Jak wyglądało obozowisko żołnierzy polskiego podziemia? To będą się starali pokazać organizatorzy akcji "Namioty Wyklętych" zaplanowanej na niedzielę 1 marca w sześciu polskich miastach, m.in. w Lublinie, Warszawie, Łodzi i Krakowie.
Namioty staną na pl. Litewskim. W niedzielę między godziną 12 a 16 będzie można obejrzeć umundurowanie żołnierzy podziemia i broń, którą się posługiwali. - Będą też prelekcje przygotowane przez historyków - dodaje Jędrek.
Oficjalne uroczystości w Lublinie rozpoczną się o godz. 11 od mszy w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela na cmentarzu przy ul. Unickiej. W samo południe zaś zaplanowano m.in. odsłonięcie "Mogiły-Pomnika Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-54”. O godz. 13 złożenie kwiatów pod pomnikiem Zaporczyków.
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ponad 80 miastach, także w naszym regionie m.in. Lublinie, Parczewie, Włodawie i Kraśniku wystartują biegacze.
W Lublinie bieg "Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wystartuje z pl. Zamkowego o godz. 13.15. Uczestnicy pobiegną ulicami: Podwale, Królewską, Lubartowską, Kowalską przez pl. Zamkowy, chodnikiem al. Tysiąclecia po stronie zamku, po czym wbiegną podjazdem pod zamek.
Organizator, Fundacja Niepodległości, zakłada, że tą trasa pobiegnie ok. 500 osób. Ci, którzy nie zapisali się drogą elektroniczną, mogą to zrobić w niedzielę w godz. 11.30 - 12.45 w biurze zawodów na placu Zamkowym. Udział w biegu kosztuje 10 zł.
Do miast, w których odbędą się biegi, w tym roku dołączył też Kraśnik. Biegacze wystartują w samo południe. Na bieg można się zapisywać pod adresem e-mail: sport@krasnik.eu. - W naszym mieście bieg odbędzie się w Parku im. Jana Pawła II - informuje Michał Mulawa, rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku.
Symboliczny dystans biegu we wszystkich miastach wynosi 1963 metry. Liczba ta jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. "Lalek", który został zamordowany w 1963 roku.
Koncert w kościele
Wykonawcy: Natalia Skipom - mezzosopran, Marcin Obuchowski - tenor, Zygmunt Skwierz - trąbka, Robert Grudzień -organy, piano, Anna Drela - komentarz historyczny. W programie: komentarz historyczny, poezja oraz pieśni żołnierskie Żołnierzy Wyklętych. Wstęp wolny.
Kmo.