Białoruś to kraj, który wielu z nas nie kojarzy się z celem turystycznej podróży. I to chyba błąd, bo nasz wschodni sąsiad ma bardzo wiele do zaoferowania. O czym warto pamiętać nim wyjedziemy odkryć uroki Białorusi?
Jeśli posiadamy voucher turystyczny oraz ubezpieczenie medyczne obowiązujące na Białorusi powinniśmy również zabrać je do konsulatu. Koszt jednokrotnej wizy wynosi 25 euro. Dzieci do lat 6 otrzymują wizę bezpłatnie. Formalności w ubieganiu się o wizę możemy załatwić samemu lub skorzystać z usług firm pośredniczących w wydawaniu wiz.
Na Białoruś można dotrzeć przez kilka przejść granicznych: Bobrowniki-Bierestownica (prowadzi do niego droga krajowa nr 65), Kuźnica-Bruzgi (tu prowadzi droga krajowa nr 19), Połowce-Pieszczatka (droga krajowa nr 66), Sławatycze - Domaczewo (droga krajowa nr 63), Terespol-Brześć (droga krajowa nr 2).
Podczas odprawy paszportowej należy wypełnić tzw. kartę migracyjną. Jest ona podstawą do zameldowania w miejscu pobytu. Należy ją zachować, ponieważ będzie potrzebna także podczas wyjazdu z Białorusi.
Przy wyjeździe z Białorusi celnicy pobierają opłatę ekologiczną, która wynosi około 4 USD. Jeśli wracając do kraju wybierzemy inne przejście graniczne, niż to przez które wjechaliśmy do Białorusi, dodatkowo w wyznaczonym punkcie musimy zapłacić ok. 15 USD opłaty tranzytowej.
Obowiązek meldunkowy
Po przyjeździe na Białoruś, w ciągu 3 dni roboczych, należy zgłosić się do urzędu meldunkowego (Rejonowy Wydział ds. Obywatelstwa i Migracji) właściwego dla miejsca pobytu. Jeśli tego nie zrobimy możemy zostać ukarani grzywną, a nawet deportacją. Jeśli będziemy przebywać w białoruskim hotelu, obowiązek meldunkowy leży po stronie obsługi hotelowej.
Prawo jazdy, apteczka
Na Białorusi nie ma wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy - wystarczy krajowe. Jednak przed wyjazdem warto zadbać o dokładne wyposażenie swojego samochodu, w szczególności apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe oraz nalepkę PL. Trzeba także posiadać ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie, tzw. zieloną kartę. Milicja oprócz obowiązkowego wyposażenia samochodu, szczegółowo kontroluje także wyposażenie samochodowej apteczki. Nie może w niej zabraknąć m.in. waty, bandaży sterylnych i elastycznych, jodyny, plastrów opatrunkowych, opaski uciskowej, nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami, 10 proc. roztworu amoniaku, walidolu (lek nasercowy), rękawiczek chirurgicznych oraz chusteczek higienicznych.
Co można wwieźć
Przy wjeździe na Białoruś nie ma limitu kwoty jaką możemy posiadać. Jednak, według prawa, jeśli jest ona wyższa niż 10 tys. USD musimy ją zgłosić w deklaracji celnej. Jeśli przy wyjeździe z Białorusi posiadamy kwotę wyższą niż 10 tys. USD musimy posiadać zezwolenie w postaci deklaracji celnej lub dokumentu bankowego. Zaleca się jednak wpisywanie w deklaracji celnej wszystkich wwożonych i wywożonych środków pieniężnych.
Jeśli chodzi o pozostałe przedmioty, które bezcłowo można wwozić na terytorium Białorusi, to ich wartość nie może przekraczać 1000 EUR i ważyć więcej niż 50 kg. Można wwieźć jeden karton papierosów (200 szt.), 1 litr wina lub wódki oraz 1 litr piwa.
Ubezpieczenie
Naszym obowiązkiem jest posiadanie polisy ubezpieczenia medycznego, honorowanej na terytorium Białorusi. Będzie ona potrzebna już podczas ubiegania się o wizę, później także podczas wjazdu na Białoruś, rejestracji w hotelu czy meldowania się w Rejonowym Wydziale ds. Obywatelstwa i Migracji. Polisy te można nabyć w wybranych firmach ubezpieczeniowych w Polsce lub na przejściach granicznych po stronie białoruskiej. Kierowcy powinni posiadać międzynarodową zieloną kartę.
Paliwo
– Na Białorusi paliwo jest tańsze niż w Polsce. Jednak stacje benzynowe znajdują się w dużej odległości od siebie. Dlatego warto zaopatrzyć się w benzynę czy gaz jeszcze przed zapaleniem się kontrolki sygnalizującej rezerwową ilość paliwa w baku. Właściciele kart flotowych oferowanych przez naszą firmę mogą także skorzystać z usługi TCI Space. Nasz przedstawiciel pomoże odnaleźć najbliższą stację benzynową czy serwis naprawczy – mówi Ramunas Vaskevicius, prezes Transit Card International Polska, firmy zajmującej się kompleksową obsługą przewoźników jeżdżących na wschód.
Warto także pamiętać, że na mniejszych stacjach często można płacić tylko w rublach białoruskich.
Przepisy drogowe, kontrole
Na Białorusi można spotkać się z częstymi patrolami milicji, zwłaszcza na ruchliwych trasach. Podczas podróży po tym kraju warto uważać także na nieoświetlone pojazdy stojące na pasach ruchu. Częstym widokiem na autostradzie są także przechodzący piesi, a także zwierzęta. Miejscowi kierowcy często nie włączają świateł nawet podczas jazdy w nocy oraz nie używają kierunkowskazów. Często można też spotkać się także z wymuszaniem pierwszeństwa przejazdu. Główne drogi są dobrze utrzymane i odpowiednio oznakowane. W przypadku wypadku drogowego należy zostać na miejscu zdarzenia, czekać na przybycie milicji i nie zmieniać położenia aut.
Waluta
Obowiązującą na Białorusi walutą jest rubel białoruski (BYR), który dzieli się na 100 kopiejek.
* Tekst został opracowany na podstawie informacji uzyskanych od firmy Transit Card International oraz poradnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polak za granicą”.