także wyniki matur na poziomie podstawowym, czyli pisanych przez wszystkich uczniów jest on sprawiedliwy i obiektywny. Tym bardziej cieszy nas ponowny sukces w postaci 1. miejsca w województwie lubelskim – nie ukrywa Stanisław Stoń, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – To wynik systematycznej pracy wszystkich nauczycieli. Na każdej radzie pedagogicznej podkreślam, że to oni budują pozycję naszej szkoły. Ale to także efekt pracy młodzieży, która wie po co przyszła do naszej szkoły i chce rozwijać zainteresowania także te pozaszkolne.
W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Ranking
Kryteria Rankingu Liceów 2021 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).
Ranking jest tworzony głównie z myślą o uczniach, którzy planują swoją edukację w szkole średniej, oraz ich rodzicach. Klasyfikacja Perspektyw stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzą ich do studiów i ułatwią zdobycie wymarzonego zawodu.
Najlepsze szkoły w XXIII Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2021
WOJEWÓDZKI RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2021
- I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie
- Prywatne LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie
- I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu
- III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie
- II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie
- XXI LO im. św. Stanisława Kostki
- LO im. Jana III Sobieskiego
- I LO im. Józefa I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej
- Międzynarodowe LO „Paderewski”
- II LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach
WOJEWÓDZKI RANKING TECHNIKÓW 2021
- Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. W Lublinie
- Technikum Ochrony Środowiska (ZSDiOŚ) w Zwierzyńcu
- Technikum Budowlano-Geodezyjne (PSBiG) w Lublinie
- Technikum Ekonomiczne (ZSE im. A. i J. Vetterów) w Lublinie
- Technikum Ekonomiczno-Handlowe (ZS nr 1) w Lublinie
- Technikum Ekonomiczne (ZSZ nr 2) w Rykach
- Technikum nr 4 (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) w Puławach
- Technikum nr 3 (ZS nr 3) w Łukowie
- Technikum (ZS) w Zaburzu
- Technikum Mechaniczne (LCKZiU) w Lublinie