Budowa dobiegła końca, trwają odbiory techniczne i przetargi na dostawę mebli i sprzętu badawczego. Najprawdopodobniej po wakacjach do Ecotech-Complex przy ul. Głębokiej zaczną wprowadzać się naukowcy.
– Wszystkie są sprzężone ze sobą i sterowane komputerowo. Obecnie sprawdzamy, czy działają tak, jak powinny. Przykładowo, jeśli zacznie padać deszcz, wyłączy się system nawadniania trawników przed budynkiem. Z kolei w wielu pomieszczeniach światło włącza się automatycznie po wejściu i wyłącza po zamknięciu drzwi – wymienia dr Andrzej Stępniewski, kierownik projektu Ecotech-Complex.
Większość instalacji poprowadzona jest kablami i rurami, które można zobaczyć pod sufitami w całym obiekcie.
W laboratoriach nie brakuje też urządzeń mających zapewnić prowadzącym tu badania osobom najwyższe bezpieczeństwo.
Jednym z najważniejszych i najdroższych urządzeń w budynku będzie najnowocześniejszy rezonans w Polsce – z polem magnetycznym o mocy 7 tesli i średnicy otworu 60 cm. Zostanie zamontowany w październiku.
Ecotech-Complex to nowoczesne centrum naukowe realizowane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, lubelski Instytut Agrofizyki PAN, Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Rzeszowską. Naukowcy z tych uczelni rozpoczną tu pracę w drugiej połowie tego roku.
Budowa obiektu ruszyła cztery lata temu, jednak początkowo napotkała na przeszkody. Z powodu opóźnień w 2013 roku zerwano umowę w pierwszym wykonawcą, a z powodów proceduralnych przeciągało się wyłonienie kolejnego. Jednak na początku ubiegłego roku prace ruszyły z miejsca.