Archidiecezja Lubelska nakreśli nowy kierunek dla wiernych Kościoła katolickiego. Po 34 latach od ostatniego zgromadzenia lokalnych duchownych rozpoczęły się przygotowania do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.
– Zadaniem synodu jest sprawienie, żebyśmy przyjrzeli się Kościołowi lokalnemu, żebyśmy zastanowili się, w jakim punkcie się teraz znajdujemy, w jakim punkcie jest nasza wierność Ewangelii, jakie stoją przed nami wyzwania, co u nas dobrze funkcjonuje, a co mogłoby funkcjonować lepiej – wyjaśnia abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski. Jak dodał, istotne będzie również „zrozumienie wspólnej odpowiedzialności za Kościół”.
Do tej pory, w historii ówczesnej diecezji lubelskiej (obecnie jest to archidiecezja), były dwa synody – kilkudniowy w 1928 roku i ośmioletni w 1977 roku.
– Sięgamy do tradycji Soboru watykańskiego II, który wydał dekret o posłudze biskupów. Wypowiedział się też na temat synodów diecezjalnych. Ich pierwszy, najważniejszy cel to wzrost wiary. Po drugie, są one po to, aby odnawiać dyscyplinę kościelną – wylicza ks. Adam Jaszcz, sekretarz III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.
Dekret o zwołaniu zbliżającego się zgromadzenia został podpisany 25 marca. Pierwszą fazą, która potrwa rok, będzie przygotowanie jego obrad. Będzie za to odpowiadała tzw. komisja przygotowująca. W jej skład wejdzie ok. 20 członków – biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz osób świeckich. Komisja wyznaczy tematy, którymi zajmie się zgromadzenie. Po zakończeniu przygotowań rozpoczną się sesje plenarne, które mają potrwać ok. dwóch lat.
– Chcielibyśmy, aby komisja przygotowawcza zainicjowała takie powszechne konsultacje. Żeby każdy wierny mógł zgłosić problem, który powinien być obiektem dyskusji synodalnych – tłumaczy abp Stanisław Budzik.
Drugi etap synodu to sesje plenarne. Ok. 200 uczestników obrad – tych przewidzianych przez prawo kanoniczne (biskupi, wikariusze generalni, wikariusze biskupi, dziekani, rektor seminarium duchownego i kanonicy Kapituły Archikatedralnej Lubelskiej) oraz mianowani goście (możliwe, że będą to także przedstawiciele innych wyznań) – sformułuje wnioski, które następnie zostaną spisane i wydane w tzw. księdze synodalnej. Ma ona dwa aspekty: duszpasterski i normatywny, czyli ustanawia prawo w diecezji.
Jako miejsce obrad synodu abp Stanisław Budzik wskazał wstępnie aulę Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Niewykluczone jednak, że niektóre sesje plenarne zagoszczą także w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W niedzielę zostanie ogłoszony tzw. list pasterski, który poinformuje wiernych o zwołaniu synodu.