Zmienione zostały zasady wydawania identyfikatorów uprawniających do wjazdu na Stare Miasto. Dotyczy to m.in. mieszkańców staromiejskich kamienic, obiektów noclegowych i nowożeńców. – To kompromisowe rozwiązanie – zastrzega Urząd Miasta
Jedna ze zmian dotyczy limitu identyfikatorów mogących przypadać na osoby zajmujące to samo mieszkanie.
– Obecnie mieszkańcy mogą się ubiegać o wydanie nie więcej niż dwóch identyfikatorów przypisanych do jednego lokalu mieszkalnego – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Tylko jedna z tych dwóch plakietek będzie uprawniać do postoju na miejscach płatnej strefy, która obejmuje na Starym Mieście zaledwie 36 miejsc parkingowych. Druga pozwoli na wjazd na teren nieruchomości, o ile wnioskodawca przedstawi oświadczenie lub zaświadczenie właściciela bądź zarządcy tejże nieruchomości.
Zmiany dotyczą też firm prowadzących hotele i inne obiekty noclegowe. Od teraz, starając się o wydanie identyfikatora, muszą składać specjalne oświadczenie. Trzeba w nim podać liczbę miejsc parkingowych, którymi dysponuje dany hotel lub obiekt, trzeba też podać tytuł prawny do tych miejsc.
Ratusz postanowił też wydłużyć terminy rozpatrywania wniosków od firm mających siedzibę na terenie Starego Miasta. Do tej pory wniosek musiał być rozpatrzony w dwa do pięciu dni roboczych od złożenia, teraz urzędnicy dają sobie na to aż czternaście dni roboczych.
Wnioski od nowożeńców, którzy starają się o zgodę na dojazd do Trybunału Koronnego, przed zmianami powinny być rozpatrywane w czasie nie dłuższym niż trzy dni robocze, teraz urzędnicy dają sobie na to siedem dni roboczych.
– Dodatkowo, z uwagi na liczne zgłoszenia nieprawidłowości w użytkowaniu identyfikatorów, zostały wprowadzone zapisy informujące, że identyfikator jest ważny jedynie w dniach i godzinach wskazanych we wniosku oraz że jego otrzymanie nie zwalnia z obowiązku uiszczenia opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania – wylicza Góźdź.
W regulaminie doprecyzowano również zasady poruszania się taksówek po Starym Mieście. Ich wjazd będzie możliwy tylko w przypadku przewozu osoby niepełnosprawnej lub starszej, ale bez możliwości postoju.