Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 sierpnia 2018 r.
21:26

Nowy dyrektor Filharmonii Lubelskiej: Nie lubię słowa "nowe"

Rozmowa z Wojciechem Rodkiem, zwycięzcą konkursu na stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Lubelskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Do końca tygodnia ma pan zostać powołany na stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Lubelskiej. Wcześniej był pan tam m.in. dyrektorem artystycznym. To ułatwi pracę w nowej roli?

– Z Filharmonią Lubelską, pracując na różnych stanowiskach, jestem związany od 2010 roku. Po raz pierwszy będę jednak dyrektorem naczelnym. To duże wyzwanie. Będę odpowiadał za kwestie administracyjne, księgowe i kadrowe, ale dużym ułatwieniem jest to, że dobrze znam tę instytucję. Mam poparcie i zaufanie załogi. Czuję przez to większą odpowiedzialność, ale mam też silną motywację, by iść do przodu i uczynić z filharmonii najważniejszą instytucję muzyczną w regionie.

• Czy lubelscy melomani mogą spodziewać się nowości?

– Bardzo nie lubię słowa „nowe”. Filharmonie to instytucje, które mają pewien profil. Powinna w nich królować muzyka, wykonywana przez najlepszych artystów, na najwyższym poziomie. Oprócz zapraszania wspaniałych gości, musimy się starać o to, żeby nasz sztandarowy zespół, czyli orkiestra symfoniczna, liczyła się w świecie. Poza koncertowaniem w naszych murach, równie ważne jest to, aby mogła występować w regionie. Nie każdy może przyjechać do Lublina, a naszą misją jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców. 

Mocnym akcentem będzie też forma edukacji adresowana do wszystkich. Chodzi o koncerty przybliżające melomanom istotę muzyki. Skończyły się czasy, że publiczność jest znudzona, doskonale zna repertuar i oczekuje tylko nowości. Kultura muzyczna odeszła z sal filharmonicznych do internetu, radia i telewizji. Żywa muzyka przestała istnieć w świadomości nie tylko młodych ludzi, ale nawet średniego pokolenia. Oni często boją się przychodzić do filharmonii, jest to dla nich coś kompletnie nieznanego.
Chcielibyśmy zaproponować takie formy udziału w koncertach, które będą mniej zobowiązujące od strony formalnej, a będzie się można na nich czegoś dowiedzieć i przy okazji być może odkryć miłość do muzyki.

• Co wydarzy się w rozpoczynającym się właśnie sezonie artystycznym? 

– Nie do końca mogę o tym mówić. Z prostego powodu - pracę zaczynam od września.

• Czyli musi pan bazować na tym, co przygotował ustępujący dyrektor Jan Sęk?

– Na naszej stronie internetowej można znaleźć repertuar na wrzesień, ale ja nie mogę odpowiadać za repertuar, bo nie znam jeszcze stanu finansów filharmonii. Dopiero gdy się z tym zapoznam, będę mógł zadecydować, które koncerty możemy realizować, a które są zbyt drogie, albo nie pasują do przygotowanego przeze mnie programu. Na pewno zmniejszymy liczbę festiwali, zostawimy tylko te najmocniejsze. W ciągu kilku tygodni przedstawimy pełny program wydarzeń na cały sezon.

• Od ukończenia remontu na akustykę Sali koncertowej skarżą się i muzycy i widzowie. W wakacje miała być ona poprawiona, ale się nikt nie zgłosił do przetargu.

– Akustyka jest bardzo trudna, ale na razie musimy funkcjonować w takich warunkach. Obawiam się, że okres wakacyjny może okazać się za krótki na przeprowadzenie takiej korekty. Ale paradoksalnie, być może to nawet dobrze, że nie udało się tego zrobić teraz. Będziemy mieli więcej czasu, żeby dobrze się do tego przygotować i wykrzesać jak najlepsze efekty akustyczne. Trzeba to zrobić raz a dobrze, a ja cieszę się, że będę mógł osobiście nadzorować przebieg tych prac. 

 

Pozostałe informacje

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty